Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Pierwszy zegar pulsarowy coraz bardziej popularny

Kazimierz Netka
G. Mehring
Pierwszy na świecie gdański zegar pulsarowy, działający na podstawie sygnałów pochodzących ze wszechświata (umieszczony w kościele św. Katarzyny), staje się coraz bardziej sławny.

Przeczytaj także: W Gdańsku działa najdokładniejszy zegar świata - pulsarowy

Współpracę z Muzeum Historycznym Miasta Gdańska (MHMG) w zakresie rozwoju technologii korzystania z tego wynalazku podejmuje już Rosyjska Akademia Nauk. Ponadto Główny Urząd Miar chce zająć się certyfikacją i standaryzacją urządzenia. Najważniejsze jest jednak jedno: twórcy tego zegara chcą odbierać "tętno" kosmosu z większej liczby gwiazd pulsarowych - dowiadujemy się od dr. inż. Grzegorza Szychlińskiego, zastępcy dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska, pomysłodawcy rozpoczęcia prac nad najdokładniejszym czasomierzem na świecie.

Dlaczego najsłynniejszym instytutom na świecie nie udało się wynaleźć takiego zegara? Dyrektor Grzegorz Szychliński odpowiada:

- Instytuty mają sprecyzowane swe programy badawcze. Nasza praca to takie romantyczne chodzenie po granicach zainteresowań tych instytutów. Jesteśmy gotowi do nawiązania współpracy. Pragniemy współdziałać z każdym, kto będzie chciał i reprezentuje odpowiedni poziom naukowy. Główny Urząd Miar to nasz najcenniejszy partner. Teraz przetwarzamy sygnały wysyłane przez sześć pulsarów oddalonych od Ziemi o 1000-6000 lat świetlnych. Zamierzamy jednak przyjmować fale radiowe emitowane także z innych tego typu gwiazd. Im więcej będziemy mieli źródeł impulsów, tym lepiej, gdyż precyzja wskazań zegara będzie większa.

Zobacz także: Inauguracja zegara pulsarowego w kościele św. Katarzyny

Przypomnijmy, że pierwszy w świecie zegar pulsarowy powstał z inicjatywy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. Warto też wiedzieć, że pierwsze pulsary odkryli w 1967 roku Jocelyn Bell Burnell i Anthony Hewish. Początkowo mieszkańcom Ziemi wydawało się, że sygnały z tych gwiazd są wytwarzane przez pozaziemskie cywilizacje.

Pulsary to niezwykle małe ciała niebieskie. Te, z których korzysta gdański zegar, mają średnicę około 10 kilometrów. Mogą ważyć jednak dwa razy więcej niż Słońce!

Dzięki pulsarom, Polak, prof. Aleksander Wolszczan, jako pierwszy naukowiec w świecie odkrył planety istniejące poza Układem Słonecznym.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki