Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień przestrzega i radzi

  Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień przestrzega i radzi

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  80-kilogramowy mężczyzna po wypiciu pół litra wódki będzie miał stężenie alkoholu w wysokości około 2,5 promila. Prawdopodobnie po przespaniu nocy, wzięciu prysznica i wypiciu kawy będzie się czuł dobrze. Jednak aby wytrzeźwieć potrzebuje - bagatela- 24 godzin!
  - To, że dobrze się czuje, wcale nie oznacza, że jest trzeźwy - podkreśla aspirant Zbigniew Korytnicki z Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

  Kierowców, którzy decydują się na jazdę po alkoholu, Korytnicki dzieli na dwie grupy. Pierwsi to ci, którzy "świadomie" siadają za kierownicą, wiedząc, że są pod wpływem alkoholu i liczą, że nie zostaną zatrzymani, bo np. do pokonania mają niewielki dystans kilku kilometrów, więc jakoś się uda.

  Drudzy to tacy, którzy mają dobre samopoczucie i wychodzą z założenia, że są trzeźwi.
  W 2007 roku nietrzeźwi uczestnicy ruchu spowodowali w kraju ponad 5 tysięcy wypadków, w których zginęło przeszło 600 osób, a niemal 6,5 tysiąca zostało rannych.

  Z czego najliczniejszą grupę stanowili właśnie kierujący pojazdami - ok. 3,4 tysiąca wypadków, ponad 400 osób i prawie 5 tysięcy rannych. Co więcej w samym tylko województwie pomorskim policjanci w roku ubiegłym zatrzymali ponad 9 tysięcy nietrzeźwych uczestników ruchu drogowego.

  - Należałoby zadać pytanie, ilu kierowcom faktycznie "się udało"? - zastanawia się Zbigniew Korytnicki. - Z drugiej strony część użytkowników dróg nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie niesie za sobą kierowanie w stanie po spożyciu alkoholu (0,2-0,5 promila) lub nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila). A te są niebłahe.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo