Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa lista leków refundowanych na 2012 rok (PYTANIA I ODPOWIEDZI)

Dorota Abramowicz
Tego, co nas czeka po 1 stycznia 2012 r. obawiają się nie tylko pacjenci, ale też farmaceuci
Tego, co nas czeka po 1 stycznia 2012 r. obawiają się nie tylko pacjenci, ale też farmaceuci Grzegorz Mehring
Nowa lista leków refundowanych wejdzie w życie dopiero od 1 stycznia 2012 r., a już pojawiły się na niej poprawki. To - jak twierdzi minister zdrowia Bartosz Arłukowicz - skutek twardych i toczonych do ostatniej chwili negocjacji z firmami farmaceutycznymi. Pacjenci nie są do tego przekonani.

Zmiany powinny nieco uspokoić cukrzyków. Dla osób, u których stwierdzono cukrzycę typu I, kobiet w ciąży oraz dzieci cierpiących na tę chorobę dobrą wiadomością jest wprowadzenie sześciu typów pasków do mierzenia poziomu cukru we krwi na listę produktów sprzedawanych w cenie ryczałtowej - 3,20 zł.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Na liście refundacyjnej pojawiły się wczoraj także leki stosowane u pacjentów po przeszczepach, w leczeniu astmy oskrzelowej dzieci, w łagodzeniu bólu towarzyszącego chorobom nowotworowym, u osób cierpiących na schizofrenię i u pacjentów z chorobą Parkinsona.

Za to problematyczny może być powrót na listę długodziałających analogów insulin, które według najnowszych badań mogą powodować u pacjentów zapalenie, a nawet raka trzustki. Wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk podkreślił, że Europejska Agencja Leków (EMA) w pierwszym kwartale 2012 r. ma opublikować wyniki badań dotyczących tego leku i dopiero wtedy zostanie podjęta ostateczna decyzja.

Protest przeciw Ustawie Refundacyjnej, która zakłada, że to lekarze mają, pod groźbą kary finansowej, sprawdzać, czy pacjent jest ubezpieczony - rozszerza się. W czwartek wieczorem Okręgowa Izba Lekarska podjęła decyzję o umieszczaniu na receptach pieczątki "Refundacja do decyzji NFZ". Wcześniej zadecydowały o tym Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy i Porozumienie Zielonogórskie.

- Recepty z pieczątką będą realizowane w aptekach - zapewnił wczoraj minister Arłukowicz.

Czytaj więcej na temat lekarstw, które zostały dodane do listy leków refundowanych

Zdezorientowani pacjenci zadają wiele pytań na temat tego, co ich czeka w aptekach od 1 stycznia. Oto najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie:

1. Czy za leki refundowane zapłacimy w każdej aptece taką samą cenę?

Tak. Każdy lek, który znalazł się na listach refundacyjnych, będzie miał we wszystkich aptekach taką samą cenę. Ustala ją Ministerstwo Zdrowia podczas negocjacji z firmami farmaceutycznymi. Najniższa wynegocjowana cena będzie obowiązująca dla wszystkich aptek, w których dany lek można kupić.

2. Czy producent leku, który nie znajdzie się na liście refundacyjnej, będzie mógł wprowadzać na swoje produkty rabaty i promocje?

Producent ma takie prawo, ale apteka nie będzie mogła reklamować tych promocji, bo nowe przepisy wprowadzają całkowity zakaz reklamy w aptekach. Dopiero przy okienku dowiemy się od farmaceuty, czy w danej aptece określony lek sprzedawany jest taniej.

3. Czy leki refundowane będą mogły być nadal sprzedawane np. za grosz lub za złotówkę?

Nie. Oferowanie np. insuliny za złotówkę lub gromadzenie punktów w ramach tzw. programów lojalnościowych nie będzie możliwe od 1 stycznia 2012 roku. Przepis ten wprowadzono w celu ochrony budżetu NFZ, który do tej pory tracił na tego typu promocjach miliony złotych. Na wzroście sprzedaży zyskiwał producent, któremu i tak państwo zwracało pełną cenę leku.

4. Co mają zrobić pacjenci, którzy uzbierali punkty za karty rabatowe lub zdobyli prawo do odbioru prezentów w aptekach?

Najbezpieczniej będzie, jeśli wykorzystamy punkty i odbierzemy prezenty w aptece dzisiaj lub jutro. Trzeba pamiętać, że w niedzielę apteki będą nieczynne. Warto jednak skontaktować się z hurtowniami, które wprowadziły karty. Część z nich zadeklarowała, że przedłuży ich realizację do stycznia lub nawet do końca lutego.

5. Czy od stycznia w każdej aptece będziemy mogli zrealizować recepty na leki refundowane?

Nie. Prawo do sprzedaży leków refundowanych będą miały jedynie apteki, które podpiszą umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Część aptekarzy protestuje przeciw rygorystycznym wymogom NFZ i odmawia podpisywania umów. Część może też nie zdążyć z załatwieniem formalności. Na Pomorzu na razie umowy podpisała co dziesiąta apteka, a wnioski o ich zawarcie złożyła do funduszu połowa aptek.

6. Co zrobić, jeśli wypisany w tym roku lek zniknie z list refundacyjnych i trzeba będzie zapłacić za niego pełną cenę?

Warto taką receptę zrealizować jeszcze do końca roku. Jeśli nie zdążymy, farmaceuta będzie miał po 1 stycznia 2012 r. obowiązek poinformować pacjenta o tańszym zamienniku leku. Zamiennik ma ten sam skład chemiczny, ale czasem różni się sposobem dawkowania. Należy bardzo dokładnie przeczytać ulotkę i najlepiej w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem.

7. Czy możemy się ustrzec przed ryzykiem powrotu do gabinetu lekarskiego ze źle wypełnioną receptą?

Wymogi stawiane przez NFZ są bardzo restrykcyjne - recepta powinna być wypełniona czytelnym, wyraźnym pismem. Warto odczytać na głos w gabinecie lekarskim taką receptę - jeśli my będziemy mieć problem, problem może mieć też aptekarz.

8. Co powinna zawierać prawidłowo wypełniona recepta?

Lekarz nie może pozostawić na recepcie pustych pól. Po lewej stronie ma być wpisana nazwa leku, po prawej - poziom refundacji (czy jest to lek wydawany za 100 proc. ceny, czy za 50 lub 30 proc.). Jeśli lek wydawany jest bezpłatnie - lekarz wpisuje literę B. Do tego recepta powinna zawierać nasz adres, numer PESEL oraz identyfikator oddziału NFZ. Na kodowanej recepcie lekarskiej (białej) można wypisać maksymalnie pięć leków gotowych lub jeden lek recepturowy. W przypadku recept wystawianych na leki psychotropowe i narkotyczne należy umieścić jeden lek na jednej recepcie. Wypisując lek dla dziecka lub nastolatka, przed ukończeniem 18 roku życia, lekarz powinien wpisać na recepcie jego wiek. Obok poprawek naniesionych przez lekarza musi on podpisać się pod zmianami i przystawić w tym miejscu swoją pieczątkę. Warto dodać, że przeciw części z tych wymogów buntują się niektórzy lekarze, którzy zamiast wypełniania wszystkich pól zamierzają przystawiać pieczątkę "Refundacja do decyzji NFZ".

9. Czy recepty z taką pieczątką będą mogły być zrealizowane?

Według ministra zdrowia oraz prezesa NFZ - tak. Jednak niektórzy farmaceuci ostrzegają, że brak zapisu na recepcie, że pacjent jest ubezpieczony, sprawi, iż w aptekach zaproponują nam wydanie leku za pełną odpłatnością. Dopiero wypisanie poziomu odpłatności za lek pozwoli na wydanie go z pełną zniżką. Wiele jednak jeszcze może się do 1 stycznia zmienić.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki