Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba fok w rejonie Ujścia Wisły

red.
Obecność fok na Mewiej Łasze potwierdza wyjątkowe znaczenie tego miejsca dla przyrody
Obecność fok na Mewiej Łasze potwierdza wyjątkowe znaczenie tego miejsca dla przyrody Michał Goc
Aż 25 fok szarych zostało zaobserwowanych w rejonie Ujścia Wisły - informuje WWF Polska. To nie koniec foczych niespodzianek.

Ujście Wisły jest jednym z nielicznych odcinków polskiego wybrzeża, gdzie foki mogą znaleźć schronienie na piaszczystych łachach odizolowanych przez wodę od stałego lądu. Tam, nie niepokojone przez człowieka mogą odpocząć.

- Od chwili rozpoczęcia naszego projektu na rzecz wsparcia ochrony ssaków bałtyckich, Ujście Wisły jest obszarem, gdzie najczęściej obserwujemy foki - mówi Monika Łaskawska, koordynatorka Błękitnego Patrolu WWF. - Ten rok był wyjątkowy, bo odnotowaliśmy rekordową liczbę fok przebywających jednocześnie w rejonie Mewiej Łachy. W czasie ostatniej obserwacji, przeprowadzonej z powietrza przez naukowców, została udokumentowana obecność 25 fok szarych na łasze. Naszej wolontariuszce z Patrolu udało się z kolei zaobserwować narodziny bardzo rzadkiego gatunku foki na naszym wybrzeżu, foki pospolitej.

Zatoka Gdańska: Ranna foka Klif poszukiwana przez naukowców

Kolejną miłą niespodzianką było zarejestrowanie przez członka Błękitnego Patrolu WWF obecności Knopa wśród innych fok przebywających w Ujściu. Knop jest młodym samcem urodzonym w tym roku w Stacji Morskiej w Helu i wypuszczonym do środowiska naturalnego przy wsparciu WWF Polska. Jego identyfikacja była możliwa dzięki nadajnikowi, który umożliwia rejestrację foczych wędrówek.

- Obecność fok na Mewiej Łasze potwierdza wyjątkowe znaczenie tego miejsca dla przyrody - dodaje Paweł Średziński z WWF Polska. - Takich obszarów na naszym wybrzeżu jest niewiele. Dobre warunki dla fok znajdziemy na odcinkach plaż w parkach narodowych Słowińskim i Wolińskim, bądź na odizolowanych piaszczystych łachach.

Czołpino: Osiem fok szarych wróciło do Bałtyku

Foka szara była jeszcze sto lat temu liczna na polskim wybrzeżu. Jej liczebność szacowano na 1000 osobników. Potem została wybita przez ludzi. Na polskim wybrzeżu jest nadal rzadkim gościem.

Obserwacja fok na polskim wybrzeżu jest możliwa dzięki projektowi "Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, realizowanego przez WWF Polska we współpracy ze Stacją Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacją Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki