Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dotacje unijne na innowacje czekają na pomorskich przedsiębiorców

Redakcja
W ramach pomorskiego Regionalnego Programu Operacyjnego jeszcze w grudniu tego roku zostaną ogłoszone dwa nabory wniosków, w których do podziału pozostało ponad 5 milionów euro.

Na Pomorzu w porównaniu z innymi regionami kraju działa stosunkowo wysoka liczba firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, co nieco łagodzi problemy na regionalnym rynku pracy i zdecydowanie zwiększa potencjał gospodarczy regionu. Nie oznacza to jednak, że pomorscy przedsiębiorcy, zwłaszcza ci z sektora MŚP, mają idealne warunki do rozwoju i prowadzenia działalności gospodarczej. Przedsiębiorczość rozwija się zbyt wolno, zwłaszcza na terenach wiejskich. Małe firmy mają problem z dostępem do kapitału, a te usytuowane na mniej rozwiniętych gospodarczo terenach mają również trudności z dostępem do wiedzy, informacji, doradztwa - choćby ze względu na niewielką liczbę instytucji okołobiznesowych.

Więcej na temat Funduszy Europejskich na stronie dotacje.naszemiasto.pl

Statystyki pokazują również, że małe firmy w naszym regionie nie inwestują w innowacje, a to właśnie innowacyjność jest najlepszą drogą do zwiększenia konkurencyjności na trudnym rynku, zwłaszcza w czasach kryzysu. W Pomorskiem działają uczelnie, które teoretycznie dysponują dużym potencjałem badawczo-rozwojowym, który mógłby być wsparciem dla przedsiębiorców z regionu. Jednak uczelnie nadal w zbyt małym stopniu są ukierunkowane na praktyczne zastosowanie swoich badań i nie wychodzą naprzeciw potrzebom przedsiębiorców. W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego pomorscy przedsiębiorcy i instytucje badawczo-rozwojowe mogą jeszcze w grudniu wystartować w dwóch konkursach obejmujących tematykę innowacji, co powinno pomóc ożywić wzajemne kontakty obu tych grup beneficjentów. W konkursach do podziału pozostało 5,3 mln euro, jest więc o co powalczyć.

Rozwiązania innowacyjne w MŚP

Pierwszy z naborów pt. "Rozwiązania innowacyjne w MŚP" wystartuje 1 grudnia, a wnioski będzie można składać do końca stycznia 2012 r. W konkursie do podziału jest 1,8 mln euro. Do konkursu mogą przystępować oczywiście przedsiębiorstwa z sektora MŚP. Maksymalna wartość dofinansowania to 2 mln zł, przy czym minimalny wkład własny beneficjenta wynosi 40 proc. wydatków w przypadku mikro- i małych przedsiębiorstw, a 50 proc. wydatków w przypadku firm średnich. Wsparcie dotyczy projektów związanych z inwestycjami w badania i rozwój technologiczny w przedsiębiorstwach. Projekty mogą dotyczyć inwestycji w prawa własności intelektualnej, także patentów, licencji, know-how lub nieopatentowanej wiedzy technicznej związanej z prowadzoną działalnością. Fundusze można zainwestować w działalność badawczo-rozwojową w przedsiębiorstwach, także we współpracy z instytucjami naukowymi czy uczelniami. Zmiany objęte projektem i dofinansowaniem unijnym powinny zakończyć się wdrożeniem innowacyjnych procesów wytwarzania oraz wprowadzeniem na rynek nowych produktów lub usług. Wszystkie projekty muszą spełniać kryterium bezpieczeństwa środowiskowego.

Infrastruktura dla rozwoju firm innowacyjnych

W drugim konkursie organizowanym pod tym właśnie hasłem mogą wziąć udział jednostki samorządu terytorialnego, instytucje okołobiznesowe, szkoły wyższe, jednostki naukowe, organizacje pozarządowe, partnerzy społeczni i gospodarczy, inni przedstawiciele sektora finansów publicznych i podmioty działające w oparciu o umowę o partnerstwie publiczno-prywatnym. Maksymalny poziom dofinansowania to aż 75 proc., a do podziału jest ok. 3,5 mln euro.

Seminaria internetowe z Funduszy Europejskich

Wnioski będzie można składać od początku grudnia do końca stycznia. Jakie projekty można zgłaszać? Wszystkie, które dotyczą budowy czy modernizacji obiektów, w których już teraz działają lub w przyszłości powstaną parki naukowo-technologiczne, centra zaawansowanych technologii, centra doskonałości, ośrodki edukacyjno-wdrożeniowe, inkubatory przedsiębiorczości i inne instytucje o podobnym charakterze.

Fundusze Europejskie: Inwestycja w człowieka to inwestycja w przyszłość i rozwój całego regionu

W ramach projektu będzie można nie tylko sfinansować budowę czy rozbudowę tych obiektów, ale także wyposażyć je w niezbędną infrastrukturę techniczną i zainwestować w zagospodarowanie otoczenia. W konkursie tym można także starać się o dofinansowanie remontu czy wyposażenia specjalistycznych laboratoriów badawczych, a także zakupić usługi szkoleniowe i doradcze, które pomogą kadrze danej instytucji świadczyć usługi na wyższym poziomie. We wniosku należy pokazać, jak planowana inwestycja wpłynie na zwiększenie zdolności firm do wprowadzania innowacji oraz wzrost rynkowej aktywności instytucji naukowych.

Więcej na temat Funduszy Europejskich na stronie dotacje.naszemiasto.pl

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki