Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdańsk: Inauguracja zegara pulsarowego w kościele św. Katarzyny

Kazimierz Netka
W piątek odbyła się uroczysta inauguracja zegara pulsarowego - w wyremontowanym po pożarze kościele św. Katarzyny Gdańsku. Sygnały z pulsarów, odbierane są przez radioteleskop znajdujący się na dachu tej świątyni - nad grobem słynnego gdańskiego astronoma Jana Heweliusza, który marzył o posiadaniu dokładnego "licznika" upływającego czasu.

Gdański czasomierz to pierwsze takie urządzenie w świecie. Jego funkcjonowanie polega na tym, że 16-elementowa antena, działająca jak radioteleskop, zainstalowana na dachu kościoła św. Katarzyny, odbiera sygnały z sześciu pulsarów. Przekazuje je do urządzenia, które przetwarza sygnały na system sekundowy.

Sam zegar, znajdujący się na poddaszu kościoła, to duża "szafa" z aparaturą komputerową.
- Zastosowań zegara pulsarowego mogą być tysiące - zapewnia dr Grzegorz Szychliński, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. - Wszystko w rękach badaczy, którzy kontynuować będą badania nad pulsarową skalą czasu.

Czytaj także: W Gdańsku działa najdokładniejszy zegar świata - pulsarowy (ZDJĘCIA)

Zegar ten może być wykorzystany do stworzenia systemu ustalania pozycji GPS, opartego nie o kosztowne w utrzymaniu satelity, ale o pulsary - naturalne źródła, dostępne dla wszystkich. Czasomierz pulsarowy jest też niezawodny, bo źródło jego wskazań nie zależy od tego, co dzieje się na Ziemi.

Twórcami tego urządzenia są: dr Grzegorz Szychliński - pomysłodawca zegara pulsarowego, Dariusz Samek i Mirosław Owczynnik - inżynierowie elektronicy z firmy EKO Elektronik, Eugeniusz Pazderski - radioastronom z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nie udałoby się tego wszystkiego dokonać bez poparcia karmelity, ojca Tadeusza Popiela, rektora kościoła pod wezwaniem Świętej Katarzyny w Gdańsku.

Wskazania zegara pulsarowego na ekranie pod dachem kościoła nie są na razie dostępne dla wszystkich, bowiem trwa remont świątyni. Za to każdy może je zobaczyć w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, przy ul. Trzy Lipy 3 oraz w Parlamencie Europejskim w Brukseli. Za kilka tygodni - także w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki