Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim zrobią tor wodny, sprawdzą, ile jest cios

Jacek Sieński
Rybacy znad Zalewu Wiślanego nie mają zakazu połowów cios
Rybacy znad Zalewu Wiślanego nie mają zakazu połowów cios Jacek Sieński
Martwa Wisła ma być w pełni żeglowna. Zanim jednak rozpoczną się prace nad wykonaniem toru wodnego na odcinku od kanału Płonie na Martwej Wiśle do ujścia Wisły Śmiałej do Bałtyku, trzeba zbadać wpływ inwestycji na tereny chronione.

Przetarg nieograniczony na wykonanie opracowania "Monitoring ichtiologiczny ciosy w wodach Wisły Śmiałej" ogłosił Urząd Morski w Gdyni. Jego rozstrzygnięcie ma nastąpić w lutym przyszłego roku.

Badania ciosy, unikatowej ryby, zasiedlającej przede wszystkim Zalew Wiślany, a rzadko występującej także w wodach Zatoki Gdańskiej i Wisły, mają pozwolić na potwierdzenie jej występowania i określenie liczebności populacji na monitorowanym akwenie.

W Polsce ciosa objęta jest ścisłą ochroną gatunkową, z wyjątkiem stada bytującego w Zalewie Wiślanym.

- Przeprowadzenie monitoringu jest jednym z warunków rozpoczęcia inwestycji "Wykonanie toru wodnego na odcinku od kanału Płonie na Martwej Wiśle do ujścia Wisły Śmiałej do Bałtyku w zakresie oddziaływania na obszary Natura 2000" - zaznacza Roman Kołodziejski, główny inspektor ochrony wybrzeża UM w Gdyni. - Chodzi o stwierdzenie, w jaki sposób inwestycja będzie oddziaływać na środowisko naturalne, a konkretnie na zachowanie wiślanego zasobu cios. Budowa toru wodnego na Wiśle Śmiałej i Martwej Wiśle będzie dofinansowana z funduszy Unii Europejskiej. Musi więc uwzględniać wymogi stawiane m.in. przez unijny program ochrony obszarów o dużych walorach przyrodniczych Natura 2000.

Gdańsk: Ugoda w sprawie tunelu pod Martwą Wisłą

Wykonanie toru wodnego jest częścią projektu przywrócenia pełnej żeglowności Martwej Wiśle. Gdyński urząd jest też zobligowany do sporządzania planów ochrony przyrody, które poprzedzają opracowywanie lokalnych planów zagospodarowania przestrzennego. Plany takie są aktami prawnymi, chroniącymi prawnie obszary uznane za wrażliwe ekologicznie.

Wybrany przez urząd wykonawca monitoringu ichtiologicznego cios będzie prowadzić połowy badawcze w czterech okresach, od marca do listopada. Ich uzupełnieniem mają być analizy danych zamieszczonych w publikacjach naukowych danych, obserwacje połowów dokonywanych przez rybaków prowadzących je na badanym akwenie i wywiady z przedstawicielami lokalnej społeczności. Efektem badań ma być raport ze sprawozdaniem oraz z mapami i tabelami wyników inwentaryzacji.

Prof. Iwona Psuty z Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni podkreśla, że badania poprzedzające inwestycje wodne są bardzo istotne. Prace pogłębiarskie prowadzone na akwenach nierozpoznanych, jeśli chodzi o lokalizację tarlisk, i w okresach tarła ryb mogą wyrządzić poważne szkody w naturalnym środowisku wodnym.

Dotychczasowe obserwacje wskazują na występowanie cios w Wiśle Śmiałej czy w Zatoce Gdańskiej, ale nie prowadzono jeszcze systematycznych, wieloletnich badań, które mogłyby określić liczebność populacji tej ryby i innych gatunków. Największym siedliskiem cios w Polsce jest Zalew Wiślany.

Most nad Martwą Wisłą: Za trzy lata powstanie dwutorowa linia kolejowa do portu gdańskiego

W połowie lat 80., gdy ciosy były pod ochroną, stanowiły ona niemal połowę przyłowu w żakach. Dlatego też zniesiono zakaz jej połowów. Mimo to zalewowa populacja ryby nie zmniejsza się. Rocznie polscy rybacy znad zalewu odławiają około 20 ton cios, a rosyjscy - 70 ton.

Rybacy ze Stowarzyszenie Rybak w Tolkmicku twierdzą, że ciosa jest rybą ościstą i niezbyt smaczną. Dlatego nie ma na nią zbytu. Najbardziej się nadaje do zmielenia na kotlety lub konserwy rybne.

Ciosa ma ciało bocznie spłaszczone, o długości do około 30 cm, chociaż może osiągnąć 60 cm.
Charakterystycznymi cechami są prosta krawędź grzbietowa i silnie wygięta ku dołowi, w okolicy płetwy piersiowej, linia boczna.

Ryba dwuśrodowiskowa, odbywająca tarło zarówno w wodach śródlądowych, jak i w morskich. Bytuje w dorzeczach Wisły i Odry oraz w zalewach Wiślanym i Szczecińskim. Największymi jej siedliskami są m.in. Morza Czarne i Kaspijskie.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki