Uczelnie chcą naprzód

  Uczelnie chcą naprzód

  Agata Cymanowska

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Rok akademicki pod rządami nowych rektorów trójmiejskich uczelni rozpocznie się 1 października, ale już wczoraj władze Uniwersytetu Gdańskiego opowiadały o planach związanych z kształceniem, inwestycjami (budowa Bałtyckiego Kampusu UG) czy realizacją programów europejskich i krajowych.
  Za tydzień rok akademicki zainauguruje w tej największej szkole wyższej w Pomorskiem prawie 33 tys. studentów, doktorantów i słuchaczy studiów podyplomowych.

  - Będziemy walczyć o podwyżkę uposażeń dla nauczycieli akademickich - zapowiada prof. Bernard Lammek, rektor UG na kadencję 2008-2012. - Inaczej trudno będzie nam zapobiec odpływowi kadry do innych branż.

  Od tego roku studiować można na 14 nowych kierunkach i specjalnościach, np. praca socjalna, geologia, gospodarka przestrzenna czy międzynarodowe stosunki gospodarcze, nowy makro-kierunek rosjoznawstwo oraz unikatowe religioznawstwo.

  Powstały też nowe specjalności w języku angielskim, m.in. quantum infromation oraz international business. Od przyszłego roku akademickiego pojawi się też ogrodnictwo.
  - Chcemy dążyć do utrzymania i podwyższenia poziomu naukowego, tak, by prace powstające na naszym uniwersytecie były publikowane w jak najlepszych wydawnictwach naukowych - dodaje prof. Grzegorz Węgrzyn.

  Badania naukowe na przyzwoitym poziomie nie są jednak możliwe bez odpowiednich grantów. I o te grany - przede wszystkim pochodzące ze środków unijnych władze uczelni zamierzają zabiegać i zachęcać do startowania w konkursach o nie.

  W ramach różnych programów realizowanych jest obecnie ok. 25 projektów (od 2002 r. do połowy 2008 uczelnia brała udział w 108 projektach europejskich i międzynarodowych).

  Co więcej, część projektu Bałtyckiego Kampusu UG - "Budowa Wydziałów Chemii i Biologii UG" znalazła się na liście projektów kluczowych do Programu Infrastruktura i Środowisko w Priorytecie 13. Inwestycja ma kosztować 65,70 mln euro, z czego dofinansowanie unijne wyniesie 55,85 mln euro.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo