Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pomorze: Na Euro 2012 zabraknie policjantów

Jacek Wierciński
Policjanci boją się reformy emerytalnej zapowiadanej przez rząd
Policjanci boją się reformy emerytalnej zapowiadanej przez rząd Piotr Krzyżanowski
Policyjni związkowcy alarmują: na Pomorzu brakuje dziś prawie pół tysiąca funkcjonariuszy, a przed Euro 2012 może być jeszcze gorzej.

- Chętnych do służby jest bardzo wielu, wciąż rekrutujemy nowych policjantów - uspokaja Komenda Wojewódzka w Gdańsku.

Według związkowców, sytuacja ma się jednak jeszcze pogorszyć w wyniku przygotowywanej przez rząd reformy emerytur mundurowych.

Prawie 7 tys. wakatów w policji w całej Polsce. Jak sytuacja wygląda w Trójmieście?

- Na samym Pomorzu w policji jest 470 wakatów, w całej Polsce - około 7 tys. W dodatku wielu już pracujących rozważa odejście - alarmuje przewodniczący NSZZ pomorskich policjantów Józef Partyka.

- Czekamy na decyzję rządu w sprawie tzw. emerytur mundurowych. Jeśli zamiast dalszych konsultacji usłyszymy po prostu, że rząd postanowił wydłużyć wiek emerytalny dla mundurowych, czekają nas masowe odejścia nie tylko policjantów, ale też na przykład w Straży Granicznej czy wojsku. Możliwe, że jeszcze przed mistrzostwami Europy w piłce nożnej 2012 - przestrzega.

- To prawda, teraz w naszym garnizonie rzeczywiście jest 465 wolnych miejsc, ale to naturalny efekt, na przykład przechodzenia policjantów na emerytury. Jeszcze w tym roku zatrudnimy 150 osób, a nabór do policji trwa cały czas - odpowiada podinsp. Jan Kościuk z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku. Dodaje, że do służby zgłasza się bardzo wielu chętnych, przez co ostatnio musiano wstrzymać przyjmowanie dokumentów.

- Nie mielibyśmy czasu na zapoznanie się ze wszystkimi kandydaturami - wyjaśnia.

Emerytury mundurowe przysługują obecnie po 15 latach służby bez względu na wiek. Ich wysokość zależy od ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach to 40 proc. ostatniej pensji, a za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc. pensji.

Negocjacje w sprawie kształtu zmian w emeryturach dla służb mundurowych zostały wstrzymane w czerwcu br. Jak dotąd między rządem a związkowcami nie doszło do porozumienia. Premier przekonuje, że ponieważ skutki reformy będą odczuwalne dopiero za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat, nie trzeba się spieszyć.

Na Pomorzu pracuje łącznie ok. 6 tys. policjantów.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki