Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Nowe rozporządzenie ws. Niebieskiej Karty

Beata Gliwka, Ewelina Oleksy
Archiwum Polskapresse
Więcej instytucji uprawnionych do jej założenia i więcej... kartek do wypełnienia - to niektóre zmiany, jakie wprowadziło nowe rozporządzenie w sprawie Niebieskiej Karty, czyli dokumentów, jakie powstają w przypadku stwierdzenia przemocy w rodzinie.

Teraz mogą ją wypełniać, oprócz funkcjonariuszy policji i pracowników ośrodków pomocy społecznej, także przedstawiciele gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, oświaty i ochrony zdrowia. Karta będzie potem przekazywana do gminnego zespołu interdyscyplinarnego. Ten musi powołać każda gmina, a jego zadaniem jest koordynowanie udzielanej pomocy. Rozporządzenie ma na celu skuteczniejszą walkę z przemocą w rodzinie.

Pruszcz Gdański: Pomoc dla osób stosujących przemoc w rodzinie

Zmiany budzą jednak sporo wątpliwości. Wiadomo już, że zwiększą biurokrację. Przykład? W powiecie człuchowskim od stycznia br. założono ponad 180 niebieskich kart. W Gdańsku policja założyła ich 312. Strona A, wypełniana podczas interwencji, liczyła wcześniej 2 strony. Teraz - 7.

- Placówka, która poweźmie podejrzenie o stosowaniu przemocy w rodzinie powinna wypełnić niebieską kartę. Przewodniczący komisji interdyscyplinarnej ma 3 dni na zebranie zespołu lub grupy roboczej. Jeśli podejrzenie było niezasadne - zamyka procedurę, jeśli nie - tworzy indywidualny plan pomocy. Członkowie komisji często mają już jakąś wiedzę o rodzinie, łatwiej w takim gronie podjąć właściwe działania, które są potem przydzielone poszczególnym instytucjom - mówi nadkom. Iwona Woźniak z KPP w Człuchowie.

Oprócz tego pokrzywdzony dostaje niebieską kartę B, czyli pouczenie, zespół interdyscyplinarny wypełnia jeszcze kartę C i D. Każde zdarzenie to nowa karta - łącznie 16 stron. Najwięcej dyskusji wzbudziła jednak możliwość zakładania niebieskich kart w szkołach.

Pomorze: Sprawcy przemocy w rodzinie trafią do noclegowni lub schroniska

- To dobrze, że szkoła została zmuszona do aktywności i zajęcia się problemem - mówi Maciej Osuch, Rzecznik Praw Ucznia i członek Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Z drugiej strony jednak prawo do jednoosobowej diagnozy sytuacji daje się przysłowiowemu "panu od matematyki", który poweźmie podejrzenie, że dziecko doświadczy przemocy w rodzinie, wypełni kartę i... nie ma zmiłuj. Nie można już tego odwołać. Rusza cała procedura.

O fakcie, jak zaznacza Osuch, muszą się dowiedzieć członkowie gminnej komisji, a jeśli rodzina żyje w małej miejscowości, to dowiadują się o tym wszyscy.

Gdańscy urzędnicy zapewniają, że do zmian są przygotowani od dawna.

- Jeszcze przed wprowadzeniem nowych zasad miasto powołało zespół interdyscyplinarny - podkreśla Dariusz Wołodźko z Urzędu Miejskiego w Gdańsku. - Za dwa tygodnie opracujemy krótki poradnik m.in. dla nauczycieli, jak korzystać z nowych uprawnień i do kogo zwracać się o pomoc.

Pruszcz Gdański: Plama krwi na ulicy Bogusławskiego

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdańsku założył już ponad 16 kart.
- Przygotowywaliśmy się do tego jeszcze zanim weszło rozporządzenie - mówi Anna Sobota, wicedyrektor MOPS. - Wypełnianie niebieskich kart przez inne podmioty, takie jak oświata, służba zdrowia czy my jest jak najbardziej wskazane. Dzięki temu możemy sprawdzać i sygnalizować to, że w danym środowisku występuje przemoc - kończy Anna Sobota. współpraca Ewelina Oleksy

Niebieska Karta

To dokument zawierający informacje o sytuacji osoby dotkniętej przemocą w rodzinie, jej rodziny oraz działań, do których zobowiązani są przedstawiciele służb niosących pomoc.
Podejmowanie interwencji w oparciu o Niebieską Kartę nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą. Nie ma możliwości wycofania ani zmiany informacji zawartych w części A karty - nawet na wniosek osoby pokrzywdzonej. Wypełnienie karty nie jest równoznaczne ze złożeniem zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa, ale może ona być wykorzystana jako dowód procesowy.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki