Menu Region

PITAWAL POMORSKI: Co się dzieje za murami więzienia w...

PITAWAL POMORSKI: Co się dzieje za murami więzienia w Sztumie?

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Tomasz Słomczyński

7Komentarzy Prześlij Drukuj
PITAWAL POMORSKI: Co się dzieje za murami więzienia w Sztumie?

Więzienie w Sztumie - czteropiętrowy gigantyczny krzyż. Pośrodku oko, z którego wszystko widać. Wszędzie kraty (© Robert Kwiatek/arch)

Czy podczas wizyty w sztumskim więzieniu udało mi się cokolwiek wyjaśnić? Nie stało się tam nic, co mogłoby rzucić cień podejrzeń, że dochodzi do znęcania się nad więźniami.
W samym środku gigantycznego krzyża, na spojeniu poziomego i pionowego ramienia, zawieszone jest oko. Na pulpicie raz po raz zapalają się lampki. Człowiek z pałeczką, jakby batutą, wciska je raz po raz - dyryguje w ten sposób orkiestrą. Zapewnia drożność, umożliwia krwiobieg. Po schodach i balkonach przemieszczają się ludzie w mundurach i strojach "kadziennych", zwanych oficjalnie "skarbowymi".
Szczęk krat.
Z czasem zaczyna być tak jednostajny, że przestaje się go słyszeć.

Tu siedział na wózkuTo ta cela. Trochę większa od innych, przystosowana dla osób niepełnosprawnych (w tzw. kąciku sanitarnym specjalna szyna ułatwiająca zsiadanie z wózka na klozet). Zabity przez dyrektora osadzony nie był przykuty do wózka. Mógł się poruszać na własnych nogach, jednak czynił to wolno, z trudem. Dziś na dźwięk przekręcanego w drzwiach zamka dwóch starszych panów zerwało się z łóżek. Papierosowy zaduch nie do wytrzymania.

"Tragiczne wydarzenie" - tak wszyscy mówią tu o zabiciu Józefa S.

Potem prokurator na długi czas zamknął celę. Zabezpieczano ślady. Kiedy w końcu pozwolił ją otworzyć... Wszędzie była krew. Nie dało się tego usunąć. Trzeba było wnętrze celi odnowić.

9 października "Dziennik Bałtycki" poinformował: "Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, dyrektor Zakładu Karnego ppłk Andrzej G. pojawił się w nim po godz. 10 w niedzielę. Wszedł na teren więzienia. Prawdopodobnie miał przy sobie nóż. Mógł go wnieść ze sobą, przepisy nie nakazują dokładnego sprawdzania kadry kierowniczej w momencie przekraczania bramy jednostki. Udał się na jeden z oddziałów, gdzie zadał kilka ciosów osadzonemu".

Dyrektor więzienia w Sztumie przyznał się do winy

Matusik czeka na pozewTo był dzień wyborów. W poniedziałek ich wyniki zajęły pierwsze strony gazet. Wiadomość z trudem przebijała się do czołówek mediów. Wkrótce miały zagrzmieć wpisy na forach poświęconych więziennictwu. Wśród nich jeden inny niż pozostałe, bo podpisany imieniem i nazwiskiem.

Naszwyrok.pl: Mam nadzieję że po tej tragedii prokuratura zainteresuje się funkcjonariuszami. Sam jestem skłonny zeznawać, podać daty i nazwiska skorumpowanych oddziałowych, metody zastraszania choćby niejakiego (nazwisko funkcjonariusza), (nazwisko funkcjonariusza). Nie obawiam się konsekwencji. Zakończyłem swoją przestępczą działalność, żyję dziś uczciwie i wiem, że nie trafię za mury więzienia, a na wolności ci ludzie nie są w stanie mi już niczego złego zrobić. Byłbym szczęśliwy gdyby któryś z w/w panów pozwał mnie do sądu za zniesławienie. Tam panowie byście mi ust ręcznikiem już nie zatykali. Pozwijcie mnie za te słowa do sądu. CZEKAM NA TO. Czekam na pozew. Ale pamiętajcie, że teraz, przez śmierć tego biednego chłopaka, zaczął się szum medialny. Ta sprawa tak szybko nie przyschnie. Nie da się już tego zamieść pod dywan. Już nie".
« 2 4 5 6 »
Reklama
7

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

w zk karnym sztumie bijom

+1 / 0

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Renata (gość)  •

oto cała prawda o zk znęcaniu się i ubliżaniu więzniom ...
dwa dni temu skarżono mi się o znęcaniu się nad moim meżem
gdzie mam się udać na skargę ???

odpowiedzi (0)

skomentuj

je..na sluzba wiezienna

+14 / -14

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

marek (gość)  •

niestety w tak ciezkim wiezieniu jak sztum gdzie siedza ludzie za ciezkie sprawy tzn pobicia morderstwa porwania te k**** czyli straz wiezienna bedzie robila co chce i nikt nic nie zrobi tym chamom jebanym bo fakt ze sie siedzi nie oznacza tego ze mongoly ze wsi i perlejewa tzn straz wiezienna badz sluzba jak kto lubi musi sie wyzywac zrobcie adania u psychologa tym pedalom tzn sluzba wiezienna bo 90 procent tam nie powinna pracowac

odpowiedzi (0)

skomentuj

Sztum

+92 / -103

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Beata (gość)  •

Interesuję się tą tematyką i spotkałam się z określeniem kadzienne. Artykuł moim zdaniem bardzo dobry. W końcu ktoś zadał sobie trud, aby wsłuchać się, co do powiedzenia ma druga strona i uchylił rąbka tajemnicy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Mundury i stroje "kadzienne"?

+85 / -90

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Polihistor (gość)  •

Chyba - "kazionne" (z ros. państwowe, skarbowe - kolokwializm używany w centralnej Polsce, osobliwie w dawnej gwarze warszawskiej).
Chyba że, przeszedłszy na Ziemie Odzyskane, słowo to uległo dalszym deformacjom.
Ale nie sądzę.

odpowiedzi (0)

skomentuj

uchol

+97 / -103

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

sztumianin (gość)  •

nie musisz stać przy bramie i podsłuchiwać,gdy będziesz stać w kolece też możesz wymyślać co chcesz ucholu

odpowiedzi (0)

skomentuj

w ZK Sztumie biją

+97 / -82

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ja (gość)  •

Na pewno biją i znęcają się. Wiem jak stoję rodzinny przy bramie na widzenie mówią jak ichsyn, mąż dostają baty. Ale więżniowie to też agresorzy.

skomentuj

PSYCHOLOŻKI

+47 / -65

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

ŻONA OSADZONEGO (gość)  •

praktyki PAŃ psycholożek też nie są lepsze..zwłaszcza A,D...nadużywa swej władzy

odpowiedzi (0)

skomentuj
Reklama
Reklama