Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces segregacji w Sopocie

Mariusz Jabłoński
W kurorcie wiedzą, jak segregować odpady. Gdy przed ośmiu laty nie powiodły się w mieście próby wprowadzenia systemu oznakowanych pojemników, dodatkowo wprowadzono specjalne worki.

Odbierać je mogli dla mieszkańcy domków jednorodzinnych. Wtedy okazało się, że sopocianie dbają o środowisko naturalne i chętnie segregują odpady. To zachęciło władze miasta do rozszerzenia akcji.

Od tego tygodnia w Sopocie rozdawane są urządzenia do segregacji odpadów. Odbierać mogą je przedstawiciele wspólnot mieszkaniowych.

- Takie urządzenie to specjalny stojak w workiem o pojemności 120 lub 240 litrów - wyjaśnia Grażyna Dragan, z Wydziału Inżynierii i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Sopocie. - Wspólnoty dostaną od nas za darmo oddzielne worki na makulaturę, plastik i szkło. Koszt jednego urządzenia to 360 lub 510 zł, w zależności od pojemności worka. Wybór wariantu pozostawiamy samym członkom wspólnot mieszkaniowych. Nie mamy wątpliwości, że oni najlepiej są zorientowani w możliwości lokalizacji pojemników na ich posesji. Raz w miesiącu zapewniamy bezpłatny odbiór worków pełnych odpadów.

W Sopocie zarejestrowanych jest 658 wspólnot mieszkaniowych.

- Segregacja odpadów przez mieszkańców sopockich domów jednorodzinnych już sprawdziła się i mamy nadzieję, że podobnie będzie w przypadku wspólnot mieszkaniowych - dodaje Grażyna Dragan. - Odebraliśmy już zgłoszenia pierwszych reprezentantów wspólnot mieszkaniowych zainteresowani przystąpieniem do naszej akcji. Z pewnością mieszkańcy naszego miasta przekonają się, że opłaca im się wrzucać do oddzielnych worków makulaturę, szkło i plastik. Szybko się przekonają, że dzięki temu będą mniej płacić za wywóz odpadów ze śmietników. Segregacja odpadów to także niezmierna korzyść dla Sopotu. Dzięki selektywnej zbiórce nasze miasto spełni standardy wyzaczone przez Unię Europejską.

Jeśli chcecie segregować

Reprezentanci wszystkich zarejestrowanych w Sopocie wspólnot mieszkaniowych, którzy są zainteresowani wprowadzeniem segregacji odpadów na swojej posesji, powinni skontaktować się ze swoim zarządcą nieruchomości lub administracją budynków, które przyjmują zgłoszenia od wspólnot. Po przekazaniu zgłoszenia do Urzędu Miasta wspólnoty mieszkaniowe otrzymają urządzenia do segregacji odpadów. I już można żyć ekologicznie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki