Miastko: Brakuje stomatologów. Na wizytę trzeba czekać nawet...

Miastko: Brakuje stomatologów. Na wizytę trzeba czekać nawet trzy miesiące

Mateusz Węsierski

Dziennik Bałtycki

Aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Nawet 3 miesiące w kolejce trzeba czekać na wizytę u stomatologa. Nie chodzi tu o zabiegi w ramach ubezpieczenia, ale o wizyty prywatne. Takie warunki panują w Miastku. Stomatolodzy twierdzą, że jest ich po prostu za mało.
- Od 10 lat przyjmuję w Miastku. Kiedyś pracowałam nawet do północy, przyjmując pacjentów. Teraz jestem już trochę starsza. Przyjmuję krócej, w Miastku prywatnie tylko dwa razy w tygodniu popołudniami, a pacjentów jest bardzo dużo. Dlatego czas oczekiwania to nawet 3 miesiące - mówi Krystyna Dmochowska, stomatolog z Miastka.

Problem potęguje brak dentysty w największej wsi w okolicy - liczącym 1300 mieszkańców Dretyniu.

- Obszar jest bardzo duży, a stomatologów tylko pięciu - zauważa asystentka w jednym z gabinetów.

Czytaj też: W Trójmieście brakuje dentystów

Krystyna Dmochowska widzi jeszcze jeden powód. - Ludziom żyje się trochę lepiej, a Narodowy Fundusz Zdrowia ukróca pewne rzeczy. Pacjenci wolą zapłacić za plombę, bo wydaje im się, że jest wtedy większy komfort - zauważa. - Zdarza się też, że pacjent z Koczały (pow. człuchowski), gdzie mam prywatny gabinet, wybiera prywatną wizytę w Miastku. W takim przypadku zmienia się tylko lokalizacja, bo ja jestem tą samą panią stomatolog. Sprzęt też jest podobny, a mimo to pacjenci wybierają prywatną wizytę w mieście. To też wydłuża kolejki.

Miesiąc - to czas oczekiwania na prywatną wizytę w gabinecie przy ul. Koszalińskiej. - Pacjentów w ramach ubezpieczenia przyjmujemy do południa, a po południu - prywatnych. Jednak nawet odpłatnie zabiegu od ręki nie wykonamy - przyznaje pracownica gabinetu.

Doktor nie znalazła czasu na rozmowę. Była zbyt zajęta, bo od rana do późnego popołudnia przyjmowała kolejne osoby. Jej asystentka też twierdzi, że powodem jest niedobór stomatologów w Miastku.

Czytaj też: Pomorze: NFZ odebrał przychodniom kontrakty na stomatologię

- Utworzenie nowych gabinetów na pewno rozwiązałoby sytuację, ale to kosztowna inwestycja - zauważa. - Nowy, młody stomatolog musi trzymać się już rygorystycznych unijnych przepisów. To ogromne koszty. Pomieszczenie musi być dostosowane, sprzęt odpowiedni i bardzo drogi. Stopa zwrotu inwestycji mogłaby być niekorzystna.

Pacjenci albo czekają, albo leczą zęby w Człuchowie, Bytowie lub w odległym o 55 km Słupsku.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Zobacz koniecznie!

Wideo