Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Posterunki policji bez dostępu do internetu

Sebastian Dadaczyński
Grzegorz Mehring/Archiwum
Czy policja bez internetu jest skuteczna? Niektóre komisariaty i posterunki na Kociewiu wciąż nie mają dostępu do takiej sieci.

- Chyba pan żartuje. Wierzyć mi się nie chce, że w XXI wieku stróże prawa w moim mieście nie mają internetu - mówi pani Teresa z Gniewa. - Jeśli jest to prawda, to mnie pan zmartwił. Bo jeśli ktoś ukradnie cenny przedmiot, wystawi go na internetową aukcję, to jak funkcjonariusz ma to sprawdzić?

Zdziwienia tą sytuacją podczas ostatniej sesji nie kryli też radni powiatowi. - Nie może być tak, że policja nie ma dobrego szerokopasmowego dostępu do sieci. Są to jednostki, które na miejscu dbają o bezpieczeństwo mieszkańców, więc sprawa powinna się szybko rozwiązać - uważa Mariusz Wiórek, wicestarosta tczewski.

Czytaj także: Oszust się wymknął, bo policja nie ma sprzętu

Internetu nie mają komisariaty w Gniewie i Pelplinie oraz posterunek w Subkowach. Kierownictwo Komendy Powiatowej Policji w Tczewie, która nadzoruje pracę tych jednostek, zapewnia, że wkrótce problemu już nie będzie.

- Do tej pory względy techniczne nie pozwalały na montaż internetu w Gniewie i Pelplinie. Policjanci z tych jednostek korzystali z wewnętrznej sieci intranet. Mieli m.in. dostęp do najnowszych aktów prawnych, wewnętrznej komunikacji, bazy danych, a także poczty elektronicznej. Niemniej jesteśmy już po rozmowach z przedstawicielami Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku i otrzymaliśmy zapewnienie, że internet w Pelplinie i Gniewie będzie zamontowany - informuje podinsp. Robert Sudenis, komendant tczewskiej policji. - Ogłoszony został już przetarg na dostawę sieci. Sądzę, że do końca pierwszego kwartału tego roku będziemy już mogli powiedzieć, że posterunki te posiadają internet. Co do Subków, to na razie trudno mi powiedzieć, kiedy tam pojawią się łącza. Będziemy jednak starali się szybko to rozwiązać.

Komendant zapewnia jednocześnie, że brak internetu nie wpływa na skuteczność funkcjonariuszy. - Gdy skradziony przedmiot trafi na aukcję internetową, a poszkodowani poinformują nas o tym fakcie, sprawę badają wtedy policjanci z Tczewa. Muszę przyznać, że ta współpraca pomiędzy komendą a jednostkami w terenie jest dobra - dodaje podinsp. Robert Sudenis.

Czytaj także: Sopot. Nagrody dla policjantów za uratowanie tonącej dziewczynki

Dostępu do internetu nie mają też jednostki podległe starogardzkiej policji, czyli w Kaliskach, Lubichowie, Skarszewach, Skórczu i Zblewie. - Nie oznacza to jednak, że policjanci z posterunków nie mają żadnego dostępu do internetu. Dostęp do sieci w celach służbowych możliwy jest na kilku komputerach komendy powiatowej, a także za pośrednictwem oficera dyżurnego - zapewnia mł. asp. Marcin Kunka, rzecznik starogardzkiej komendy.

W województwie pomorskim internetu nie mają wyłącznie posterunki policji i dotyczy to niektórych jednostek. Dostęp do sieci mają za to wszystkie komendy powiatowe i miejskie.

Po prostu koszty doposażenia tych posterunków w komputery i utrzymania łączy znacznie przekraczają stopień, w którym ten internet byłby wykorzystywany - informuje Błażej Bąkiewicz z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. - Są to zbyt małe jednostki. Pragnę zauważyć, że tylko montaż sieci w jednej z takich jednostek, w której pracuje kilku policjantów, przekracza 10 tys. zł. Nie wspominając o miesięcznym koszcie utrzymania łączy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki