Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Wystawa ikon autorstwa Marka Wróbla

Grażyna Antoniewicz, Henryk Tronowicz
"Święty Hieronim" według mistrza Teodoryka
"Święty Hieronim" według mistrza Teodoryka Materiały promocyjne
Jak wiadomo, ikona nie jest zwykłym obrazem religijnym, lecz nieodłącznym elementem wiary i liturgii prawosławnej. Postrzegana jako okno do Królestwa Bożego, otwiera przestrzeń do dialogu człowieka z Bogiem. W Domu Aktora swoje ikony pokazuje Marek Wróbel, artysta znany raczej z wielkoformatowych, ekspresyjnych, pełnych emocji kolorowych prac.

- Jest to dla mnie swego rodzaju odskocznia od wielkich formatów. Mam w swojej pracowni drugie stanowisko, w którym, można powiedzieć, na innym biegunie ładuję akumulatory - mówi twórca.
Marek Wróbel maluje nie tylko ikony, interesuje go również malarstwo tablicowe, czyli sztuka zachodnia XIV i XV w.

- Wtedy jeszcze podział na Wschód i Zachód nie był tak mocny i dobitny, stąd na wystawie pokazałem XV-wieczne miniatury mistrzów czeskich - mistrza Teodoryka "Święty Hieronim" i mistrza z Trzebuni "Zmartwychwstanie", które widziałem w Pradze czeskiej - opowiada.

Artysta nie ukrywa, że w ikonach interesuje go bardziej strona czysto plastyczna, formalna niż tylko sacrum. Widać, że się delektuje zestawieniami kolorystycznymi.

Czytaj także: Sopot. Wystawa "Notowania nudy" Marka Okrasy czynna tylko do niedzieli

- Złoto z czerwienią, z dopełnieniem zieleni, tak samo pięknie wygląda na XV-wiecznej ikonie jak i na współczesnym obrazie abstrakcyjnym. Malowanie ikon to dla mnie bardziej profanum niż sacrum - wyznaje.

Ze ścian spoglądają Matka Boska Smoleńska, archaniołowie i prorok Eliasz (według XV-wiecznej ikony). Jest Jan Chrzciciel i święty Paweł według Rublowa, największego twórcy rosyjskich ikon. Najsłynniejsza znana ikona Rublowa przedstawia Trójcę Świętą. Została namalowana według XIII Księgi Rodzaju, w której opisane zostało, jak Bóg objawił się Abrahamowi i Sarze w postaci trzech aniołów, i która stała się archetypem ikonograficznym na całe stulecia. W ikonach kolory są symboliczne, a każda z przedstawianych postaci ma przypisaną określoną barwę. Tradycja wykonywania ikon istnieje od czasów apostolskich i jak widać, nie zaginęła. Cóż, są one ponoć zwierciadłem nieba.

Oprócz ikon Marka Wróbla, na wystawie zobaczymy też trzy prace Daniela Kufla.

Wystawa potrwa do końca miesiąca. Oglądać ją można codziennie, od godziny 10 do 18. Dom Aktora, Gdańsk, ul. Straganiarska 55/56.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki