Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Metropolia sposobem na walkę z bezrobociem?

Redakcja
W środę przedstawiciele powiatowych urzędów pracy, należących do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego, podpiszą w Gdańsku umowę w sprawie pakietu wsparcia dla osób poszukujących zatrudnienia.

Jak zapowiada prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, to pierwszy krok do metropolitalnego rynku pracy. Skorzystać mają na nim głównie bezrobotni z najbiedniejszych gmin i powiatów GOM. Wśród nich jest powiat nowodworski, który ma najwyższą stopę bezrobocia na Pomorzu. Lokalny rynek pracy jest niezwykle ubogi. Istnieją trzy firmy, które zatrudniają łącznie kilkaset osób. Z kolei branża turystyczna działa aktywnie tylko sezonowo.

- Jestem pewna, że gdański rynek pracy jest w stanie wchłonąć naszych bezrobotnych - mówi Wioletta Lewandowska, dyrektor PUP w Nowym Dworze Gd. - Wiele sobie obiecuję po działalności w ramach GOM.

Czytaj także: Gdańsk: Pierwsze obrady zarządu GOM. Będą metropolitalne targi
Na liście udogodnień w ramach metropolitalnego pakietu są m.in. darmowe bilety w Gdańsku oraz ułatwienia dla osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą.

- To nie wszystko, bo sukcesywnie będziemy wprowadzać kolejne pomysły, które pomogą bezrobotnym znaleźć pracę - mówi Łukasz Iwaszkiewicz, rzecznik Powiatowego Urzędu Pracy w Gdańsku. - Planujemy realizować wspólne targi pracy, konsultacje z przedsiębiorcami, cykle szkoleń.

- Zależy nam również na wymianie ofert pracy między urzędami - dodaje Lewandowska.

Czytaj także: Gdańsk: Umowa o powstaniu GOM podpisana!

Dla przedstawicieli samorządów, które weszły do struktur GOM, wspólny pakiet pomocy bezrobotnym jest dowodem na to, że realizacja metropolitalnego projektu prezydenta Gdańska ma sens.

- Jestem pewny, że pojawią się różne pomysły, ale ważne jest, by były one konkretne i do zrealizowania - mówi Maciej Rusek, wiceburmistrz Malborka i zaznacza: - Metropolia powstała po to, by pomysły wprowadzać w życie, a nie po to by one istniały tylko na papierze.

Czy się tak stanie? Bądź co bądź, plany są ambitne. - Planujemy stworzyć strategiczne plany transportowe dla metropolii, wspólną promocję turystyczną i gospodarczą, prowadzić wspólne zamówienia publiczne dla urzędów gminnych i powiatowych - wylicza Paweł Adamowicz.

Czytaj także: Pomorze: Metropolitalny pojedynek - NORDA czy GOM?

- Najnowsze rozwiązania potwierdzają, że GOM miał sens, a mniejsze samorządy będą w stanie na przystąpieniu do organizacji skorzystać - mówi Jacek Michalski, burmistrz Nowego Dworu Gd. - Są prognozy, które wskazują, że w ciągu najbliższych lat w Gdańsku zaczną się kurczyć tereny inwestycyjne. Będą się one przesuwać w kierunku Żuław. Nowy Dwór Gdański jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie Gdańska, wkrótce połączy nas wygodna trasa S7. Zyskamy miejsca pracy i być może, nowych mieszkańców. To szansa na rozwój.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki