Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wieże z planem

Katarzyna Szcześniak
SLOW określa, gdzie w Gdańsku będą mogły stanąć wysokościowce, czyli budynki co najmniej 40- metrowe
SLOW określa, gdzie w Gdańsku będą mogły stanąć wysokościowce, czyli budynki co najmniej 40- metrowe Grzegorz Mehring
Dzisiaj na sesji Rady Miasta głosowane będzie przyjęcie gotowego i poprawionego Studium Lokalizacji Obiektów Wysokościowych. SLOW określa, gdzie w Gdańsku będą mogły stanąć wysokościowce, czyli budynki co najmniej 40-metrowe, a gdzie ich wybudowanie będzie niemożliwe.

To pierwszy taki dokument w Polsce, który obejmuje obszar całego miasta.
Jednym z ważniejszych ustaleń w SLOW jest dokładne opisanie procedur, które muszą zostać spełnione, by w danym miejscu mógł stanąć wysoki budynek. Do tej pory do postawienia takiego obiektu wystarczało wydanie decyzji o warunkach zabudowy.

Teraz będzie to możliwe tylko na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, którego sporządzaniu będą towarzyszyły dodatkowe wymogi. I tak, projektanci będą musieli stworzyć koncepcję graficzną, pokazującą dokładne położenie wysokościowca i jego parametry. Zostanie ona pokazana na stronie internetowej Biura Rozwoju Gdańska (www.brg.gda.pl).

Każdy zainteresowany będzie mógł zgłosić swoje uwagi oraz zaproponować, z jakich punktów kontrolnych ma być sporządzona wizualizacja. Zostanie także oceniony wpływ budynku na środowisko i krajobraz miejski, co z kolei będzie musiało zostać zaakceptowane przez Miejską Komisję Urbanistyczno-Architektoniczną. Wizualizacja i wszystkie wyniki pomiarów także zostaną wyłożone do publicznego wglądu.
- Już niedługo na naszej stronie internetowej będzie umieszczona wizualizacja planu obejmującego ulice Krynicką i Kołobrzeską, gdzie planowane są obiekty wysokościowe - zapowiada Marek Piskorski, dyrektor BRG. - Pracujemy teraz nad opisem, który byłby zrozumiały dla wszystkich, a nie tylko specjalistów. Muszę przyznać, że jest to dosyć trudne zadanie.

Planem, który już podlega nowym procedurom, jest ten dotyczący Letnicy. Pierwotny plan podzielono na dwa - część północną i południową.
- Część południowa zostanie poddana rewitalizacji i dlatego plan musi zostać uchwalony wcześniej, by rewitalizacja mogła się zacząć - informuje Jarosław Wincek, autor planów z BRG.
- W części północnej możliwa jest lokalizacja obiektów wysokościowych i w związku z tym, że poszerzono procedury o dodatkowe analizy i udział mieszkańców, jego uchwalenie będzie trwało dłużej.

Co jeszcze dziś w Radzie Miasta
Oprócz uchwalenia SLOW, radni zajmą się także uchwaleniem miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Rudników, Brętowa i Krakowca, zmianami w zasadach ustalania i poboru opłat targowych, postawieniem na terenie campusu Uniwersytetu Gdańskiego pomnika Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza oraz udzieleniem zgody na używanie nazwy "Gdańsk" takim firmom, jak Transport Com- pany, Pasanil, Lechia czy Oddział Terenowy Telewizji Polskiej SA.
Protest przeciwko podniesieniu czynszów zapowiedzieli na sesji gdańscy przedsiębiorcy, użytkujący lokale komunalne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki