Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żuławy: Powstaną plany akcji ratunkowej na wypadek "cofki"

Tomasz Chudzyński, ABE
W czasie ostatniej cofki akcja ratownicza była prowadzona już zgodnie z ulepszonym planem
W czasie ostatniej cofki akcja ratownicza była prowadzona już zgodnie z ulepszonym planem Tomasz Chudzyński
W marcu ma być gotowy raport, na podstawie którego ulepszone zostaną plany akcji ratunkowej na Żuławach na wypadek tzw. cofki. Uaktualniona zostanie m.in. mapa zagrożonych zalaniem miejsc czy plany ewakuacji ludności. Nadal potrzebne jest zabezpieczenie wałów przeciwpowodziowych przed bobrami.

Wniosków ratownikom dostarczyła akcja ratunkowa podjęta w czasie ostatniej cofki.

- Wciąż mamy braki, m.in. w samochodach terenowych - zaznacza brygadier Krzysztof Ostasz, komendant nowodworskiej straży pożarnej. - Nie do wszystkich miejsc zagrożenia prowadzą dobre drogi, ostatnio zdarzyło się, że nie wszędzie można było dojechać naszymi samochodami.

Czytaj także: Gdańsk, Nowy Dwór Gdański. Strażacy walczyli z wodą

Planujemy nawiązać współpracę z lokalnymi firmami, dysponującymi wozami terenowymi. Wiemy również, że miejsca, w których można użyć naszych rękawów przeciwpowodziowych, muszą być odpowiednio przygotowane (sprzęt taki najlepiej sprawdza się na nawierzchni równej i twardej).
Lokalne samorządy powinny również sprawdzić i przećwiczyć plany akcji ratunkowej, m.in. związane z ewakuacją ludzi z najbardziej zagrożonych rejonów (zapewnienie logistyki, autobusów dla ludności, sposobów powiadamiania, zakwaterowania i wyżywienia dla ratowników jak najbliżej miejsca zagrożenia).

Czytaj także: Pomorze: Czy kolejna powódź zagraża Żuławom?

W czasie ostatniej cofki największe zagrożenie wystąpiło w miejscowości Łaszka (gm. Sztutowo), gdzie na skutek działalności bobrów przerwany został wał przeciwpowodziowy.

- Przy zabezpieczeniu Żuław kluczową rolę odgrywa stan wałów przeciwpowodziowych - zaznacza Ostasz. - Powinno się podjąć jak najwięcej działań, które zabezpieczą wały przed niszczycielską działalnością bobrów.

Jak twierdzą strażacy, walka z żywiołem to ciągła nauka.

Czytaj także: Żuławy. Zbudują system ostrzegający przed powodzią

- Uczymy się na bieżąco - mówi Krzysztof Ostasz. - W czasie powodzi w 2009 r. akcja nie wszędzie wyglądała tak jak powinna. Teraz, choć skala zagrożenia była nieco mniejsza, zanotowaliśmy znacznie mniej zdarzeń. Wszystkie działania były realizowane na podstawie planu przygotowanego po powodzi z 2009 r. Uniknęliśmy na przykład improwizowanego układania wałów z worków z piaskiem, co było pewnym problemem jesienią 2009 r.

Jak sprawdził się nowy sprzęt

Zamontowana stalowa kratownica, tzw. ruszt, zdała egzamin. Urządzenie zainstalowano w części wału przeciwpowodziowego Wisły Królewieckiej, tuż przy ujściu tej rzeki do Zalewu Wiślanego.
Wcześniej wały w tym miejscu były regularnie naruszane przez bobry. - Ruszt się sprawdził - mówi Sławomir Szymański, kierownik nowodworskiego oddziału Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych. - Nie było w tym miejscu śladów szkodliwej działalności bobrów. Teraz urządzenia zamontujemy m.in. w Łaszce, gdzie wał został zniszczony przez zwierzęta.

Z kolei Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich nie zostało zalane wodą dzięki wykorzystaniu specjalnych, przenośnych rękawów przeciwpowodziowych. - Sztutowscy strażacy mieli do dyspozycji prawie 30 rękawów - mówi Krystian Babski, kierownik obwodu ochrony wybrzeża w Sztutowie. - Prawie 20 z nich było wykorzystanych przy porcie w Kątach Rybackich.

Gorzej było w okolicy przystani żeglarskiej w Kątach Rybackich. Tu wrota nowego przepustu okazały się nieszczelne. - Woda przesiąkała na drugą stronę - stwierdza Babski. - Wiosną przepust będzie zdjęty i przebudowany. Uszczelnioną konstrukcję ponownie założymy po sezonie letnim.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki