Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będą tylko młodzieżowe szkoły zawodowe i technika

Mateusz Węsierski
Kształcenie zawodowe trwać będzie teraz wyłącznie 3 lata
Kształcenie zawodowe trwać będzie teraz wyłącznie 3 lata Wojciech Matusik
Od 1 września 2012 roku Ministerstwo Edukacji Narodowej zlikwiduje dwuletnie licea ogólnokształcące dla dorosłych. Prywatne szkoły podniosły raban, ale okazało się, że... źle zrozumiały nowe przepisy.

- To bardzo niekorzystna zmiana, bo dwa lata to czas, w którym uczeń szkoły zawodowej może chcieć uzyskać maturę. Natomiast trzyletnia nauka może go od tego skutecznie odwieść - komentuje Szymon Marmołowski z Prywatnego Centrum Edukacyjnego Marmołowski w Bytowie.

Marmołowski zmartwił się, że od września 2012 roku szkołę czeka drastyczny spadek uczniów, więc postanowił sprawę nagłośnić. Według MEN prywatne szkoły, a to ich głównie dotyczy likwidacja dwuletnich liceów ogólnokształcących, źle zinterpretowały nowe prawo.

Powstaną trzyletnie licea ogólnokształcące dla dorosłych. - A absolwenci zasadniczej szkoły zawodowej będą kontynuować kształcenie od klasy drugiej w tych liceach. Tak mówi ustawa z 19 sierpnia 2011 r. - wyjaśnia Ewa Konikowska-Kruk, dyrektor Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej w Warszawie.

Tak więc absolwent szkoły zawodowej będzie mógł "wskakiwać" od razu do drugiej klasy liceum.

Czytaj również: Gdańsk stawia na kształcenie zawodowe

Po co te zmiany? Powodem, wg resortu, jest niska efektywność kształcenia w dwuletnich liceach dla dorosłych. Ministerstwo wyliczyło, że dotychczas tylko ok. 15 proc. osób zdawało egzamin maturalny, a tylko 1/4 kończyła w nich naukę.
- Były to szkoły bardzo nieefektywne - komentuje dyrektor Konikowska-Kruk.

Od 1 września 2012 r. nastąpi też zmiana zasad nauczania w szkołach zawodowych - będą to placówki trzyletnie z nowym programem nauczania. Szkoły obawiają się, że największy problem spotka absolwentów zawodówek działających na starych zasadach, którzy zechcą kontynuować naukę w uzupełniającym liceum.

- Program wyniesiony z zawodówki nie będzie kompatybilny z nowym programem w liceum - komentują.

Ale ministerstwo i na to ma sposób. Specjalnie dla takich absolwentów do 2013 roku utrzymane zostaną dwuletnie technika uzupełniające.

- Dla absolwentów szkoły zawodowej, którzy będą chcieli kontynuować kształcenie ogólne, dyrektorzy mogą powoływać komisje rekrutacyjne, gdzie absolwenci będą mogli zaliczyć umiejętności klasy pierwszej, by móc rozpocząć naukę od drugiej klasy - wyjaśnia Konikowska-Kruk.

Wyjściem dla absolwenta szkoły zawodowej będą też kwalifikacyjne kursy zawodowe. Resort zachęca szkoły, by je realizowały. Kursy można ukończyć już w półtora roku.

Czytaj również: Pomorze: Uczniowie deklarują, że wolą technika niż licea

Zdaniem MEN są one bardziej efektywne - nie trzeba będzie zdobywać ogólnej wiedzy z jednego zawodu, ale opanować konkretne kwalifikacje potrzebne obecnie na ogólnopolskim i lokalnym rynku pracy.

Rozmowa z Markiem Sawickim, wizytatorem Kuratorium Oświaty w Gdańsku, ekspertem Ministerstwa Edukacji Narodowej

Od września 2012 roku szykują się wielkie zmiany w oświacie?
Tak. Będą tylko młodzieżowe szkoły zawodowe i technika. Technika uzupełniające przejściowo jeszcze przez rok zostaną utrzymane. Formą zdobywania wykształcenia będzie liceum ogólnokształcące dla dorosłych.

Dyrektorzy alarmują, że to szkoła trzyletnia, a nie dwuletnia jak dotychczas. Obawiają się odpływu absolwentów szkół zawodowych zniechęconych wydłużonym czasem nauczania.
Dyrektorzy są w błędzie. Absolwenci szkół zawodowych będą "wskakiwać" od razu na drugi rok nauczania. Trzyletni okres będzie dotyczył tylko absolwentów gimnazjów. Zasadniczo więc niewiele się zmieni.

Niektórzy nawet dawali płatne ogłoszenia, by ostrzec absolwentów przed koniecznością trzyletniej nauki i zachęcając, by już od lutego skorzystali z ostatniej szansy kształcenia się w dwuletnim liceum.

Papier ma to do siebie, że wszystko przyjmie. My nie mamy na to wpływu. Myślę, że to chwyt promocyjny.

Czytaj również: Studia gwarantują bezrobocie?

Przedstawiciele szkoły są przekonani, że tak właśnie jest. Może wynika to z ich niewiedzy?
Od lutego rozpoczynamy kampanię promocyjną. Będziemy przeprowadzać szkolenia dla dyrektorów.
Pytania można też zadawać na stronie internetowej ministerstwa.

Czas kształcenia wydłużono też w szkołach zawodowych?
Dotychczas były 23 zawody w dwuletnim cyklu kształcenia, ale w ramach ujednolicenia dla wszystkich zawodów ustalono 3 lata z ukierunkowaniem, że pierwszy rok ma polegać bardziej na kontynuowaniu nauki z gimnazjum.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki