Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziedziniec pod szkłem

Jacek Sieński
Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku zostanie osłonięty szklanym dachem
Dziedziniec Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku zostanie osłonięty szklanym dachem Grzegorz Pachla
Przezroczysta tafla osłoni wewnętrzny dziedziniec gdańskiego Ratusza Głównego Miasta. Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, którego siedzibą jest ratusz, przygotowuje przetarg na wykonawcę tego szklanego zadaszenia. Będzie on ogłoszony w październiku.

Wielka hala ze szklanym sufitem, jaką stanie się dziedziniec, ma być salą o różnym przeznaczeniu, w zależności od potrzeb - promocyjną, ekspozycyjną, koncertową, konferencyjną czy edukacyjną.

- Zadaszenie będzie spełniać wiele funkcji - zaznacza Adam Koperkiewicz, dyrektor MHMG. - Ma chronić gotyckie i renesansowe mury dziedzińca. Obecnie niszczeją one w skutek zmiennych warunków atmosferycznych i zawilgocenia oraz zanieczyszczania przez gołębie - ich odchody powodują destrukcję cegieł i kamieni. 

Opady deszczu i konieczność nieustannego zmywania z dziedzińca gołębich ekskrementów zwiększa zawilgocenie, co sprzyja rozwojowi na murach i kamiennych schodach glonów i pleśni oraz ich zasoleniu. To poważny problem, bowiem do dziedzińca, mającego formę studni, nie docierają promienie słoneczne.

Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, przyznaje, że zadaszenie dziedzińca sprawi, że ratusz zyska dodatkowe, duże pomieszczenie. Podobne powstało po zadaszeniu dziedzińca Politechniki Gdańskiej, na którym dziś odbywają się spotkania, debaty, koncerty i odczyty.
Zatem ratusz z przykrytym szklanym dachem dziedzińcem nie straci nic ze swych wartości historycznej i architektonicznej, a Gdańsk zyska kolejną ciekawą przestrzeń, z której będą mogli korzystać jego mieszkańcy i turyści.

Projekt koncepcyjny zadaszenia został już zaakceptowany do realizacji. Jego autor - Andrzej Bela z biura Inwestpol w Gdańsku - przewiduje, że zadaszenie będzie płaszczyzną z grubych szklanych, prostokątnych tafli, osadzonych w stalowej konstrukcji ramowej. Budowa dachu oparta zostanie nad gzymsem koronującym renesansowy fragment murów dziedzińca.

Przezroczyste przykrycie ma być wykonane ze szkła hartowanego, samozmywalnego, odpornego na działanie wysokich temperatur i nieprzepuszczającego promieni ultrafioletowych, szkodliwych dla zabytkowych eksponatów.

Projektując zadaszenie uwzględniono bezpieczeństwo pożarowe i jego wytrzymałość na obciążenie śniegiem, choć nie powinien on gromadzić się, bowiem szklany dach będzie podgrzewany.

Powstała po zadaszeniu hala ma być ogrzewana, co osuszy mury i zmniejszy straty ciepła w dużej części ratusza. Zadaszenie dziedzińca zabytkowej budowli przezroczystymi taflami nie jest pomysłem nowym. Takie szklane dachy osłaniają dziedzińce wielu historycznych obiektów w Polsce i w Europie. Najlepszymi tego przykładami są ratusz we Wrocławiu i Dwór Artusa w Toruniu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki