Menu Region

Banino: Radni zadecydowali, że budowa szkoły będzie tańsza

Banino: Radni zadecydowali, że budowa szkoły będzie tańsza

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Janina Stefanowska

Prześlij Drukuj
Banino: Radni zadecydowali, że budowa szkoły będzie tańsza

Coraz większy nacisk na rozwiązanie ciasnoty w szkole wywierają rodzice z Banina (© Janina Stefanowska)

W środę radni Żukowa zadecydowali, że odstępują od realizacji projektu, który zwyciężył w konkursie architektonicznym na koncepcję szkoły w Baninie. W wydanym oświadczeniu podali, że po rozpatrzeniu wniosku burmistrza gminy Żukowo oraz opinii zespołu powołanego ds. budowy szkoły w Baninie rekomendują rozpoczęcie nowej procedury przetargowej na wyłonienie wykonawcy projektu budowlanego dla szkoły publicznej w Baninie.
Oświadczenie to poparło 15 radnych, trzech wstrzymało się od głosu i trzech było przeciwnych - w tym były burmistrz Albin Bychowski, Wojciech Kankowski, były przewodniczący Rady Miejskiej w Żukowie, oraz radny Witold Szmidtke.

Rok temu okazało się, że koncepcja budowy szkoły jest bardzo kosztowna. Burmistrz Jerzy Żurawicz, który od roku pełni swoją funkcję, próbował urealnić tę inwestycję, zmieniając jej zakres i dzieląc na etapy.
Jednakże współpraca z projektantem okazała się trudna i kosztowna, gdyż zgodnie z podpisaną przez poprzedniego burmistrza umową za dalsze prace projektowe architekt ma prawo do wynagrodzenia.

Czytaj także: Banino: Radni zadecydują o szkole podstawowej

I tak za zmianę projektu wydzielenia I etapu, czyli ograniczenie inwestycji do budowy szkoły podstawowej oraz części administracyjno-biurowej, projektant oszacował sobie wynagrodzenie w kwocie 305 tys. zł. Za zaprojektowanie sali sportowej - zażyczył sobie 510 tys. zł. Zmiany te wiązały się też z koniecznością aktualizowania pozwolenia na budowę.

Względy finansowe oraz czasowe przekonały część radnych, by zamiast nietypowej szkoły wybudować szybko i tanio - standardową placówkę z salą. Za przykład mieli szkołę w Straszynie. Według informacji uzyskanych od wójta Pruszcza Gdańskiego, koszt dokumentacji projektowej dla budowy tamtejszej szkoły podstawowej i sali gimnastycznej z boiskiem wyniósł 319 tys. zł, zaś cała inwestycja zamknęła się w 16 mln zł.

Zanim radni przegłosowali oświadczenie, Albin Bychowski próbował jeszcze bronić ambitnego projektu, tłumacząc, że należy go po prostu realizować, z drobnymi poprawkami. Podkreślał, że niemożliwe jest, by wykonawca drugiego projektu wszedł na plac budowy w 2012 roku. Apelował, by radni nie głosowali oświadczenia, by burmistrz samodzielnie podjął decyzję o zmianie dokumentacji.

Czytaj także: Baninio. Burmistrz szuka pięciu milionów złotych na szkołę

- Zapewniam, że szkoła w Baninie zacznie się budować w 2012 roku - ripostował burmistrz Jerzy Żurawicz. - To ja ponoszę pełną odpowiedzialność za szkołę, a oświadczenie radnych nie jest dokumentem prawnym, a formą wsparcia.

Plany wielkiej, nowoczesnej szkoły zostały okrojone do rozmiarów zwyczajnej szkoły z salą gimnastyczną, przygotowanej ewentualnie do rozbudowy o nowe skrzydło. Pierwszy dzwonek powinien zabrzmieć w 2013 roku, o ile nie pojawią się niespodziewane trudności.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


 

Komentarze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się