Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień przestrzega i radzi

Agata Cymanowska
Przy molu w Brzeźnie pojawili się wczoraj chodziarze, skejtowcy, rolkarze. Wszyscy promowali zdrowy styl życia
Przy molu w Brzeźnie pojawili się wczoraj chodziarze, skejtowcy, rolkarze. Wszyscy promowali zdrowy styl życia Grzegorz Pachla
80-kilogramowy mężczyzna po wypiciu pół litra wódki będzie miał stężenie alkoholu w wysokości około 2,5 promila. Prawdopodobnie po przespaniu nocy, wzięciu prysznica i wypiciu kawy będzie się czuł dobrze. Jednak aby wytrzeźwieć potrzebuje - bagatela- 24 godzin!

- To, że dobrze się czuje, wcale nie oznacza, że jest trzeźwy - podkreśla aspirant Zbigniew Korytnicki z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Kierowców, którzy decydują się na jazdę po alkoholu, Korytnicki dzieli na dwie grupy. Pierwsi to ci, którzy "świadomie" siadają za kierownicą, wiedząc, że są pod wpływem alkoholu i liczą, że nie zostaną zatrzymani, bo np. do pokonania mają niewielki dystans kilku kilometrów, więc jakoś się uda.

Drudzy to tacy, którzy mają dobre samopoczucie i wychodzą z założenia, że są trzeźwi.
W 2007 roku nietrzeźwi uczestnicy ruchu spowodowali w kraju ponad 5 tysięcy wypadków, w których zginęło przeszło 600 osób, a niemal 6,5 tysiąca zostało rannych.

Z czego najliczniejszą grupę stanowili właśnie kierujący pojazdami - ok. 3,4 tysiąca wypadków, ponad 400 osób i prawie 5 tysięcy rannych. Co więcej w samym tylko województwie pomorskim policjanci w roku ubiegłym zatrzymali ponad 9 tysięcy nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.

- Należałoby zadać pytanie, ilu kierowcom faktycznie "się udało"? - zastanawia się Zbigniew Korytnicki. - Z drugiej strony część użytkowników dróg nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie niesie za sobą kierowanie w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) lub nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). A te są niebłahe.
Jeśli stężenie alkoholu waha się w przedziale 0,2-0,5 promila - kierujący odpowie przed sądem grodzkim - taki czyn uznawany jest za wykroczenie. Poza zatrzymaniem uprawnień do jazdy od 6 miesięcy do 3 lat, osobie takiej grozi kara aresztu lub grzywny (50-500 złotych), 10 punktów karnych oraz powtórny egzamin na prawo jazdy.

W przypadku nietrzeźwości grozi do 2 lat pozbawienia wolności, prawo jazdy można stracić na okres od roku do 10 lat, grozi też potężna kara grzywny. Do tego dochodzi konieczność poddania się badaniom lekarskim i psychologicznym w celu odzyskania prawa jazdy.

- Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem umyślnym i wyrok sądowy znajdzie swoje odzwierciedlenie w kartotece osób skazanych i tymczasowo aresztowanych - dodaje Korytnicki.

Za spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, znajdując się w stanie nietrzeźwości, można trafić do więzienia nawet na 12 lat.

Akcja miasta, policji i straży

Aspirant Zbigniew Korytnicki z Sekcji Ruchu Drogowego KWP w Gdańsku

Alkohol dostaje się do krwiobiegu już po 15-30 minutach, za to jego spalanie trwa o wiele dłużej - średnio w tempie 0,1 promila na godzinę. Działanie alkoholu osłabia naszą koordynację, wpływa na czas reakcji czy odbieranie bodźców wzrokowych.

Przy znacznym stężeniu alkoholu w organizmie człowieka dochodzi nawet do zjawiska widzenia tunelowego, co oznacza, że kąt widzenia takiej osoby zawęża się do kilku stopni. Kierowca, który decyduje się na zażycie lekarstw czy spożywanie piwa bezalkoholowego, musi dokładnie się upewnić, czy lekarstwo nie jest wykonane na bazie alkoholu, a w piwie na pewno nie ma "procentów".

Pamiętam historię jednego z kierowców autobusu, który miał w zwyczaju do porannej herbaty dolewać łyżkę Amolu.
Po kilkunastu minutach, gdy przyjechał pod szkołę, aby zawieźć dzieci na wycieczkę, okazało się, że w wydychanym powietrzu miał 0,4 promila.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki