PITAWAL POMORSKI: Co się dzieje za murami więzienia w...

PITAWAL POMORSKI: Co się dzieje za murami więzienia w Sztumie?

Tomasz Słomczyński

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Więzienie w Sztumie - czteropiętrowy gigantyczny krzyż. Pośrodku oko, z którego wszystko widać. Wszędzie kraty

Więzienie w Sztumie - czteropiętrowy gigantyczny krzyż. Pośrodku oko, z którego wszystko widać. Wszędzie kraty ©Robert Kwiatek/arch

Czy podczas wizyty w sztumskim więzieniu udało mi się cokolwiek wyjaśnić? Nie stało się tam nic, co mogłoby rzucić cień podejrzeń, że dochodzi do znęcania się nad więźniami.
Więzienie w Sztumie - czteropiętrowy gigantyczny krzyż. Pośrodku oko, z którego wszystko widać. Wszędzie kraty

Więzienie w Sztumie - czteropiętrowy gigantyczny krzyż. Pośrodku oko, z którego wszystko widać. Wszędzie kraty ©Robert Kwiatek/arch

W samym środku gigantycznego krzyża, na spojeniu poziomego i pionowego ramienia, zawieszone jest oko. Na pulpicie raz po raz zapalają się lampki. Człowiek z pałeczką, jakby batutą, wciska je raz po raz - dyryguje w ten sposób orkiestrą. Zapewnia drożność, umożliwia krwiobieg. Po schodach i balkonach przemieszczają się ludzie w mundurach i strojach "kadziennych", zwanych oficjalnie "skarbowymi".
Szczęk krat. Z czasem zaczyna być tak jednostajny, że przestaje się go słyszeć.

Tu siedział na wózkuTo ta cela. Trochę większa od innych, przystosowana dla osób niepełnosprawnych (w tzw. kąciku sanitarnym specjalna szyna ułatwiająca zsiadanie z wózka na klozet). Zabity przez dyrektora osadzony nie był przykuty do wózka. Mógł się poruszać na własnych nogach, jednak czynił to wolno, z trudem. Dziś na dźwięk przekręcanego w drzwiach zamka dwóch starszych panów zerwało się z łóżek. Papierosowy zaduch nie do wytrzymania.

"Tragiczne wydarzenie" - tak wszyscy mówią tu o zabiciu Józefa S.

Potem prokurator na długi czas zamknął celę. Zabezpieczano ślady. Kiedy w końcu pozwolił ją otworzyć... Wszędzie była krew. Nie dało się tego usunąć. Trzeba było wnętrze celi odnowić.

9 października "Dziennik Bałtycki" poinformował: "Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, dyrektor Zakładu Karnego ppłk Andrzej G. pojawił się w nim po godz. 10 w niedzielę. Wszedł na teren więzienia. Prawdopodobnie miał przy sobie nóż. Mógł go wnieść ze sobą, przepisy nie nakazują dokładnego sprawdzania kadry kierowniczej w momencie przekraczania bramy jednostki. Udał się na jeden z oddziałów, gdzie zadał kilka ciosów osadzonemu".

Dyrektor więzienia w Sztumie przyznał się do winy

Matusik czeka na pozewTo był dzień wyborów. W poniedziałek ich wyniki zajęły pierwsze strony gazet. Wiadomość z trudem przebijała się do czołówek mediów. Wkrótce miały zagrzmieć wpisy na forach poświęconych więziennictwu. Wśród nich jeden inny niż pozostałe, bo podpisany imieniem i nazwiskiem.

Naszwyrok.pl: Mam nadzieję że po tej tragedii prokuratura zainteresuje się funkcjonariuszami. Sam jestem skłonny zeznawać, podać daty i nazwiska skorumpowanych oddziałowych, metody zastraszania choćby niejakiego (nazwisko funkcjonariusza), (nazwisko funkcjonariusza). Nie obawiam się konsekwencji. Zakończyłem swoją przestępczą działalność, żyję dziś uczciwie i wiem, że nie trafię za mury więzienia, a na wolności ci ludzie nie są w stanie mi już niczego złego zrobić. Byłbym szczęśliwy gdyby któryś z w/w panów pozwał mnie do sądu za zniesławienie. Tam panowie byście mi ust ręcznikiem już nie zatykali. Pozwijcie mnie za te słowa do sądu. CZEKAM NA TO. Czekam na pozew. Ale pamiętajcie, że teraz, przez śmierć tego biednego chłopaka, zaczął się szum medialny. Ta sprawa tak szybko nie przyschnie. Nie da się już tego zamieść pod dywan. Już nie".
« 2 4 5 6 »

Komentarze (7)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
w zk karnym sztumie bijom

Renata (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 1

oto cała prawda o zk znęcaniu się i ubliżaniu więzniom ...
dwa dni temu skarżono mi się o znęcaniu się nad moim meżem
gdzie mam się udać na skargę ???

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
je..na sluzba wiezienna

marek (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 15 / 15

niestety w tak ciezkim wiezieniu jak sztum gdzie siedza ludzie za ciezkie sprawy tzn pobicia morderstwa porwania te k**** czyli straz wiezienna bedzie robila co chce i nikt nic nie zrobi tym chamom...rozwiń całość

niestety w tak ciezkim wiezieniu jak sztum gdzie siedza ludzie za ciezkie sprawy tzn pobicia morderstwa porwania te k**** czyli straz wiezienna bedzie robila co chce i nikt nic nie zrobi tym chamom jebanym bo fakt ze sie siedzi nie oznacza tego ze mongoly ze wsi i perlejewa tzn straz wiezienna badz sluzba jak kto lubi musi sie wyzywac zrobcie adania u psychologa tym pedalom tzn sluzba wiezienna bo 90 procent tam nie powinna pracowaczwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Sztum

Beata (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 92 / 103

Interesuję się tą tematyką i spotkałam się z określeniem kadzienne. Artykuł moim zdaniem bardzo dobry. W końcu ktoś zadał sobie trud, aby wsłuchać się, co do powiedzenia ma druga strona i uchylił...rozwiń całość

Interesuję się tą tematyką i spotkałam się z określeniem kadzienne. Artykuł moim zdaniem bardzo dobry. W końcu ktoś zadał sobie trud, aby wsłuchać się, co do powiedzenia ma druga strona i uchylił rąbka tajemnicy.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Mundury i stroje "kadzienne"?

Polihistor (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 85 / 90

Chyba - "kazionne" (z ros. państwowe, skarbowe - kolokwializm używany w centralnej Polsce, osobliwie w dawnej gwarze warszawskiej).
Chyba że, przeszedłszy na Ziemie Odzyskane, słowo to uległo...rozwiń całość

Chyba - "kazionne" (z ros. państwowe, skarbowe - kolokwializm używany w centralnej Polsce, osobliwie w dawnej gwarze warszawskiej).
Chyba że, przeszedłszy na Ziemie Odzyskane, słowo to uległo dalszym deformacjom.
Ale nie sądzę.zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
uchol

sztumianin (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 97 / 104

nie musisz stać przy bramie i podsłuchiwać,gdy będziesz stać w kolece też możesz wymyślać co chcesz ucholu

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
w ZK Sztumie biją

ja (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 98 / 82

Na pewno biją i znęcają się. Wiem jak stoję rodzinny przy bramie na widzenie mówią jak ichsyn, mąż dostają baty. Ale więżniowie to też agresorzy.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
PSYCHOLOŻKI

ŻONA OSADZONEGO (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 48 / 65

praktyki PAŃ psycholożek też nie są lepsze..zwłaszcza A,D...nadużywa swej władzy

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

NASZE AKCJE

Wideo