Menu Region

Burza na Kaszubach. Odżył spór o narodowość

Burza na Kaszubach. Odżył spór o narodowość

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Marek Adamkowicz

37Komentarzy Prześlij Drukuj
Burza na Kaszubach. Odżył spór o narodowość

(© Archiwum DB)

O najnowszej odsłonie konfliktu wokół statusu etnicznego Kaszubów i sposobów chronienia regionalnego dziedzictwa kulturowego, po wystąpieniu Jednoty - pisze Marek Adamkowicz
Na Kaszubach burza. Na razie tylko w szklance wody, ale część działaczy związanych ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, największą organizacją skupiającą Kaszubów, twierdzi, że wkrótce kłopoty może mieć cała społeczność, którą reprezentują. Chodzi o stanowisko utworzonego niedawno Stowarzyszenia Osób Narodowości Kaszubskiej "Kaszebskô Jednota", w którym postuluje się uznanie Kaszubów za mniejszość etniczną.


Wprowadzenie takich zmian wiąże się z nowelizacją Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych, gdzie Kaszubi zostali uznani za społeczność posługującą się językiem regionalnym. Ważniejsze od nowych regulacji prawnych jest jednak wyciągnięcie na światło dzienne sprawy narodowości kaszubskiej, tematu drażliwego, niemniej stale obecnego w życiu Kaszubów.

Jednota, czyli kto ?Sprawę "narodu kaszubskiego" wywołało stowarzyszenie Kaszebskô Jednota. Przedstawia się ono jako organizacja "osób chcących aktywnie uczestniczyć w życiu narodu kaszubskiego i uznających jego prawo do odrębności oraz własnej tożsamości w ramach wieloetnicznego społeczeństwa tworzącego jeden organizm państwowy, jakim jest Rzeczpospolita Polska".

Jego celem jest "rozwój świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej Kaszubów oraz ochrona ich języka i tradycji, a także działalność naukowa, oświatowa na rzecz mniejszości narodowych, etnicznych oraz społeczności posługujących się językiem regionalnym, wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych".

Czytaj również: Pomorze: Nowe stowarzyszenie chce uznania Kaszubów za mniejszość etniczną

We władzach Jednoty znalazł się Karol Rhode, członek Rady Języka Kaszubskiego, oraz Wojciech Etmański, działacz ZKP z Przywidza, będący również wiceprzewodniczącym Rady Powiatu Gdańskiego. Bodaj najmniej znaną postacią jest prezes organizacji Mateusz Meyer, kojarzony z Klubem Studentów "Pomorania".

Od listopada ub.r., kiedy to Kaszebskô Jednota zainaugurowała działalność, jej członkowie zorganizowali konferencję poświęconą prawom Kaszubów w Polsce i Unii Europejskiej, otrzymali grant z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji na przygotowanie przeglądu kaszubskich teatrów ulicznych oraz zajęli stanowisko w sprawie prawnego zrównania Kaszubów i Ślązaków z mniejszościami narodowymi i etnicznymi.

Jak mówi Wojciech Etmański, wiceprezes Jednoty, obecnie stowarzyszenie liczy kilkudziesięciu członków. Wciąż jednak zgłaszają się kolejne osoby chętne do wstąpienia w jej szeregi.


Naród i nienaródSprawa "narodowości kaszubskiej" przyjmowana jest w Zrzeszaniu Kaszubsko-Pomorskim z mieszanymi uczuciami, choć sama w sobie nie jest czymś nowym.

- W ZKP są osoby, które przyznają się do narodowości kaszubskiej, ale to ich wybór - wyjaśnia Łukasz Grzędzicki, prezes zrzeszenia. - Jesteśmy organizacją demokratyczną i to stanowi o naszej sile.
1 3 »
Reklama
37

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

gregor

+28 / -4

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pikus (gość)  •

Rhode, Hoja i in. to dziwne typy... znani głównie z blamaży i szemranych historii. Ale jak w przypadku RAŚ, to państwo się samo likwiduje, bo j.w. i raś-e dostają kasę z Warszawy... Są w kaszubskich WŁADZACH...
Rhode i Hoja np. w pewnej książce "pokonferencyjnej" stwierdzili, że Kaszubi są CAŁKIEM OBCY ETNICZNIE dla Polaków jak Niemcy dla Węgrów (Hoja!)
a Rhode wymyślił, żeby ZLIKWIDOWAĆ podania i legendy Kaszubskie bo są ANTYNIEMIECKIE!!! Teraz Rhode wprowadza to w szkołach kaszubskich za warszawską kasę!
Rhode: "Zlikwidujemy język spolszałych Kaszubów. Nasze dusze są niemieckie." Jest w Radzie Języka, który stale FAŁSZUJE!
Ciekawi mnie, czy inny Rhode, Zelsbstschutzer i SS-man, który dokonywał masowych egzekucji na Kaszubach w 1939, np. zastrzelił osobiście niemieckiego księdza w Konarzynach, z"a miłość do Kaszubów, to jakaś familia z Karolem Rhode? Albo "utajniona Piaśnica"´39 czy miała związek z "antypolskością" - "narodu kaszubskiego" spod Wejherowa?

odpowiedzi (0)

skomentuj

Autonomia TERAZ!!!

+42 / -58

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Silesiano (gość)  •

Kaszebe i Gůrny Ślůnsk - AUTONOMIA DLA NOS Slůnzokůw i Kaszebe!!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

kaszubi a narodowość .

+38 / -56

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Adam (gość)  •

Nie można rozdzielać tych dwóch pojęć . Kaszubi po pierwszej wojnie światowej stali się mniejszością . Język kaszubski to dialekt języka Polskiego , gdyż nie było Państwa Polskiego . Gdy Powstała Polska wszystkich wcielono do tego organizmu i zaprzestano mowy po kaszubsku . Jedynie gdzieś tam w domach . Ale i w dokumentach nie było czegoś takiego co później dało w 1939 roku tragedię deklaracji polskości . ( Piaśnica ) . Ci co mieli dokumenty niemieckie i nie z deklarowali polskości przeżyli faszyzm . Po wojnie i tak ich wcielono do polski jako jedno społeczeństwo .

odpowiedzi (0)

skomentuj

Nawet komuniści

+40 / -40

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Grudzień'70 (gość)  •

Przypinali sobie łatkę kaszubszczyzny,ale się im to nie udało:
http://www.kaszebskorewolucejo.yoyo.pl/index_za-przeciw.php

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jabłoński,a cóż to z Kaszub?

+80 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

United Patriots (gość)  •

Niech uważa na spadkobierców Gryfa Pomorskiego,bo mu ten geszeft wybiją z głowy żelaznym prętem zbrojeniowym.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kaszubski narod

+32 / -58

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Kaszub z goralskim akcentem (gość)  •

Ten co nie zarzewo Poluch sie nazewo,hej

odpowiedzi (0)

skomentuj

Jak ma Jabłoński kłopoty to sięga po ...odrębność.

+84 / -32

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

autochton (gość)  •

Mozna to łatwo udawadniać, gdy mu się dobrze wiedzie i brzuch ma wielki to siedzi cicho, a gdzy wszystko mu maleje szybko zaczyna chcieć o sobie oprzypomnieć i wywołuje duchy! Nie z nami panie Jabłoński takie numery.Dziwię się jednak tym którzy go wspierają.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Kaszeby mają dość?

+71 / -107

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jokel (gość)  •

Bla, bla o przynależności, bla bla o polskiej rodzinie i historii. Odbiegacie od meritum, rozmazujecie sprawę, panowie. Do niedawna wieszali Kaszubi plakaty, (gotowi modlić się pod nimi), oznajmujące wszem i wobec, jakie to z nich wielkie Polaki. Dziś myślą inaczej, rozsądniej. Ich prawo. Nic tylko przyklasknąć!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Byli i sa

+78 / -45

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Pawel (gość)  •

Kaszub to Kaszub i mowi jezykiem Kaszubskim ale i Polskim. Moja mama byla na Helu od 1935 do 1939 roku i byla z Poznania. Bronili Helu I kaszubi i Marynarka Wojenna Polska. Trzeba respektowac tych ludzi bo nie mozna zmuszac do falszywaj polskosci. Zyja w polsce placa podatki a jak pomisdzy soba rozmawiaja to ich sprawa. Za Marszalka Pilsudzkiego lub w czasach kiedy Polska Kijow miala to bylow duzo wiecaj roznych ludzi zyjacych w Polsce. Polska silna, Polska lubiana bo wolnosc Polak ceni a jak trzeba szabla w oczy zaswieci

odpowiedzi (0)

skomentuj

Zmądrzeli ...czy zdrajcy?

+73 / -82

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jokel (gość)  •

Nie chcą już być Polakami? Ale jaja!

skomentuj

rhode

+32 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gregor (gość)  •

ni, rhode nie chce...

odpowiedzi (0)

skomentuj

Bzdury piszesz.

+78 / -62

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pomorz. (gość)  •

Narodowosc etniczna Kaszubow nie naruszalaby panstwowosci polskiej .Jest i pozostawaly suwerenna czescia Polski.To niczego nie zmienialoby.
Kaszubi sa czescia kulturowo-jeykowej Pomorza.Ich jezyk nalezy do grupy jezykowej lechickiej,jak i polski.
Ten jezyk pomorsko-slowinski prawie wyginal za wyjatkiem mowy kaszubskiej.Ten relikt mowy kaszubskiej ma szanse przetrwania tylko wtedy jak beda stanowic autonomie kulturowo-jezykowa.
Przykladem tego jest czesc Pomorza na Zach.od Odry,gdzie tego jezyka juz nie ma.Na Wschod,do Wisly Pomorze w swojej wiekowej historii jest raz germanizowane,raz polonizowane.Jezykowo. Podobienstwo jezykowe kaszubskie i polskiej nosi za soba ryzyko zaginiecia kaszubszczyzny.Pare set llat zachowal sie ten jezyk,to dlaczego nie moze sie zachowac na nastepne stulecia.

odpowiedzi (0)

skomentuj
1 3 »
Reklama
Reklama