27.10.2016
  Czwartek

  O czym piszemy na plus.dziennikbaltycki.pl

  Rozwiń
  27.10.2016
  Zwiń

  Jedynaczka z Westerplatte

  Jedynaczka z Westerplatte

  Dorota Abramowicz

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie wiadomo czy żołnierze z Westerplatte sikali na portret Rydza-Śmigłego ani czy mieli ze sobą karty pornograficzne, ale z pewnością byli wśród nich analfabeci. Oto historia o ich nauczycielce.
  Od kilkunastu lat spoczywały tam zdjęcia, dokumenty i pamiętniki jej matki, Marii Piwowarskiej, zmarłej w 1991 roku.

  - W końcu zmobilizowana przez córkę zabrałam się za porządkowanie pamiątek rodzinnych - Katarzyna Dąbkowska wyciąga album pełen starych fotografii. Obok kładzie grubą teczkę. Pamiętnik matki, ciemnowłosej nauczycielki, którą kiedyś kapitan Franciszek Dąbrowski nazwał "jedynaczką z Westerplatte".

  Spełnione marzenie


  Jest 1928 rok. 18-letnia Marianna Krzyszkowska przyjeżdża ze szkolną wycieczką do Gdyni. Pochodząca spod Częstochowy dziewczyna jest zauroczona morzem i klimatem powstającego miasta, zafascynowana rozmachem prac przy budowie portu.
  W pamiętniku zapisuje obrazy zapamiętane z tamtej Gdyni: "Mały dworzec, dwie ulice, jezdnia wytyczona między krawężnikami. Drewniane molo przystani Żeglugi Polskiej i stojące przy nim wielkie, białe statki".

  - Ta podróż zmieniła życie mamy - uśmiecha się pani Katarzyna. - Postanowiła wrócić do Gdyni. W latach 30., już jako nauczycielka, wydała uciułane ze skromnej pensji pieniądze na wakacje nad morzem.

  "Zmiany ogromne!" - pisała w pamiętniku. "Port prawie gotowy!(...) Las masztów okrętowych. Różne bandery statków, ogromny falochron przedzielony wjazdem do portu". Spacerowała między okazałymi kamienicami, mijała grupki cudzoziemskich marynarzy, opalała się pod Kamienną Górą.
  Spotkali się podczas wakacji.

  Bosman mat Kazimierz Piwowarski miał 16 lat, gdy jako sierota ze wsi pod Rypinem zaciągnął się do polskiej Marynarki Wojennej. Służył na ORP "Wicher". Jesienią W 1934 r., po czterech miesiącach znajomości, wzięli ślub, zamieszkali w wymarzonej przez Mariannę Gdyni. Dwa lata później na świat przyszedł ich pierworodny, Leszek.

  Na flirty przywieziona


  Kazimierz pełnił służbę na okręcie, Leszek dorastał, a Marię roznosiła energia. Nie nadawała się do bezczynnego siedzenia w domu. Pewnego dnia usłyszała o Polskim Białym Krzyżu, paramilitarnej instytucji cywilnej, założonej w czasie I wojny światowej przez Helenę Paderewską. Początkowo niósł on pomoc ofiarom wojny, później zajął się szerzeniem oświaty, rozbudzaniem postaw patriotycznych wśród żołnierzy.
  1 3 4 »

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo