Operacja morska, czyli konflikt zbrojny w Wicku

  Operacja morska, czyli konflikt zbrojny w Wicku

  Marcin Kamiński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Trwa narastający spór pomiędzy państwami Wislandii, Monda i Barii o prawo do eksploatacji złóż surowców w basenie Morza Bałtyckiego. W efekcie tego sporu wybucha konflikt zbrojny.
  W ramach operacji obronnej Marynarka Wojenna prowadzi operację morską skoordynowaną z działaniami Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych, dojdzie do strzelania rakietowego, artyleryjskiego i torpedowego.

  To hipotetyczny spór między fikcyjnymi państwami, wymyślony na potrzeby manewrów wojskowych "Anakonda 2008". Biorą w nich udział żołnierze wszystkich formacji oraz policjanci, celnicy i Straż Graniczna.


  W piętek rozpoczyna się właściwy program ćwiczeń. Tysiące uzbrojonych po zęby mundurowych będzie "docierać się" na poligonie w Wicku Morskim i Drawsku Pomorskim. Zjechały tam już wozy bojowe, czołgi, wyrzutnie rakiet i żołnierze z całej Polski. Przyleciały również polskie myśliwce, śmigłowce bojowe i ratownicze, przypłynęły okręty wojenne oraz inny sprzęt wojskowy. Manewry mają sprawdzić przygotowanie polskiej armii do ewentualnego konfliktu zbrojnego i klęsk żywiołowych. Ich scenariusz obejmuje przygotowanie i przeprowadzenie operacji obronnej w obszarze nadmorskim.

  "Anakonda 2008" to największe od kilkunastu lat ćwiczenia Sił Zbrojnych RP oraz pozamilitarnych instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Ćwiczeniami kieruje Dowództwo Operacyjne w Warszawie.

  Zespoły okrętów bronią się przed atakami z powietrza, z wody oraz przed atakiem okrętu podwodnego. Trałowce i niszczyciele min prowadzą działania przeciwminowe polegające na łamaniu zagród minowych i przeprowadzaniu zespołów okrętów przez niebezpieczne akweny.

  Przeprowadzona zostanie operacja lądowania desantu na wybrzeżu z pokładów okrętów transportowo-minowych. Akweny morskie są patrolowane przez samoloty Marynarki Wojennej. Jej jednostki wykonają także akcje obrony przeciwawaryjnej, ratownicze, likwidacji skażeń oraz zadania inżynieryjne. Okręty i śmigłowce ratownicze zapewnią osłonę ratowniczą.

  Jednak dokładny scenariusz "Anakondy" nie jest znany. Wszystko po to, aby ocenić umiejętność radzenia sobie żołnierzy w nieprzewidywalnych sytuacjach.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo