Menu Region

Palenie śmieci nadal popularne. Co za to grozi?

Palenie śmieci nadal popularne. Co za to grozi?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Jacek Wierciński

12Komentarzy Prześlij Drukuj
Palenie śmieci nadal popularne. Co za to grozi?

Palenie śmieci jest nie tylko uciążliwe, ale i bardzo szkodliwe dla zdrowia i środowiska (© BARTŁOMIEJ MIEDZYBRODZKI)

- Nie ma sposobu na palaczy śmieci. Zgłaszających takie przypadki policja odsyła do Straży Miejskiej, a ci twierdzą, że nie mają uprawnień i proponują zgłoszenie sprawy do prokuratury - alarmuje nasz Czytelnik.
Strażnicy przyznają, że doszło tu do "problemów w komunikacji", ale zapewniają, że na takie zgłoszenia reagują i brak uprawnień nie wyklucza przysporzenia palaczowi dużych kłopotów, bo ogrzewanie mieszkania w ten sposób to łamanie prawa.

- Wracałem z pracy, gdy we Wrzeszczu zobaczyłem chmurę gryzącego dymu. Po zbliżeniu się do jego źródła okazało się, że ktoś najprawdopodobniej pali śmieciami w piecu w jednej z kamienic przy ulicy Kościuszki - relacjonuje pan Mirosław. - Zadzwoniłem na policję, ale zostałem odesłany do Straży Miejskiej. Tam dowiedziałem się, że to sprawa dla prokuratury, bo oni nie mają żadnych uprawnień.
Czy nikt nie interweniuje w takich wypadkach? - pyta.

Przeczytaj także: Pomorze: Spalarnia śmieci powstanie w porcie?

- Takimi sprawami rzeczywiście zajmują się strażnicy miejscy, - wyjaśnia podkom. Magdalena Michalewska z KMP w Gdańsku. - Do nas należy kierować sprawy dotyczące na przykład nieostrożnego obchodzenia się z ogniem - dodaje.

- Sprawdziliśmy, w tym przypadku doszło do problemów z komunikacją i sprawa przez pomyłkę, zamiast do interwencji, trafiła do naszego inspektora ochrony środowiska, ale to wyjątek, w takich sytuacjach zawsze podejmujemy działanie - mówi Miłosz Jurgielewicz, rzecznik gdańskiej Straży Miejskiej.

Jurgielewicz dodaje, że w przypadku zgłoszenia o paleniu śmieciami strażnicy sprawdzają umowę na wywóz nieczystości, a jej brak oznacza grzywnę. Często podejmują też wspólną kontrolę z urzędnikami z Wydziału Środowiska. - Nie jesteśmy policją i mieszkaniec nie ma obowiązku wpuszczać nas do domu, ale jeśli tego nie zrobi, wydział może skierować sprawę do sądu, a wtedy za udaremnienie kontroli grozić mogą nawet 3 lata pozbawienia wolności - ostrzega.

Gdańsk: Spalarnia śmieci w Szadółkach czy przy rafinerii

- To prawda, straż stale współpracuje z Wydziałem Środowiska, wspólnie prowadzą kontrole, a teraz, gdy okres grzewczy jest w pełni, będzie ich jeszcze więcej - podkreśla Anna Dobrowolska z gdańskiego magistratu.

- Jeśli otrzymujemy tego typu zgłoszenie, po prostu przeprowadzamy kontrolę. Mieszkańcy bez oporów pokazują nam swoją kotłownię, by udowodnić swoją niewinność - mówi Tomasz Smuczyński, komendant Straży Miejskiej z Kościerzyny. Dodaje, że jak dotąd nie zdarzyło się, by wykryto tam sytuację opalania mieszkania śmieciami.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
1 »
12

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

spalanie

+36 / -12

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marinero (gość)  •

Problem spalania smieci jest dlogi i szeroki jak cala Polska,syf w powietrzu mozna nozem kroic,straz miejska jak i inne organa scigania niesa zainteresowane sciganiem takich przypadkow bo sa zajeci robieniem kasy dla miasta ,latwiej obejsc parkingi i wlepic mandat zato ze sie komus dwie minuty temu czas parkowania skonczyl,miasto zadowolone bo jest kasa ,straz miejska wykazuje sie ze sa potrzebni i wszystko gra,za wyjatkiem smrodu ogolnokrajowego i zachorowan na raka.

odpowiedzi (0)

skomentuj

palenie śmieci...

+31 / -27

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

szczery (gość)  •

A dajcie nam zarobić to węgiel kupimy i za wywóz śmieci też zapłacimy!!

skomentuj

111

+42 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pozdrawiam (gość)  •

nie tłumacz palenia śmieci swoją życiową niezaradnością jak nie masz na węgiel może czas pomyślec o mieszkaniu w bloku ...będzie taniej

odpowiedzi (0)

skomentuj

Typowy temat zastępczy

+30 / -22

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Obserwator (gość)  •

Co kto pali to jego sprawa.

skomentuj

?

+50 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

!!!! (gość)  •

nie tylko jego również sąsiadów na twojej rodzinnej wsi może tak było ale tutaj gdzie teraz mieszkasz jest nieco inaczej ...pomyśl , uda ci się

odpowiedzi (0)

skomentuj

d

+63 / -55

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

d (gość)  •

W Gdyni na korczaka 44 stale gościu pali smieci, a straż udaje że nic nie widzi.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Smieci,ale z J.Wiercińskiego-red

+71 / -34

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Bizy (gość)  •

Baranie szkolony wysoko na niskim poziomie,zobacz ile kosztuje tona węgla w polsce chociaż mamy własne kopalnie,a ludzie nie mogą go kupić bo ich niestać,umiesz tylko utyskiwać i sięgać po różnego rodzaju kary,nakazy,zakazy,co z ciebie wyrosło?~~~~~~

skomentuj

Dżizas,

+31 / -33

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

nieśmieć (gość)  •

skąd się tacy hejterzy biorą?! masz rację i zgadzam się z Tobą, że problem ma inne podłoże niż tylko "w d'pie" posiadanie sąsiadów, ale takie wyzywanie to po prostu wstyd. Weź się ogarnij bucu!!

odpowiedzi (0)

skomentuj

Musi kosztować

+69 / -20

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

cirano (gość)  •

Nie ma rady. Trzeba wprowadzić kaucje na PIT (plastikowe) butelki, inaczej problemu się nie pozbędziecie

odpowiedzi (0)

skomentuj

Z tym paleniem odpadów to mamy niezły kabaret

+95 / -80

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Krytyk (gość)  •

Policja nie reaguje, bo palący odpady z "ogniem obchodzą się ostrożnie" - reagowaliby gdyby to było nieostrożne obchodzenie się z ogniem. To, ze to palenie jest przestępstwem dla policji już nie jest ważne!
Ona jest przecież od tego aby przestępstwa były dokonywane ostrożnie!
W Straży Miejskiej "doszło do problemów z komunikacją i sprawa przez pomyłkę, zamiast do interwencji, trafiła do naszego inspektora ochrony środowiska" no bo w niej plastiku od drewna nie odróżniają więc środowisko nic nie ucierpiało!
Z tego wszystkiego wyrażnie widać, że jednego nam nie brakuje, w różnych służbach, nie brakuje nam ignorantów, z resztą nie żle opłacanych - pieniędzmi z naszych kieszeni.

odpowiedzi (0)

skomentuj

www.forum.debki.pl/viewtopic.php?f+24&t=88064

+73 / -55

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mieszkaniec z Dębek. (gość)  •

Fakt taki ma miejsce na "Forum Debki.pl pod linkiem. Wcześniejsze linki zostały usuwane przez administratora forum - bo były niewygodne dla ŚMIERDZIELA z DĘBEK
www.forum.debki.pl/viewtopic.php?f+24&t=88064
A oto wpisy z tego linku:
1.
Sierdziel OBSZYŃSKI z HOLSZTEJNU nadal -
Pali śmieci, folie - ale władza gminna ( Wójt, V-ce Wójt, Sołys ) nie widzą jak na całą okolicę śmierdzi w zależności od wiatru.
ALE GMINA KROKOWA domaga się od Nas do pobierania "K L I M A T Y C Z N E G O" od każdej za ten DĘBKOWY smród.
Zatrudnia na lewo ludzi - wykorzystując ich w swoich lewych interesach,
Nas podpierdziela - kalijad
2.
ŚMIERDZIEL - rzeczywiście prawda.
Przestałem u niego robić zakupy.
OBSZYŃKI - urlopowiczów też szlak trafia - na ten smród ze SPALARNI
3.
Potwierdzam fakt - ŚMIERDZIELA z Dębek. ZESZMACIŁ SIĘ.
Oto wizytówka Dębek

Wcześniejsze wpisy były usuwane.forum:

odpowiedzi (0)

skomentuj

Paranoja w Dębkach - nielegalna prywatna spalarnia śmieci.

+66 / -23

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Mieszkaniec z Dębek. (gość)  •

Kto zainteresuje się (nielegalną) prywatną spalarnią śmieci w Dębkach przy drugim kanale - Pana Mirosława Obszyńskiego.
Władze gminy Krokowej ( wójtowie Doering i Białk) nie chcą wiedzieć o tej spalarni chociaż całe Dębki mówią o tym. Niestety władze gminy od kilku lat nikt na ten temat nie reagują - dlaczego ?????
Pali się tam śmieci gastronomiczne, folie, butelki plastikowe z punktów gastronomicznych, jak i różnych opakowań po działalnościach gospodarczych w Dębach - a na dodatek władze gminy zobligowały mieszańców do pobierania od turystów podatku klimatycznego - czy to nie jest PARANOJĄ - czyli podatku od smrodu trującego turystów i nas mieszańców.
TO KTO ZAJMIE SIĘ TYM ŚMIERDZĄCYM TEMATEM - DĘBEK.

odpowiedzi (0)

skomentuj