Arcybiskup Głódź odgradza kurię

  Arcybiskup Głódź odgradza kurię

  Karolina Kulaszewicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Gdańska kuria zleciła wybudowanie metalowego ogrodzenia oddzielającego archikatedrę oliwską od terenu kurii. Ogrodzenie jest już prawie ukończone. Tymczasem, jak dowiedziała się "Polska Dziennik Bałtycki", teren, na którym stanął płot, znajduje się pod ochroną konserwatora zabytków i nie zapytano go o konieczną zgodę na wykonanie tego typu prac.
  - Dotychczas nie wpłynęło do naszego biura żadne pismo z prośbą o pozwolenie na przeprowadzenie takiej zmiany - mówi Marcin Tymiński, rzecznik prasowy wojewódzkiego konserwatora zabytków.

  Czy w związku z samowolą budowlaną konserwator podejmie jakieś kroki? - Najpierw musimy dokładnie zapoznać się z tą sprawą - wyjaśnia Marcin Tymiński.
  Budową zdziwieni są również mieszkańcy Oliwy. Nie rozumieją, z jakiego powodu kuria odgrodziła się w ten sposób od terenu przylegającego do archikatedry.


  Próbowaliśmy wczoraj skontaktować się z arcybiskupem Sławojem Leszkiem Głódziem - niestety, nie odbierał telefonu. Z kolei proboszcz archikatedry oliwskiej nie chciał komentować budowy płotu.
  - Nie jest to inicjatywa parafii - zaznaczył jedynie ks. Zbigniew Zieliński, proboszcz archikatedry.
  Nadal nie wiadomo również, jakie będą dalsze losy części parku oliwskiego, która należy do gdańskiego Kościoła.

  Przypomnijmy, że w lipcu metropolita gdański zażądał wydzielenia działki, która w 1990 roku została oddana Kościołowi.
  Jak dowiedzieliśmy się w urzędzie, mimo takich zapowiedzi - w najbliższych miesiącach prezydent miasta Paweł Adamowicz nie będzie rozmawiał z arcybiskupem Sławojem Leszkiem Głódziem na temat tej części parku oliwskiego, która należy do gdańskiego Kościoła.

  Informacja na temat wydzielenia działki wywołała falę protestów. Powstała nawet strona internetowa - www.park-oliwski.pl, na której gdańszczanie mogą wyrazić swój sprzeciw.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (5)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  park oliwski

  M.Rybaczewski (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 9

  nowa miotla po nowemu wymiata, ale wierni moga stracic cierpliwosc

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Abp Głódź odgradza kurię

  Zbigniew (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 15 / 16

  Pazerność naszego Hierarchy chyba nie zna granic. Najpierw upomniał się o Park Oliwski, potem nakazał więcej płacić proboszczom za anteny telefonii komórkowej, to teraz stawia płot.Co dalej? Co...rozwiń całość

  Pazerność naszego Hierarchy chyba nie zna granic. Najpierw upomniał się o Park Oliwski, potem nakazał więcej płacić proboszczom za anteny telefonii komórkowej, to teraz stawia płot.Co dalej? Co jeszcze wymyśli? A tak na marginesie to chyba Kościół jest dla ludzi, a nie ludzie dla Kościoła. Trochę umiaru Księże Arcybiskupie, wierni są pamiętliwi.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Park Oliwski należy do wiernych a nie do Abp Głódzia

  Wierna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 12

  Ja katoliczka nie zgadzam się aby część parku oliwskiego została przekazana kościołowi -- ten park jest dla wszystkich.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Flaszka odgradza kurie

  edyta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 18

  Klechom ciągle mało. Ludzie z Gdańska nie dajmy się !!! Precz z czarna stonką, parku naszego im się zachciało!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Abp Głódź odgradza kurię

  K.G. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 16 / 14

  Kolejna informacja o działaniach Abp Głódzia dotyczących Parku Oliwskiego, spowodowała , że postanowiłam przypomnieć redakcji, a także Panu Prezydentowi Adamowiczowi, że zabiegi o zwrot części...rozwiń całość

  Kolejna informacja o działaniach Abp Głódzia dotyczących Parku Oliwskiego, spowodowała , że postanowiłam przypomnieć redakcji, a także Panu Prezydentowi Adamowiczowi, że zabiegi o zwrot części parku kościołowi, rozgrywały się już kilka lat temu. Właśnie 18 lat temu. Wojewoda Jendykiewicz podjął decyzję o przekazaniu kościołowi podobno należnej mu własności, jednocześnie wynegocjowana została zamiana. Za fragment parku Abp. Gocłowski zgodził się przyjąć posiadłość z pałacykiem przy ul. POlanki. Obecnie jest tam ośrodek zawiadywany przez siostry Brygidki. W tej chwili część społeczeństwa z nostalgią myśli o abp. Gocłowskim: mógł wziąć a nie wziął. A jakże- wziął. To co budzi popłoch to nie działania Biskupa Głódzia tylko jego niezachwiana wiedza i niestety prawdziwa, że u nas jest w urzędach taki bałagan, że nikt nie pamięta kto komu co dał i na jakich prawach.Bo naturalnie i aktualny zwierzchnich kościoła gdańskiego i poprzedni doskonale wiedzą zaistniałych faktach. Ale są po prostu lepsi niż magistraccy urzędnicy. Ale za to nie przysługują tak wysokie prezenty, jakich się spodziewają.zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo