170 uczestników MTB Gdynia Maraton Witomino Leniczówka

Adam Suska
Mimo deszczu i niskiej temperatura powietrza 170 rowerzystów z kilku pokoleń przystąpiło do rywalizacji w III edycji maratonu rowerowego III MTB Gdynia Maraton Witomino - Leśniczówka. Najbardziej zaawansowani mieli do pokonania dystans 80 km, najmłodsi 800 m.

Przed startem do wyścigu głównego wśród wszystkich uczestników odbyło się losowanie nagród, którymi między innymi były trzy dwuosobowe wycieczki promem Stena Line do Szwecji. Później na trasę zlokalizowaną na ścieżkach Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego ruszyli kolarze.

W kategorii najmłodszych 6 - 9 lat zwyciężyła Katarzyna Zupa, a wśród chłopców triumfował Maksym Rzeppa. W kolejnej kategorii wiekowej, gdzie rywalizowali zawodnicy w wieku 10 - 12 lat, zwycięstwa odnieśli, Patrycja Lorkowska, która tydzień wcześniej zdobyła tytuł mistrzyni Polski dzieci do 10 lat i Lech Winicjusz.

W kategorii 13 - 15 lat na dwóch pierwszych miejscach uplasowały się siostry Lorkowskie, a spośród chłopców zwyciężył Dawid Miotk. Ostatnią kategorią w wyścigach rekreacyjnych była klasyfikacja open dla zawodników powyżej 16 roku życia. W niej triumfował Daniel Formela, który po odebraniu nagrody pojechał na kolejne zawody MTB do Wejherowa oraz Joanna Niewiadomska.

Gdy amatorzy zakończyli już swe zmagania i raczyli się gorącą wojskową grochówką, na dystansach 40 i 80 km na krętej i trudnej technicznie trasie trwała zacięta rywalizacja o nagrody i premie pieniężne, które organizatorzy z miejscowego GOSiR przygotowali dla 10 najlepszych w kategorii open. Po samotnej ucieczce jako pierwszy na mecie w kategorii Mega Maratonu zameldował się Krzysztof Drabik, dla którego było to już drugie zwycięstwo w gdyńskim maratonie. W klasyfikacji kobiet zwyciężyła Joanna Ciszewska, która na dystansie 40km pokonała, między innymi, Joannę Jabłczyńską, czyli popularną Martę z serialu "Na wspólnej".

W oczekiwaniu na zawodników, którzy podjęli walkę na dystansie 80km, uczestnicy imprezy bawili się na festynie sportowo rekreacyjnym. Po 3 godzinach i 8 minutach, jako pierwszy w klasyfikacji Giga Maratonu do mety dotarł reprezentant DHL Author Andrzej Kaiser. Wśród pań triumfatorką została Wioletta Śliwka, która jako jedyna z kobiet ukończyła ten dystans.

- Cieszy nas najwyższa z dotychczasowych zawodów frekwencja oraz to, że w wyścigach brały udział wielopokoleniowe rodziny, reprezentowane przez dziadków, rodziców i małych dzieci - powiedział nam Marcin Wojciechowski z GOSiR.