Kaszubski luz

  Kaszubski luz

  Janina Stefanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  W roku Aleksandra Majkowskiego, najbardziej znanego i uznanego kaszubskiego pisarza (zmarł w 1938 roku), powstanie płyta z hiphopowymi utworami związanymi z osobą patrona. Nagrają je dzieci z Zespołu Szkół w Chwaszczynie oraz panie z zespołu Kaszubki.
  Płyta powstanie dzięki udziałowi chwaszczyńskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego w konkursie ogłoszonym przez Zarząd Główny Zrzeszenia. Trzeba było zgłosić oryginalny pomysł uczczenia roku Majkowskiego.

  - Wcześniej, w czasie zajęć prowadzonych z nauczycielami regionalistami miałem okazję wypróbować, jak brzmi hip-hop z tekstami Majkowskiego - mówi Tomasz Fopke, kaszubski kompozytor, prezes oddziału ZKP w Chwaszczynie. - Świetnie z rapowaniem "Życia i Przygód Remusa" poradziła sobie wtedy m.in. Danuta Pioch z Miechucina. I taki pomysł poddałem chwaszczyńskim zrzeszeńcom.

  Projekt "Majkowski - raz na hiphopowo!" został najwyżej oceniony przez komisję konkursową. Uzyskał maksymalną możliwą kwotę wsparcia - 2,5 tys. zł.

  Z prac nadesłanych na konkurs chwaszczyńska komisja wybrała trzy utwory polskie i tyleż kaszubskich. Ich autorami są: Elżbieta Bugajna, Wanda Lew-Kiedrowska, Jerzy Stachurski oraz Kazimierz Jastrzębski. Obecnie powstaje muzyka, a w studiu Tadeusza Korthalsa z Połczyna powstają tzw. bity.

  - Nagrania rozpoczną się jeszcze jesienią - dodaje Tomasz Fopke. - Promocja płytki przewidziana jest na grudzień.
  Projektem zachwycone są także dzieci, które będą miały swój udział w nagraniu płyty.

  - Kaszubski hip-hop to dla nas coś nowego, ale dzięki temu kultura kaszubska staje się dla nas ciekawsza - mówią. - To będzie fajna przygoda i świetna zabawa. Mamy nadzieję, że płyta spodoba się też innym.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo