Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pow. słupski: Brzegi morskie w Ustce, Rowach i Łebie będą chronione

Robert Gębuś
- Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku wydała wszystkie trzy decyzje środowiskowe. Tym samym zakończyła się trwająca rok wymiana dokumentacji pomiędzy RDOŚ a Urzędem Morskim w Słupsku. Decyzja RDOŚ otworzyła urzędowi furtkę do ubiegania się o ponad 160 mln zł unijnej dotacji na ochronę brzegów, które przez proceduralne zawirowania niemal przepadły.

- Wszystkie decyzje środowiskowe zostały wydane - informuje Hanna Dzikowska, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gdańsku. - Dokumentacja jest prawidłowa, nie mieliśmy żadnych zastrzeżeń.

Przypomnijmy, w listopadzie 2010 roku RDOŚ w Gdańsku zażądał raportów o wpływie inwestycji na środowisko naturalne. Wszystko dlatego, że prace przy umacnianiu brzegów "zahaczają" o Słowiński Park Narodowy.

Czytaj również: Słupsk: Dofinansowanie na ochronę brzegu zagrożone

Konieczność sporządzenia raportów doprowadziła do opóźnienia, Urząd Morski nie skompletował na czas dokumentacji i nie przystąpił do konkursu grantowego w pierwszym terminie, czyli w marcu ub.r.

Raporty, przy współpracy z RDOŚ, były kilkakrotnie uzupełniane (urzędnicy musieli m.in. określić wpływ inwestycji na morświny). Raporty zostały przyjęte pod koniec ub. roku. I jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a urząd otrzyma pieniądze, inwestycja mogłaby rozpocząć się w drugiej połowie tego roku.

Teraz przed urzędnikami kolejne proceduralne schody. Jak twierdzą, już nie tak strome, jak dotychczas. - Do 16 stycznia dokumentacja trafi do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, który ją oceni - tłumaczy Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. - Później rozpatrzy je Ministerstwo Rozwoju Regionalnego i Ministerstwo Środowiska. Powinno być dobrze.

Pieniądze, o które stara się urząd, mają pochodzić z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. To jeden z największych powojennych projektów Urzędu Morskiego i dobra wiadomość szczególnie dla mieszkańców Rowów, którym dziś woda zabiera plażę.

- Czekamy na tę inwestycję z utęsknieniem, bo sytuacja po zimowych sztormach jest bardzo zła - przyznaje Jadwiga Fudala, sołtys Rowów. - Po raz pierwszy od 15 lat morze zabiera nam wschodnią plażę.

Co umocnią za unijne pieniądze?

Inwestycja, której wpływ na środowisko przedstawił Urząd Morski w Słupsku, dotyczy umocnień brzegowych.

Na budowę umocnień w Kołobrzegu i Darłowie Urząd Morski w Słupsku pozyskał już środki. W kolejce czekają właśnie Ustka, Łeba i Rowy.

Czytaj również: Słupsk: Przetarg na największą inwestycję ochrony brzegu morskiego

Za około 160 mln złotych mają tam powstać m.in. system betonowych progów podwodnych, wypełnionych tzw. sztuczną rafą, która ograniczyłaby falowanie, system ostróg brzegowych oraz sztuczne zasilanie, które zmniejszyłoby ubytki w refulacji.

Łącznie z inwestycjami w Darłowie i Kołobrzegu Urząd Morski planował pozyskać na ten cel ponad 450 mln zł.

Tymczasem Urząd Morski doraźnie zabezpieczył plażę w Rowach. Przeprowadzono tzw. małą refulację po zachodniej stronie plaży.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki