Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdynia: Konkurs na zabudowę mola Rybackiego

Jacek Klein
Wizja północnego bulwaru mola Rybackiego według Arch-Deco, zwycięzców konkursu
Wizja północnego bulwaru mola Rybackiego według Arch-Deco, zwycięzców konkursu Grzegorz Mehring
Duże szklane powierzchnie i nowoczesna architektura mają dominować na terenach należących do Dalmoru. W piątek w Siedzibie Stowarzyszenia Architektów Polskich w Gdańsku ogłoszono wyniki konkursu na koncepcję urbanistyczno-architektoniczną zachodniej części mola Rybackiego.

Spółka Dalmor do konkursu zaprosiła cztery zespoły - dwa z Gdańska i po jednym z Gdyni i Krakowa.
Pierwszą nagrodę jednogłośnie zdobył projekt zespołu gdyńskiego biura Arch-Deco. Drugą nagrodę zdobyła gdańska pracownia PPW Fort, trzecią Atelier Loegler z Krakowa. W konkursie brała udział także pracownia Archplus.

- Konkurs stał na wysokim poziomie warsztatowym, ale każda praca przedstawiała inne podejście - mówił architekt Ryszard Jurkowski, przewodniczący sądu konkursowego. - Głównymi kryteriami oceny były akcenty wysokościowe oraz sposób zagospodarowania bulwaru północnego i południowego. Chcieliśmy, aby pirs został wypełniony nowoczesną architekturą XXI wieku zapoczątkowaną przez Sea Towers w myśl hasła "Gdynia tradycyjnie nowoczesna".
- Zależało nam na otwarciu na wodę - powiedział Michał Baryżewski z Arch-Deco.

Zwycięski projekt przewiduje budowę u nasady mola dwóch wysokich, przeszklonych budynków z przeznaczeniem na biura i usługi. Na południowym bulwarze przy basenie Prezydenta dominować ma niższa zabudowa mieszkaniowa i apartamentowa. Po północnej stronie, m.in. w dawnej chłodni mają dominować lofty. Między budynkami przewidziano tereny zielone, wokół mola trakt pieszy.

- Jestem bardzo zadowolony z rozstrzygnięcia konkursu. Mieliśmy okazję gościć świetnych architektów, wybraliśmy odważną i nowoczesną stylistykę - powiedział Krzysztof Rychlicki, prezes Dalmoru SA.

- Satysfakcją napawa, że wygrała gdyńska pracownia - powiedział Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni. - Żeby projekt się urzeczywistnił, decyzje muszą podjąć politycy.

Gdynia: Dalmor nie został sprzedany

Tereny należą bowiem do spółki Dalmor, która miała być sprywatyzowana, a tereny przejść w ręce inwestora, który zrealizowałby inwestycję. Pierwsza próba sprzedaży się nie powiodła. Resort skarbu, właściciel Dalmoru, nie przyjął oferty spółki Invest Komfort.

Nie wiadomo, czy dojdzie do drugiej próby prywatyzacji. Brany jest pod uwagę bowiem pomysł wprowadzenia Dalmoru do Polskiego Holdingu Nieruchomości, stworzonego przez Skarb Państwa. W przyszłym roku holding ma zostać wprowadzony na giełdę. Decyzja o włączeniu gdyńskiej spółki do PHN powinna zapaść zatem jeszcze w tym roku.

Invest Komfort chce kupić tereny Dalmoru

- Dalmor z pewnością musi zostać przekształcony - powiedział Rychlicki. - Jesteśmy w stanie rozpocząć własnymi środkami realizację jednego z mniejszych elementów projektu. Budowa mogłaby ruszyć już w przyszłym roku.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki