Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nikt tak Polski nie budował...

Piotr Dwojacki
Piotr Dwojacki
Piotr Dwojacki
... jak Kwiatkowski. Eugeniusz Kwiatkowski. Zupełnie nietuzinkowa postać - jeden z nielicznych w historii Polski bohaterów, których sława nie wyłania się ze zgiełku bitew, lecz z solidnej pracy w czasach pokoju. Inżynier, minister, wicepremier, wreszcie prawdopodobny kandydat do prezydentury po Ignacym Mościckim. Ale przede wszystkim autor najśmielszych koncepcji rozwoju gospodarczego II Rzeczypospolitej, tworzonych po to, by z najwyższą pieczołowitością wprowadzać je w życie.

Pozostawił po sobie setki, tysiące kilometrów linii kolejowych, energetycznych, gazowych, kanały, sztuczne zbiorniki, elektrownie, dziesiątki fabryk - i dwa porty morskie (w tym jeden, ten większy, w Gdyni).

30 grudnia przypada 123 rocznica urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego, zwyczajowo świętowana przed pomnikiem przy ulicy 10 Lutego w Gdyni. Ale miejsc, w których został upamiętniony, jest więcej. W Sopocie, gdzie mieszkał w latach 1945-1948 - dwa. W Gdańsku, w którym też przez chwilę mieszkał, również można znaleźć poświęcone mu tablice. W Trójmieście i na Pomorzu jest patronem kilku szkół, w tym jednej uczelni wyższej. Są nagrody i medale noszące jego imię. Są ulice Kwiatkowskiego. Jest basen portowy. Jego imię nosi też jedna z kamienic przy Długim Targu, tuż koło Neptuna.

Więcej felietonów Piotra Dwojackiego

W badaniach opinii społecznej jest notowany pośród najwybitniejszych postaci XX wieku. Historycy zestawiają go z Kazimierzem Wielkim i Stanisławem Staszicem. Trójmiejska profesura bez wahania nadała mu pierwszy w historii gdańskiego uniwersytetu tytuł doktora honoris causa - jeszcze w czasach komuny, mimo że Kwiatkowski i komuniści nie mieli ze sobą po drodze, oj, nie mieli… To on, cudotwórca gospodarczy, socjalistyczną ekonomię czasów wczesnego PRL miał zrecenzować zwięźle: "Umiem zrobić jajecznicę z jajek, ale nie umiem zrobić jajek z jajecznicy".

W 2012 roku przypada wielka rocznica związana z Eugeniuszem Kwiatkowskim. Minie 75 lat od rozpoczęcia przez niego największego projektu gospodarczego II Rzeczypospolitej - budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. O twórcy COP będzie zatem głośno - w Dębicy, Lublinie, Mielcu, Rzeszowie, Sandomierzu, Tarnowie. W Stalowej Woli, która Kwiatkowskiemu zawdzięcza jeszcze więcej niż Gdynia.

Swoisty kult Eugeniusza Kwiatkowskiego ma swoje uzasadnienie nie tylko historyczne, ale i jak najbardziej współczesne. Polska od 20 lat stoi w obliczu wielkich szans rozwojowych, które wykorzystuje… No właśnie. Czy wykorzystujemy w pełni, z zapałem i entuzjazmem możliwości, które wykorzystać moglibyśmy? Jaki był Kwiatkowski, a jak ambitni, szybcy i jednocześnie skuteczni są nasi współcześni politycy?

30 grudnia, w samo południe, przed pomnikiem w Gdyni przy ulicy 10 Lutego, w asyście honorowej Marynarki Wojennej, uroczystość z okazji 123 rocznicy urodzin Eugeniusza Kwiatkowskiego. Nie szkodzi, że będzie zimno. Zapraszam!

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki