Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stocznia Gdańsk: Będzie nowa hala do produkcji wież siłowni wiatrowych

Jacek Sieński
Hala Linii Konserwacyjno-Malarskiej 2 Stoczni Gdańsk SA
Hala Linii Konserwacyjno-Malarskiej 2 Stoczni Gdańsk SA Stocznia Gdańsk SA
Stocznia Gdańsk jest coraz bliżej osiągnięcia pełnych mocy produkcji wież do siłowni wiatrowych. Dobiega końca budowa nowoczesnej hali Linii Konserwacyjno-Malarskiej 2 (LKM 2) elementów wież energetycznych turbin wiatrowych w Stoczni Gdańsk SA. Obiekt ten jest wznoszony w ramach programu inwestycyjnego stoczni, realizowanego w latach 2010- 2012, mającego wartość ponad 243,6 mln zł.

Z kwoty tej 188,5 mln zł przeznaczono na zbudowanie Fabryki Wież Wiatrowych (FWW) o rocznej zdolności produkcyjnej 200 wież. Obiekty FWW budują ekipy firmy Budimex SA w Warszawie.

LKM 2 będzie drugą linią konserwacyjną w gdańskiej stoczni. Pierwszą, w hali o długości 300 m, uruchomiono w 2002 roku i jest ona przeznaczona do oczyszczania oraz malowania sekcji kadłubów statków. Hala nowej linii różni się od niej przeznaczeniem i gabarytami, bo jej długość wynosi 127 m, a szerokość - 35 m. Będzie ona służyć wyłącznie konserwacji sekcji wież i elementów innych dużych konstrukcji stalowych. W hali nie będzie też urządzeń dźwigowych. Sekcje wież będą przemieszczane w hali na wózkach jeżdżących po torach. Łączna długość torowisk osiągnie prawie pół kilometra.

Greenpeace: Polska powinna budować morskie elektrownie wiatrowe

Nowe inwestycje potroją możliwości stoczni w zakresie produkcji wież dla elektrowni wiatrowych. Obecnie powstają one na uruchomionej w listopadzie 2010 roku linii do ich budowy, znajdującej się w hali K1.

Rozbudowa potencjału w segmencie wież wiatrowych i konstrukcji stalowych wielkich gabarytów to cel strategiczny gdańskiej stoczni. Pełną parą pracuje już Mostostal Chojnice, dzierżawiony od 1 grudnia 2011 roku przez stocznię i będący jej oddziałem. Po okresie zastoju i zagrożenia likwidacją, ma znowu co robić. Przejęcie przez stocznię chojnickiego zakładu spowodowało, że napłynęły do niego zamówienia na konstrukcje stalowe. Obecnie portfel zamówień oddziału wypełniają zlecenia na konstrukcje o masie w sumie 2 tys. ton. Na ukończeniu są negocjacje dotyczące kolejnego dużego kontraktu.

Gdańsk: Stocznia Crist stawia na energetykę

Na włączeniu Mostostalu do stoczni zyskały obie strony. Chojnicki zakład odzyskał wiarygodność i klientów oraz uzyskał dostęp do nabrzeży stoczniowych, co umożliwia ekspediowanie wielkogabarytowych konstrukcji drogą morską. Natomiast Stocznia Gdańsk zyskała kooperanta, co zwiększa jej możliwości w wykonywaniu dużych konstrukcji stalowych. W oddziale zatrudnienie znalazło już prawie 400 pracowników Mostostalu.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki