18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Efektywnie korzystamy z dotacji unijnych

Jacek Klein
Jacek Zwolak
Jacek Zwolak Przemek Świderski
Dzięki wysokiej efektywności wykorzystania funduszy w województwie pomorskim pozyskaliśmy z krajowej rezerwy wykonania dodatkowe środki. W związku z tym jeszcze w tym roku zostaną rozpisane dwa konkursy - mówi Jacek Zwolak z Regionalnej Instytucji Finansującej w Agencji Rozwoju Pomorza SA.

Z Jackiem Zwolakiem, dyrektorem Regionalnej Instytucji Finansującej w Agencji Rozwoju Pomorza SA, rozmawia Jacek Klein

Zbliża się koniec roku, nadchodzi czas podsumowania działalności instytucji finansującej i zaawansowania procesu absorbowania funduszy unijnych. Jakie wnioski?
Ten rok był o tyle specyficzny, że przedsiębiorcy do tej pory nie składali wniosków o dotacje w programie regionalnym. Ocenialiśmy za to te złożone w końcówce ubiegłego roku w ramach konkursów dla przedsiębiorców. Nie oznacza to jednak, że 2011 rok upłynie wyłącznie pod znakiem weryfikacji i oceny. Dzięki wysokiej efektywności wykorzystania funduszy w województwie pomorskim - Pomorze wśród 16 regionów zajęło wysokie, czwarte miejsce - pozyskaliśmy z krajowej rezerwy wykonania dodatkowe środki na przedsięwzięcia innowacyjne oraz na infrastrukturę służącą innowacyjnym firmom, czyli inkubatory czy parki technologiczne. W związku z tym jeszcze w tym roku zostaną rozpisane dwa konkursy. Będziemy więc zachęcać do sięgania po dotacje.

Jakie kwoty będą do dyspozycji i o jaką kwotę dofinansowania projektów będzie się można ubiegać?
Łącznie do dyspozycji będzie 5,3 miliona euro. Trochę się zmieniły reguły przyznawania dofinansowania dla innowacyjnych projektów. Dotychczas było to do 2 milionów złotych na jeden projekt, teraz - uwzględniając, że środków jest mniej - maksymalna kwota dofinansowania wyniesie 1 milion złotych. Mniejszy będzie także udział dotacji w kosztach kwalifikowanych. Będzie można uzyskać zwrot nie, jak dotychczas, 60 procent, a 50 procent kosztów projektu w przypadku mikro i małych firm, natomiast w przypadku średnich przedsiębiorstw - 40 procent.

Jak wygląda efektywność korzystania z funduszy przez małe i średnie firmy w regionie?
Dysponujemy ciekawymi dla nas badaniami, przeprowadzonymi przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Wyniki są mile zaskakujące. Pomorskie wypada świetnie na tle pozostałych regionów, zajmując w różnych kategoriach, na przykład liczby składanych wniosków o refundację kosztów czy wielkości wypłaconych środków, drugie miejsce w skali kraju. Biorąc pod uwagę fakt, że sięganie po środki unijne nie jest łatwe, przedsiębiorcy mają świadomość skomplikowanych i zawiłych niekiedy procedur, wysoka efektywność wykorzystania funduszy UE pokazuje, iż system funkcjonuje całkiem nieźle.

Ile środków na realizowane i zakwalifikowane projekty zostało już wypłacone?

Do tej pory wypłacono 55 procent dostępnych środków. Jest to kwota 190 milionów złotych i pod tym względem jesteśmy na drugim miejscu w kraju. Do wypłacenia zostaje zatem prawie drugie tyle, ale nie będzie problemu ze zmieszczeniem się w czasie, proces przebiega płynnie. Beneficjenci, w ramach realizowanych projektów, ostatnie wydatki mogą ponieść i przedłożyć nam do refundacji aż do czerwca 2015 roku.

W porównaniu do programu ZPORR z lat 2004-2006 kwoty dofinansowania są znacznie większe, a tempo ich wykorzystania znacznie wyższe.
To prawda. Oczywiście doświadczenie odegrało tutaj znaczną rolę, ale nie tylko. Obecnie nad weryfikacją wniosków pracuje w ARP S.A. 80-90 osób, wcześniej, przy mniejszych środkach i projektach, wystarczyło ich około 20. Ktoś mógłby stwierdzić, że jesteśmy już sporą fabryką, proszę zauważyć jednak, że spłynęło do nas około 3 tysięcy wniosków. Każdy musiał zostać oceniony pod względem formalnym, merytorycznym, wykonalności projektu, co daje około sześciu ocen.
Procedura oceny jest skomplikowana i wymaga obszernej dokumentacji, takie, niestety, są jednak wymogi regulowane przez przepisy.

Ta efektywność wykorzystania środków jest na Pomorzu tak wysoka, bo nasi przedsiębiorcy mają tak dobre pomysły i piszą dobre wnioski, czy machina administracyjna działa tak wydajnie?
Myślę, że jak w wielu dziedzinach, prawda leży gdzieś pośrodku. Przedsiębiorcy z pewnością z upływem czasu nabierają większego doświadczenia i coraz sprawniej się poruszają w obszarze funduszy unijnych. Sądzę także, że pomocne są organizowane co dwa tygodnie przez agencję spotkania informacyjne, w trakcie których przekazujemy merytoryczną wiedzę o tym, jak sięgać po dotacje i jak realizować i rozliczać dofinansowane z nich projekty. Trudności oczywiście nie da się do końca wyeliminować. Przedsiębiorcy napotykają je zwłaszcza przy spełnianiu wymogów ofertowania, oceny oddziaływania na środowisko czy przepisów dotyczących pomocy publicznej. Rozumieją jednak, że fundusze unijne to środki publiczne i ich wydatkowanie jest obostrzone bardziej rygorystycznymi przepisami. My, ze swojej strony, naprawdę rozumiemy realia, w których firmy działają. Dlatego staramy się pomagać pokonać trudności w trakcie wnioskowania i - w miarę jak pozwalają na to obowiązujące nas przepisy - działać na korzyść beneficjentów.

Wszystkie zakwalifikowane projekty są realizowane?
Łącznie podpisaliśmy około 800 umów. Niestety, około 20 procent, szczególnie mikroprzedsiębiorców, rezygnuje z ich realizacji. Jako przyczynę wskazują dekoniunkturę na rynku, spadek efektywności inwestycji. Z drugiej strony, sprawia to, że program jest cały czas żywy. Te niewykorzystane środki wracają do puli i mogą być przeznaczone na kolejne przedsięwzięcia.

Z pewnością są firmy, które korzystają z funduszy od momentu pojawienia się takiej możliwości?
Są tacy wyjadacze. Sukces projektu zależy nie tylko od pomysłu i finansowania, ale też od jego przedstawienia. I te firmy potrafią to zrobić, uwypuklić we wniosku te elementy, które są kluczowe dla weryfikacji, wyróżniające je spośród setek innych projektów. Dlatego z sukcesem ubiegają się o dotacje unijne. Trafność przedstawienia korzyści wynikających z realizacji przedsięwzięcia jest kluczowa.
Wróćmy do dodatkowych środków do dyspozycji i konkursów, jakie mają zostać uruchomione jeszcze w tym roku. Jakie projekty będą mogły w ich ramach ubiegać się o dotację?
Innowacyjne. Chcemy kwalifikować projekty mające już dokumentację techniczną, aby proces przebiegał jak najszybciej. Do dyspozycji jest ponad 5 milionów euro, jednak trzeba zauważyć, że na wysokość środków w złotych wpływa kurs naszej waluty. Jeżeli nadal będzie ona słaba, pojawią się dodatkowe oszczędności i być może będzie je można dorzucić do puli wsparcia.

Kończą się fundusze na dofinansowanie dostępne w obecnej perspektywie budżetowej. W kolejnej zasadniczo zmienią się zasady finansowania przedsięwzięć. Chyba na mniej atrakcyjne dla firm?
Zasadniczo w nowej perspektywie dominujące będą instrumenty zwrotne, czyli preferencyjne pożyczki, udzielane przez banki, fundusze pożyczkowe, poręczeniowe czy kapitałowe podwyższonego ryzyka. Myślę, że całkowitego odejścia od dotacji, czyli pomocy bezzwrotnej, nie będzie. Dotacje będą dostępne, ale z pewnością w mniejszej skali. Zwłaszcza finansowanie projektów badawczo-rozwojowych powinno mieć takie wsparcie.

Czy w związku z większym udziałem środków zwrotnych zainteresowanie beneficjentów może być mniejsze?
Proszę zwrócić uwagę, że taką formę finansowania realizujemy już poprzez nasz fundusz kapitałowy, który się angażuje w innowacyjne przedsięwzięcia. Drugą formą, która właśnie startuje, jest program JESSICA, dla samorządów Gdańska, Gdyni, Sopotu i Słupska, gdzie dostępne będą preferencyjne kredyty Banku Gospodarstwa Krajowego. W ramach tego programu do rozdysponowania będzie 153 miliony złotych. Jest to kolejny test zainteresowania dla tego typu wsparcia. Oczywiście korzyść, w porównaniu z dotacją, gdzie można uzyskać zwrot 50 procent kosztów, będzie mniejsza. Preferencyjna pożyczka, w porównaniu z rynkowymi formami pozyskania kapitału, da oszczędność rzędu 3-4 procent kosztów. Proszę jednak zwrócić uwagę, że przy wielomilionowych projektach jest to niebagatelna zachęta. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że będą to środki zwrotne, zatem będzie można wielokrotnie je wykorzystać. Myślę, że jest to kwestia czasu i oswojenia z nowymi rozwiązaniami, a już niedługo będziemy obserwować rosnącą popularność preferencyjnych pożyczek i kapitałowego zaangażowania funduszy. Proszę zwrócić także uwagę na fakt, że do tej pory liczba wniosków i kwota, o jaką się ubiegali beneficjenci, kilkakrotnie przewyższała kwotę dostępnych środków. Zatem nawet jeśli wniosków w kolejnych latach będzie mniej, z zagospodarowaniem dostępnych funduszy nie będzie problemu. Oczywiście pod warunkiem że instrumenty te będą również odzwierciedleniem potrzeb samych zainteresowanych, a nie tylko wykreowane zza biurka przez urzędników.

Zasady wsparcia projektów w przyszłym roku

Fundusze, konkursy, dotacje - szanse i możliwości dla przedsiębiorców w 2012 roku. To temat konferencji organizowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza SA. W trakcie spotkania przedstawione zostaną zwrotne instrumenty finansowe, fundusze kapitałowe i inwestorzy prywatni, inicjatywa JEREMIE, pożyczki dla mikro i małych firm, fundusze na innowacyjne pomysły.

Zaprezentowane zostaną nowe możliwości w ramach RPO WP oraz zasady naboru wniosków o dofinansowanie w konkursach uruchamianych 1 grudnia 2011 roku.

W trakcie praktycznych warsztatów będzie się można dowiedzieć, jak prawidłowo rozlicza się projekt.

Konferencja odbędzie się 1 grudnia, w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, przy ul. Trzy Lipy 3. Więcej informacji na www.arp.gda.pl i pod nr. tel. 58 323 32 31.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki