Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet obywatelski w Sztumie. Dzieci mają decydować i głosować?

Piotr Piesik
Chcemy w jak największym stopniu angażować mieszkańców do tworzenia budżetu obywatelskiego - mówi Leszek Tabor, burmistrz Sztumu
Chcemy w jak największym stopniu angażować mieszkańców do tworzenia budżetu obywatelskiego - mówi Leszek Tabor, burmistrz Sztumu Piotr Piesik
Urząd Wojewódzki ma zastrzeżenia do zasad budżetu obywatelskiego w Sztumie. Zdaniem organu nadzoru, nie wolno narzucać granic wieku i żądać numeru PESEL. - Budżet obywatelski to publiczne pieniądze, powinni decydować o nich ludzie świadomi sprawy - twierdzi Leszek Tabor, burmistrz Sztumu.

Chcemy w jak największym stopniu angażować mieszkańców do tworzenia budżetu obywatelskiego - mówi Leszek Tabor, burmistrz Sztumu. - W ubiegłym roku zdobyliśmy mnóstwo doświadczeń, wprowadziliśmy możliwość inicjatywy lokalnej i małych grantów. Nie rozumiemy jednak zastrzeżeń Urzędu Wojewódzkiego dotyczących organizacji budżetu w naszym mieście.

To reakcja na wszczęcie przez Urząd Wojewódzki w trybie organu nadzoru postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności niektórych zapisów uchwały Rady Miejskiej w Sztumie w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych budżetu obywatelskiego.

- Gdyby przyjąć te zastrzeżenia, o budżecie obywatelskim będą decydować niemowlęta i oseski! - ocenia burmistrz.
Co zakwestionowali prawnicy wojewody? Uzasadnienie jest obszerne, sięga nawet do Konstytucji RP.

Po pierwsze - granicę 16 lat, bo w założeniach dopiero osoby w tym wieku mają mieć prawo zgłaszać propozycje do budżetu obywatelskiego i głosować nad nimi. W opinii Wydziału Prawnego i Nadzoru UW, taki zapis narusza prawo, bowiem zawęża krąg uprawnionych do wzięcia udziału w konsultacjach.

Prawnicy kwestionują też wymóg podawania numeru PESEL na dokumentach budżetu obywatelskiego.

- Rok temu mieliśmy identyczne zasady, wtedy wojewoda nie kwestionował niczego - przypomina Daria Mietlewska-Dura, sekretarz sztumskiego urzędu. - Analizowaliśmy wiele rozwiązań w poszczególnych samorządach [np. w Gdyni ograniczenia wieku nie ma - przyp. red.], ale w naszej opinii ustalone przez nas zasady są słuszne. Ograniczenie wieku powoduje, że o wydawaniu publicznych pieniędzy decydują osoby, które mają już wiedzę, na co warto je wydać i jaki projekt poprzeć. Numer PESEL służy do weryfikowania, czy głosowały osoby uprawnione, mieszkające na naszym terenie.

Postępowanie nadzorcze, wszczęte przez UW, może zakończyć się uchyleniem uchwały dotyczącej budżetu obywatelskiego Sztumu, dlatego miasto próbuje porozumieć się z urzędnikami wojewody. Burmistrz nie wyklucza jednak odwołania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, lecz to może potrwać tak długo, że budżetu obywatelskiego Sztumu na rok 2016 nie będzie.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki