Część filmowego dekalogu powstaje na Żuławach

  Część filmowego dekalogu powstaje na Żuławach

  Sławomir Bednarczyk

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Przez kilka najbliższych dni Żuławy będą plenerem ogólnopolskiego projektu literacko-filmowego o nazwie "Dekalog89plus". To artystyczne przedsięwzięcie realizowane jest z okazji 20 rocznicy powstania cyklu filmów słynnego reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, pt. "Dekalog".
  Pomysłodawcą projektu jest reżyser Andrzej Mańkowski.

  Projekt został podzielony na dwa etapy. Pierwszy, odbywający się na zasadzie konkursu literackiego dla młodzieży, polegał na pisaniu scenariuszy na podstawie wszystkich 10 przykazań dekalogu. W ten sposób młodzi ludzie mieli wyrazić swoje problemy i dylematy we współczesnym świecie.

  Uczniowie szkół średnich z całej Polski nadesłali ponad 3200 prac.
  Jury wybrało 10 najlepszych scenariuszy, na których podstawie zostaną nakręcone krótkometrażowe filmy. Jeden z nich realizowany jest obecnie na terenie Nowego Stawu, Nowego Dworu Gd. i na promie w Kępinach Małych. Ekipa filmowa będzie pracować na tym terenie pięć dni.

  Do wyboru żuławskich plenerów nakłonił reżysera uczestniczący w projekcie operator filmowy, Krzysztof Kowalski, który jest mieszkańcem Nowego Dworu Gd.

  - Niewielkie, żuławskie miasteczka idealnie nadają się jako kameralne scenerie filmu - mówi Andrzej Mańkowski. - Doceniam spokój i ciszę Żuław. Tego potrzebowaliśmy przy realizacji filmu. W Trójmieście życie toczy się w zupełnie inny sposób, szybciej. To jest wada życia ludzi w wielkich miastach. W małych miejscowościach czas biegnie wolniej, a ludzie mają inne wartości. Nie wykluczam produkcji kolejnych filmowych pomysłów na terenie Żuław.

  Gotowy projekt będzie jednym z punktów Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 2009 roku.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo