18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Minister Hall obiecuje - za dwa lata nowa matura

Kamila Grzenkowska
Katarzyna Hall stawia na zainteresowania uczniów
Katarzyna Hall stawia na zainteresowania uczniów Robert Kwiatek
Ministerstwo Edukacji będzie dążyło do tego, aby maturzyści wybierali takie przedmioty, które ich interesują, a nie takie, które są najłatwiejsze - tak minister edukacji Katarzyna Hall tłumaczyła konieczność wprowadzenia zmian w egzaminowaniu maturzystów. Uczniowie, którzy będą zdawać maturę w 2009 roku, mogą jeszcze spać spokojnie.

Zmiany w egzaminie maturalnym nastąpią w 2010 roku. Wtedy też zostanie ujednolicona część obowiązkowa matury - będzie jednakowa dla wszystkich. Przedmioty obligatoryjne, a więc język polski, język obcy i matematykę, będzie zdawał każdy i tylko na poziomie podstawowym.

Dodatkowe przedmioty - potrzebne do rekrutacji na wyższe uczelnie - maturzyści będą zdawać na poziomie rozszerzonym. Będzie można wybrać od jednego do trzech dodatkowych przedmiotów i będą to mogły być te same przedmioty, co w części obowiązkowej.

Podczas spotkania w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Gdańskiego minister Katarzyny Hall z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych i środowiskiem akademickim Trójmiasta dyskutowano też o formie egzaminu ustnego z języka polskiego.

Poloniści podkreślali, że obecny sposób egzaminowania nie jest dobry. Wielu maturzystów kupuje gotowe prezentacje (w internecie można znaleźć bardzo dużo ogłoszeń proponujących taką "pomoc"). Minister przyznała, że problem jest jej znany i ministerstwo zajmie się wprowadzeniem zmian przede wszystkim w formie egzaminu, by ograniczyć takie możliwości.

Dyskutowano też... o podniesieniu rangi języka polskiego. Katarzyna Hall stwierdziła, że na kierunkach ścisłych kładzie się zbyt mały nacisk na znajomość języka polskiego. Studenci m.in. Politechniki Gdańskiej (oczywiście nie wszyscy - zastrzegała) mają problem z poprawnym wysławianiem się.

Popierał jej opinię rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernard Lammek, który sam jest z wykształcenia chemikiem. Profesor przyznał, że dobra znajomość ojczystego języka jest potrzebna także naukowcom, którzy spędzają większość dnia w laboratoriach.

- Przecież po przeprowadzeniu doświadczeń i eksperymentów trzeba to wszystko opisać, a wielu studentów i naukowców popełnia rażące błędy ortograficzne i stylistyczne - tłumaczył.

Po spotkaniu z dyrektorami szkół i pracownikami akademickimi Katarzyna Hall wzięła udział w uroczystej inauguracji Salonu Maturzystów w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Salon Maturzystów to cykl spotkań informacyjnych, podczas których maturzyści poznają ofertę uczelni i dowiadują się, jak przeprowadzana jest rekrutacja na interesujące ich kierunki.

Podczas uroczystości wręczono stypendia naukowe marszałka Jana Kozłowskiego. Przyznano je 16 uczniom klas maturalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki