Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Coraz więcej osób składa PIT przez internet

Piotr Niemkiewicz
Urzędnicy pomorskich skarbówek będą promować e-rozliczanie wśród mieszkańców i przedsiębiorców. Chcą w ten sposób ułatwić sobie życie. Ma to jednak także ułatwić życie podatnikom. Urzędy skarbowe promują e-rozliczanie od 2008 roku, podkreślając, że jest to najszybszy, najpewniejszy i najmniej skomplikowany sposób składania deklaracji fiskusowi.

- Tak też można najszybciej odzyskać nadpłatę podatku - zapewnia Rafał Selin, zastępca naczelnika US w Pucku.

Do maja 2011 roku do urzędów w całym kraju przez internet trafiło przeszło 950 tys. PIT-ów. To prawie trzykrotnie więcej niż w 2010 roku, kiedy złożono tą drogą 324 192 zeznania.

- W województwie pomorskim za 2010 rok wpłynęło drogą elektroniczną blisko 60 tysięcy zeznań, z czego na Gdańsk przypada 22 012, na Gdynię 12 868, a na Sopot 1200 - mówi Barbara Szalińska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Gdańsku. - Taka liczba zeznań jest efektem między innymi nowatorskiej kampanii prowadzonej przez resort finansów, promującej rozliczanie się online z urzędem skarbowym.

Czytaj również: Internetowy PIT też musi iść do archiwum

W tym roku akcja zachęcania do rozliczania drogą elektroniczną ma mieć jeszcze większy zasięg. W powiecie puckim np. skierowana została do małego, rodzinnego biznesu - do właścicieli małych pensjonatów i do osób, które latem wynajmują turystom pojedyncze pokoje.

- Spośród około 4,5 tysiąca podatników opodatkowanych na karcie podatkowej ci wynajmujący pokoje stanowią u nas większość - mówi Rafał Selin.

W turystycznym powiecie są to osoby, które składają deklarację PIT-16A oraz zeznanie podatkowe PIT-28. Właśnie wypełnianie tych formularzy wciąż przysparza najwięcej kłopotów. Urzędnicy odwiedzają też lokalne urzędy gmin, by na miejscu wyjaśniać i tłumaczyć podatkowe niejasności i przy okazji zachęcać do internetowego rozliczania. W puckim US uruchomiono też trzy dodatkowe linie telefoniczne. Ma to ułatwić życie mieszkańcom, a urzędnikom pracę.

- Internetowy formularz poprowadzi podatnika, a w razie dodatkowych pytań zawsze można zadzwonić do nas - tłumaczy Rafał Selin. - To najprostsze rozwiązanie.

W US przyznają, że coraz więcej osób korzysta z internetowych rozliczeń. Coraz lepiej podatnicy radzą sobie z poprawnym wypełnianiem e-druków. Aby wysłać deklarację drogą elektroniczną, należy przygotować swoje dane: NIP/PESEL, imię i nazwisko, datę urodzenia oraz kwotę przychodu wykazaną w zeznaniu rocznym. Należy też pobrać odpowiednie formularze lub program ze strony www.e-deklaracje.gov.pl.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki