Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Minister Skarbu ma nowy pomysł na sprzedaż gruntów po Dalmorze

Szymon Szadurski
Szymon Szadurski
Grunty na nabrzeżu Dalmoru warte są majątek
Grunty na nabrzeżu Dalmoru warte są majątek Tomasz Bołt
Możliwe, że gdyńskie przedsiębiorstwo Dalmor, posiadające niezwykle atrakcyjne grunty w centrum Gdyni na molu Rybackim nie zostanie bezpośrednio sprzedane deweloperowi, lecz włączone do Grupy Polskiego Holdingu Nieruchomości S.A. Pomysł taki rozważa Mikołaj Budzanowski, nowy minister Skarbu Państwa.

Podobne plany mają związek z utrzymującym się spowolnieniem gospodarczym i kryzysem na rynku nieruchomości. Sprzedając Dalmor Ministerstwo Skarbu Państwa chciałoby na tej spółce jak najwięcej zarobić, tymczasem oferty, które dotychczas się pojawiały, nie były satysfakcjonujące. Ostatnia próba prywatyzacji, podjęta w zeszłym roku, zakończyła się fiaskiem. Proces prywatyzacyjny trwał od lipca 2010. Do Skarbu Państwa zgłosił się znany gdyński deweloper Invest Komfort, który w pobliżu mola Rybackiego już wcześniej zbudował najwyższy w Polsce kompleks mieszkaniowy Sea Towers.

Gdynia: Pomysły na zabudowanie mola Rybackiego

Ostatecznie jednak zainteresowane strony nie dogadały się co do ceny. W kwietniu ogłoszono więc fiasko negocjacji. Ministerstwo Skarbu Państwa nie chciało ujawnić, jaką dokładnie ofertę złożył Invest Komfort, jednak nieoficjalnie wiadomo, że była ona niemal dwukrotnie niższa od oczekiwań właściciela Dalmoru. Przedstawiciele ministerstwa uważają, że wartość około 11 hektarów unikatowych w skali kraju gruntów, otoczonych z trzech stron morzemgrubo przekracza 200 mln zł, tymczasem potencjalny inwestor nawet nie zbliżył się do takiej ceny. Co ważne, była to już druga, nieudana prywatyzacja Dalmoru. Poprzednio Skarb Państwa próbował sprzedać tę spółkę przeszło sześć lat temu.

Gdynia: Konkurs na zabudowę mola Rybackiego

Po ewentualnym włączeniu Dalmoru do Grupy PHN dość wyraźnie zwiększy się wartość tego kontrolowanego przez Skarb Państwa holdingu, już dziś oceniania co najmniej na 2,3 mld zł. Dla zobrazowania, tylko spółka Dipservice, wchodząca w skład PHN, ma w Warszawie 59 willi i 41 budynków z niemal 800 lokalami. Same niezabudowane działki PHN zajmują powierzchnię 1300 ha, co czyni ten holding największą w kraju spółką,zarządzającą nieruchomościami. Nie jest też tajemnicą, iż MSP chce w przyszłości sprzedać akcje PHN S.A. na Giełdzie Papierów Wartościowych i kiedy do tego dojdzie, będzie to jedna z rekordowych prywatyzacji w historii Polski. Zdaniem posła Tadeusza Aziewicza, byłego przewodniczącego sejmowej komisji skarbu, włączenie Dalmoru do PHN mogłoby przynieść spore korzyści.

Invest Komfort chce kupić tereny Dalmoru

- W spółce tej pracują wybitni specjaliści z zakresu zarządzania nieruchomościami, którzy znają się na rzeczy i mają fundusze na inwestycje - mówi Tadeusz Aziewicz. -Mogliby więc tak przygotować tereny Dalmoru, iż w przyszłości łatwiej byłoby je zabudować.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki