Sobota
  22.10.2016

  Dzisiaj w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń

  Tablica ku czci kuriera

  Tablica ku czci kuriera

  Szymon Szadurski

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Zmarły przed trzema laty Jan Nowak-Jeziorański, kierownik polskiej sekcji Radia Wolna Europa, Honorowy Obywatel Gdyni, będzie miał tu swoją tablicę i postument.
  Na uroczystości odsłonięcia, zaplanowanej na 27 września, pojawi się wiele osobistości, w tym dawni, najbliżsi przyjaciele Jeziorańskiego, m.in. Jacek Taylor. Tablica wmurowana zostanie w kamienicę przy ul. Władysława IV 57.

  W tym budynku w latach II wojny światowej znajdowała się placówka wydziału łączności z zagranicą Komendy Głównej AK. Stąd w 1943 roku Jana Nowaka-Jeziorańskiego przerzucono do Szwecji. Jako wysłannik polskiego państwa podziemnego do rządu emigracyjnego w Londynie dostarczył mu setki bezcennych dokumentów.

  Akcją przerzutu Kuriera z Warszawy kierowała mieszkająca przy ul. Władysława IV Marianna Pyttel, pomagała jej Hildegarda Bigocka, którą Niemcy w odwecie zamordowali w Oświęcimiu. Ich nazwiska także znajdą się na tablicy.
  - Tablica jest piękna - zdradza Joanna Grajter, rzecznik Urzędu Miasta Gdyni. - Janowi Nowakowi-Jeziorańskiemu należy się cześć. Gdynianie kochali go i będą o nim pamiętać. Po jego śmierci w wystawionych w Urzędzie Miasta księgach kondolencyjnych zapisanych zostało 20 stron.

  Imię Jana Nowaka-Jeziorańskiego będzie nosiła ulica, która połączy ulice Chwaszczyńską i Chwarznieńską. To największa inwestycja drogowa, jaką władze Gdyni chcą wykonać w okresie unijnego programowania na lata 2007-2013. Kosztować ma ponad 200 mln zł. Urzędnicy liczą, że trzy czwarte tej kwoty uda się uzyskać z Unii Europejskiej.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo