W Nowym Porcie Tomek znajdzie pomoc i opiekę

  W Nowym Porcie Tomek znajdzie pomoc i opiekę

  Karolina Kulaszewicz

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Tomek obchodzi w tym roku dziesiąte urodziny. Po naszej interwencji upośledzony chłopiec będzie mógł pójść do szkoły
  Chłopiec jest głęboko upośledzony, do tej pory uczył się w Przedszkolu nr 77 w Gdańsku Oliwie. Placówka specjalizuje się w opiece nad dziećmi głęboko upośledzonymi. Teraz mama chłopca obawia się, że w Gdańsku nie znajdzie odpowiedniej szkoły, w której Tomek będzie mógł kontynuować naukę pod okiem specjalistów.
  - W przedszkolu wyspecjalizowana kadra - wspólnie ze mną - przez wiele lat realizowała indywidualny program terapeutyczny, dostosowany do możliwości mojego dziecka - opowiada pani Ewa.
  Zgodnie z obowiązującymi przepisami, gdy Tomek ukończy 10 lat, powinien rozpocząć realizację tzw. obowiązku szkolnego w innej placówce edukacyjnej.
  - I tu zaczyna się problem! W naszym kilkusettysięcznym mieście, chcącym być "metropolią", nie ma gdzie go realizować. Jedyna placówka, która w pierwszej kolejności przyjmuje dzieci z głębokim upośledzeniem, to Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy w Gdańsku Letniewie - denerwuje się mama chłopca.
  Niestety, w tym roku, w związku ze zmianą lokalizacji, gdański OREW wstrzymał nabór nowych uczniów. Zdaniem pani Ewy, pozostałe placówki specjalizują się w edukacji dzieci upośledzonych w stopniu umiarkowanym lub znacznym, ale nie głębokim.
  - Jak ja, jako rodzic, mam zapewnić swojemu dziecku możliwość edukacji, skoro w Gdańsku nie ma żadnej szkoły, która mogłaby podjąć się tego zadania - rozkłada ręce pani Ewa. - Kiedyś myślałam, że moim jedynym problemem będzie wybór spośród dobrych placówek najlepszej dla mojego syna - przyjaznej i bezpiecznej, wyposażonej w niezbędne udogodnienia i sprzęt dydaktyczno-terapeutyczno-rehabilitacyjny, z wykwalifikowaną kadrą pełną troski i otwartości na problemy dzieci niepełnosprawnych - dodaje czytelniczka.
  Z prośbą o wyjaśnienie, co powinien zrobić rodzic, który znalazł się w takie sytuacji jak nasza czytelniczka, zwróciliśmy się do dyrektora Wydziału Edukacji Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Reginy Białousów.
  - Już znaleźliśmy miejsce dla tego chłopca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Gdańsku Nowym Porcie - zapewnia dyrektor Wydziału Edukacji. - Ta placówka specjalizuje się między innymi w edukacji dzieci, które - podobnie jak Tomek - mają głęboki stopień upośledzenia. Na pewno zostanie w tej szkole otoczony odpowiednią opieką - zapewnia.
  W skład Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Gdańsku Nowym Porcie wchodzi przedszkole, szkoła podstawowa, gimnazjum, świetlica oraz szkoła przysposabiająca podopiecznych do pracy.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo