Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rzucewo: Powstał Park Kulturowy - Osada Łowców Fok

Grażyna Antoniewicz
Gdańscy archeolodzy podczas prac wykopaliskowych
Gdańscy archeolodzy podczas prac wykopaliskowych Materiały prasowe
W czasach gdy Zatoka Pucka była jeziorem, mieszkali tu łowcy fok. Osada założona w epoce neolitu na stoku Kępy Puckiej i tzw. Cyplu Rzucewskim - to wyjątkowe miejsce dla archeologów, badających życie pierwszych rybaków i łowców fok nad południowym Bałtykiem. Nic dziwnego, że w Rzucewie powstał Park Kulturowy - Osada Łowców Fok.

- Opracowaliśmy koncepcję jego zagospodarowania - mówi Danuta Król z Muzeum Archeologicznego w Gdańsku. - Już wkrótce powstanie tu muzeum na wolnym powietrzu. Na podstawie naszych badań odtworzona zostanie osada z epoki kamienia. Będzie między innymi pracownia obróbki siekier kamiennych. Zamierzamy pokazać oryginalne głazy szlifierskie z wykopu archeologicznego. Nad brzegiem zatoki archeolodzy znaleźli bowiem pracownię siekier (70 sztuk) na różnym etapie obróbki. To pierwsza taka pracownia nad Bałtykiem - z epoki kamienia.

W parku kultury zrekonstruowane zostaną warsztat garncarski i warsztat obróbki rogu oraz kości. Zwiedzający zobaczą w nim harpuny, igły, szydła. Zostanie odtworzony jeden z grobów. Organizatorzy zbudują także chatę szamana.

Czytaj także o otwarciu rzymskiej faktorii handlowej w Pruszczu Gdańskim

W pradziejach osada była wielokrotnie zasiedlana. Ludzie mieszkali tu od V w. p.n.e. do II w. n.e. Na stopniach terasowych archeolodzy odkryli pozostałości domów słupowych. Budowano je na planie prostokąta. Ściany były z pali drewnianych, uszczelnianych gałązkami. Natrafiono też na pochówki ludzkie. Naczynia ceramiczne dawnych łowców fok zachwycają bogatym zdobnictwem i zróżnicowanym kształtem. Większość zdobiona była odciskami sznura, stempelka i ptasiego pióra.

- Okazało się, że wielokrotnie powracano na Cypel Rzucewski. W środkowym neolicie (czyli około III tysiąclecia przed naszą erą) na tym miejscu pojawiły się plemiona amfor kulistych, czyli plemiona, które zaktywizowały nad Bałtykiem handel bursztynem - dodaje pani archeolog. - Znaleźliśmy ślady ich obecności. Odkryliśmy też przystań, datowaną na V tysiąclecie przed naszą erą. Przy przystani znaleziono naczynia gliniane o spiczastych dnach, których używali przedstawiciele Ertebolle, czyli kultury śmietnisk muszlowych.

ZOBACZ ZDJĘCIA z budowy faktorii w Pruszczu Gdańskim
Kiedy rozpocznie się budowa Parku Kulturowego - Osada Łowców Fok?

- Został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, w który wpisano park - powiedział wójt gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk. - Rada Gminy Puck podjęła decyzję osobliwą, ale piękną, chcąc zachować i odtworzyć to, co było przed tysiącami lat na tym terenie. Nie poddając się presji zdobycia łatwego pieniądza, radni postanowili, że teren ten nie może być zabudowany pensjonatami czy hotelami. Odrzucili też pomysły zbudowania tu pomostów dla wodniaków.

Gmina wzięła udział w unijnym konkursie, wygrała go i ma obiecane fundusze. Projekt kosztować będzie 2,1 mln zł. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, na wiosnę ogłoszony zostanie przetarg na budowę.
Pierwsze prace archeologiczne w Rzucewie przeprowadził w 1894 roku Hugo Conwentz, ówczesny dyrektor Muzeum Prowincjonalnego. Po I wojnie światowej wykopaliska rozpoczął prof. Józef Kostrzewski, który wprowadził termin "kultura rzucewska".

Wielki konkurs Dziennika Bałtyckiego. WYGRAJ Mieszkanie za czytanie!

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki