Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Na kolei ma być więcej udogodnień dla niepełnosprawnych

Szymon Szadurski
Niewłaściwe respektowanie praw osób niepełnosprawnych wytknął kolejowym przewoźnikom Urząd Transportu Kolejowego. Pismo interwencyjne dotarło m.in. do trójmiejskiej Szybkiej Kolei Miejskiej, a także m.in. do PKP Przewozy Regionalne i PKP Intercity. Prezes UTK zdecydował się na taki krok po rozmowie z członkami zespołu ds. osób niepełnosprawnych, który funkcjonuje przy UTK.

Okazało się bowiem, że osoby na wózkach inwalidzkich bardzo często mają problem z dostaniem się do pociągu, a nawet, jeśli już to zrobią, nie są w stanie wyegzekwować przysługującego im prawa do zajęcia miejsca w przedziałach przeznaczonych dla matek z dziećmi.

Obowiązkiem drużyn konduktorskich jest im w tym pomóc, w praktyce jednak zdarza się, iż pracownicy kolei pozostawiają niepełnosprawnych bez opieki.

Co więcej, w niektórych przypadkach konduktorzy nie posiadają przy sobie spisu i wzorów dokumentów, które uprawniają inwalidów do bezpłatnych przejazdów, bądź - co gorsza - odmawiają im zwolnienia z opłaty za wystawienie biletu w pociągu, do czego niepełnosprawni mają prawo. Dodatkowo kontrole w okresie świąteczno-noworocznym wykazały, iż osoby na wózkach inwalidzkich często nie mogą nawet dostać się na perony dalekobieżne.

Czytaj również: Pomorze: Pociągi nadal nie są dostępne dla niepełnosprawnych

- Dalsze postępowanie wobec przewoźników uzależnione jest od odpowiedzi na pytania, skierowane przez prezesa UTK - informuje Grzegorz Mazur, główny specjalista Departamentu Praw Pasażerów w UTK. - Nie wykluczamy też podjęcia odrębnych kontroli.

Jeśli przewoźnicy nie będą realizowali zaleceń UTK i zostaną przyłapani na nieodpowiednim traktowaniu osób niepełnosprawnych, grożą im wysokie kary finansowe.

Uwagami prezesa UTK, sformułowanymi w wysłanym liście, zdziwieni są przedstawiciele PKP Intercity.
- Zawarte w tym liście wytyczne są na co dzień realizowane w strukturach spółki - zapewnia Beata Czemerajda z Biura Komunikacji i Promocji PKP Intercity.

Dodaje ona, iż PKP Intercity uwzględnia potrzeby niepełnosprawnych, kupując nowe wagony.

Czytaj również: Pomorze: Wyremontują tabory, przedłużą torowisko SKM

Udogodnienia dla inwalidów zamierza wprowadzić także trójmiejska SKM. - Pomyślnie zakończyliśmy testowanie stosunkowo prostej, a co najważniejsze niedrogiej konstrukcji, która umożliwia swobodny dostęp wózka inwalidzkiego do pociągu - mówi Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży SKM. - Jest to coś w rodzaju trapu okrętowego. Jedną jego część opuszczamy na peron, druga jest zamocowana na stałe w pociągu. Rozwiązania umożliwiające wjazd wózka inwalidzkiego pojawią się też we wszystkich 21 modernizowanych składach SKM.

Marcin Głuszek podkreśla też, iż pracownicy SKM wysłani zostaną w tym roku na szkolenia, podczas których uczulani będą na konieczność pomagania niepełnosprawnym.

Czytaj również: Niepełnosprawni kibice mają obawy przed Euro

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki