Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Od marca nowy rozkład pociągów na czas mistrzostw Euro 2012

Patryk Szczerba
Do Euro 2012 coraz mniej czasu, jednak nadal nie wiadomo, jak będą kursowały po Polsce pociągi. O tym, że sprawny przewóz kibiców koleją będzie jednym z najważniejszych zadań logistycznych podczas czempionatu, zapewniają wszyscy, począwszy od pasażerów, organizatorów i samych kolejarzy.

Tymczasem prawdopodobnie dopiero w marcu będzie gotowy rozkład jazdy pociągów spółki Intercity na czas Euro 2012. Specjalny rozkład ma zapewnić sprawną komunikację między miastami gospodarzami rozgrywek w czerwcu 2012 roku. Prace nad siatką połączeń rozpoczęły się dopiero po losowaniu grup finałowego turnieju, tak by była ona jak najlepiej dopasowana do zapotrzebowań kibiców drużyn rozgrywających swoje mecze w Polsce. Teraz trwają intensywne ustalenia dotyczące połączeń międzynarodowych, które w trakcie turnieju są najważniejsze. Dopiero potem kolejarze zabiorą się za ustalanie połączeń regionalnych i lokalnych.

Czytaj także: Stanęła budowa droga ekspresowej S5, mającej połączyć polskie miasta na Euro 2012 - Wrocław, Poznań oraz Gdańsk
- Najbardziej zaawansowane są ustalenia z Ukrainą. Według planów podczas mistrzostw na Ukrainę ma jeździć dziennie 17 pociągów - większość pojedzie przez Przemyśl i Dorohusk. Łącznie składy będą mogły przewieźć dziennie ok. 9 tys. pasażerów - mówi Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.
Sporo do ustalenia pozostaje w kwestii połączeń z Rosją, która będzie rozgrywała część swoich meczów w Warszawie. - Linia kolejowa na wschód do przejścia granicznego w Terespolu jest w dobrym stanie, więc połączenie będzie dość szybkie i wygodne - wyjaśnia Malinowski. Dalej jednak nie jest tak dobrze.

Od granicy z Białorusią obowiązuje bowiem tzw. szeroki tor, w związku z tym kolejarze muszą opracować system przesiadkowy dla pasażerów. Jednym z zaproponowanych rozwiązań jest zamiana wózka pod pociągiem, tak by mógł on dalej pojechać po polskich torach. To jednak, jak zaznaczają przedstawiciele PKP Intercity, mało efektywne rozwiązanie. Prawdopodobnie więc pasażerowie będą się musieli przesiadać.

Czytaj także: Rozpoczęła się budowa lotniska w Gdyni Kosakowo

- Na stacji w Terespolu dostępny jest też szeroki tor - podróżni musieliby tylko przejść na sąsiedni peron, na którym tor ma stosowaną w Polsce szerokość - zaznacza Malinowski.

Czy dalej podróżni pojadą już bez problemów? Tego wciąż nie wiadomo, ponieważ mimo zapowiedzi nie zapadła decyzja dotycząca zaprzestania na czas Euro 2012 remontów 2,3 tys. km torów kolejowych. Dzięki przerwie w pracach remontowych pociągi miałyby jeździć szybciej. Ostatecznej koncepcji Ministerstwo Infrastruktury wciąż jednak nie wypracowało. Na ostateczne ustalenia, także te dotyczące rozkładu krajowego, będzie trzeba zatem poczekać do marca.

Do Euro 2012 przygotowuje się także spółka Przewozy Regionalne, choć w tym wypadku decyzje dotyczące uruchamiania dodatkowych składów w pociągach regionalnych podejmują poszczególne Urzędy Marszałkowskie. Wyjątkiem są pociągi interREGIO, które jeżdżą w ramach komercyjnej działalności. Do Trójmiasta jeżdżą na razie dwa. Z Katowic w okresie wakacji oraz z Warszawy przez cały rok.

WSZYSTKO NA TEMAT EURO 2012 w GDAŃSKU

- Obligatoryjna korekta rozkładu jazdy nastąpi 1 czerwca 2012 roku. Informacje o ewentualnych zmianach w siatce połączeń interREGIO zostaną udostępnione pasażerom w maju. Na razie trudno powiedzieć, czy będzie w niej więcej pociągów na turniej Euro 2012. Jeśli chodzi o regionalne pociągi, czekamy na decyzję poszczególnych województw - mówi Michał Stilger z biura prasowego spółki Przewozy Regionalne.
W Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku zapewniają, że jest przygotowywany specjalny rozkład jazdy na czas piłkarskiej imprezy, jednak żadnych szczegółów na razie nie ma.
- Na pewno pasażerowie, w tym także kibice zostaną poinformowani o zmianach w rozkładzie stosunkowo wcześniej. Mamy styczeń i jeszcze trochę czasu na opracowanie ostatecznej koncepcji, która będzie uwzględniała zwiększony ruch na trasie Wejherowo - Tczew - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Kibiców z pewnością ucieszy fakt, że zarówno spółka Intercity oraz Przewozy Regionalne uczestniczą w programie karty podróżnych Polish Pass. Umożliwia ona wykupienie biletu na transport miejski, kolejowy oraz lotniczy, a także zakwaterowanie w konkurencyjnych cenach. To ma zachęcić fanów futbolu do wcześniejszego planowania podróży, przewoźnikom pozwolić na określenie liczby pasażerów, którzy w czerwcu będą korzystali ze środków transportu.

Gotowa do Euro 2012 jest także, jak zapewniają jej przedstawiciele, Szybka Kolej Miejska. Koncepcja funkcjonowania SKM w czasie mistrzostw Europy została wypracowana w porozumieniu z Urzędem Miejskim oraz Marszałkowskim. - Będziemy podstawiali składy przede wszystkim dowozowe do stadionu w dniu meczu, by kibice mogli na czas dotrzeć na spotkanie. Trochę mniej będzie tzw. odwozowych składów, ale zapewniam, że operacyjnie i pod względem taboru jesteśmy przygotowani - zaznacza Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu SKM.

WSZYSTKO NA TEMAT EURO 2012 w GDAŃSKU

Jak dodaje Głuszek, mecz Polski z Niemcami był testem, który SKM zdała, w opinii kibiców i organizatorów, dobrze.

- Była nawet nadwyżka kolejek. Mam nadzieję, że w ten sam sposób uda się nam zabezpieczyć podczas meczów Euro 2012, tak żeby kibice mogli spokojnie wyjechać spod PGE Areny - wyjaśnia.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki