Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Nowe stanowisko tankowców, większe przeładunki paliw

Jacek Sieński
Duża inwestycja w Bazie Paliw Płynnych, w gdańskim Porcie Północnym, mająca zwiększyć jej zdolności przeładunkowe, rozpocznie się na początku przyszłego roku. Jej realizacja umożliwi sprawniejszą i szybszą obsługę dużych i mniejszych zbiornikowców transportujących ropę i produkty naftowe sprowadzane drogą morską i tranzytem z kierunku wschodniego.

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA przeprowadza przetarg nieograniczony na prace pogłębiarskie przy pirsie stanowiska przeładunkowego "T", które zostanie powiększone o drugie, równoległe stanowisko "T 1". Budowę samego stanowiska sfinansuje spółka Przedsiębiorstwo Przeładunku Paliw Płynnych Naftoport w Gdańsku. Koniec realizacji inwestycji zaplanowany jest na 2014 r.

Projekt "Budowa stanowiska przeładunkowego »T1« przy Falochronie Wewnętrznym Północnym w Bazie Przeładunku Paliw Płynnych w Porcie Północnym w Gdańsku" przewiduje pogłębienie akwenu przy pirsie stanowiska "T" z 9,7 m do 14 m. Roboty czerpalne powinny być wykonane do 15 kwietnia przyszłego roku.

Gdańsk: Zbudują bazę paliwową w Porcie Północnym

Obecnie w Bazie Paliw Płynnych, zarządzanej przez spółkę Naftoport, funkcjonują 4 stanowiska przeładunkowe, przy których można przeładować rocznie około 40 mln ton samej ropy naftowej lub 32 mln ton ropy i produktów naftowych. W bazie mogą być obsługiwane zbiornikowce o nośności do 300 tys. ton i o zanurzeniu do 15 m, co limituje głębokość Cieśnin Duńskich.

- Rozbudowanie stanowiska "T" będzie nas kosztować około 30 milionów złotych - podkreśla Dariusz Kobierecki, prezes Naftoportu. - Połowa tej kwoty zostanie przeznaczona na prace hydrotechniczne, obejmujące między innymi wykonanie nabrzeża i dalb cumowniczych. Pozostałe pieniądze wydamy na urządzenia i instalacje służące przeładunkom produktów naftowych oraz ich zabezpieczania. Będą to ramiona przeładunkowe paliw, rurociągi, system monitoringu, instalacje gaśnicze i przeciwrozlewowe.

Zbudowanie stanowiska "T 1" wiąże się z dużą, wspólną inwestycją spółek Oiltanking Polska i Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" w Płocku, jaką będzie Baza Magazynowo-Przeładunkowa w Porcie Północnym.

- Zwiększy ono nasze zdolności przeładunkowe, co pozwoli obsługiwać bazę, w której magazynowane będą ropa i produkty naftowe. Nowe stanowisko przeznaczone będzie tylko do obsługi niedużych zbiornikowców, przewożących oleje napędowe i opałowe, benzyny lub kondensaty. Dzięki niemu małe tankowce nie będą blokować innych stanowisk, przy których można przeładowywać duże zbiornikowce, przypływające po ropę lub z ropą - dodaje Kobierecki.

Decyzja ws. budowy zbiorników na ropę na Pomorzu za 2 lata

Ten rok spółka Naftoport zakończy z zyskiem. Jeśli chodzi o przeładunki, to wynik będzie podobny jak w roku ubiegłym i wyniesie około 10 mln ton. Prognozy na nadchodzący rok nie są już tak pomyślne. Zapewne zmaleje tranzyt ropy przez port gdański z kierunku wschodniego, bo Rosja zwiększa jej dostawy na Białoruś, a Kazachstan eksportuje już swój płynny surowiec przez porty nad Morzem Czarnym.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki