Menu Region

Autostradą A1 dojedziemy z Gdańska do Torunia

Autostradą A1 dojedziemy z Gdańska do Torunia

Data dodania: Ostatnia aktualizacja:

Dziennik Bałtycki

Sebastian Dadaczyński

8Komentarzy Prześlij Drukuj
Autostradą A1 dojedziemy z Gdańska do Torunia

25 września mieszkańcy Pomorza na rowerach i rolkach mogli przetestować nowy odcinek (© Sebastian Dadaczyński)

Kilkuletnia walka na łamach "Dziennika Bałtyckiego" o budowę autostrady A1 przynosi kolejne owoce. W piątek o godzinie 19 otwarty zostanie kolejny odcinek tej trasy z Grudziądza do Torunia! Co ważne, przez pierwsze 90 dni będzie bezpłatny, bo taką decyzję jeszcze przed wyborami podjął minister infrastruktury Cezary Grabarczyk.
"Dziennik Bałtycki" zainicjował wielką akcję "Po pierwsze A1" w 2003 roku. Czas szybko pokazał, że warto było podjąć to wielkie wyzwanie, bo już dwa lata później - po naciskach na polityków najwyższego szczebla - rozpoczęła się budowa wymarzonej drogi.

W 2007 roku oddano pierwszy, 25-km odcinek z Rusocina do Swarożyna, w 2008 roku - 65-km fragment ze Swarożyna do Nowych Marzów, a w piątek po południu otwarte zostanie kolejne 60 km drogi z Nowych Marzów do Czerniewic koło Torunia.

- Trwają ostatnie prace kosmetyczne, ale w piątek wszystko będzie już zapięte na ostatni guzik - zapewniała wczoraj Ewa Łydkowska, rzecznik firmy Gdańsk Transport Company, koncesjonariusza A1.
- Z Gdańska do Torunia dojedziemy w 65 minut.

W ramach budowy 60-km odcinka powstały m.in. cztery węzły drogowe: Grudziądz, Lisewo, Turzno i Lubicz, oraz 51 nowych mostów, w tym jeden pod Grudziądzem i drugi w Toruniu. Oba przebiegają przez Wisłę.

- Most pod Grudziądzem jest najdłuższy w Polsce. Liczy prawie dwa kilometry - zachwala Małgorzata Dobosz, rzecznik firmy Skanska-NDI, wykonawcy inwestycji.

Pomorze: Po pierwsze A1. Kto najwięcej zyskał na autostradzie?

Na otwarcie kolejnego odcinka A1 zaproszono wielu gości, w tym przedstawiciela "Dziennika Bałtyckiego". Jednak pomimo że na Pomorzu mamy już wymarzoną trasę, nadal będziemy walczyć o tę autostradę.

Wiemy już, że na uroczystości pojawi się minister infrastruktury Cezary Grabarczyk. Będzie zatem okazja zapytać go, kiedy mieszkańcy naszego regionu przejadą całą A1 z Trójmiasta do Gorzyczek na granicy z Czechami.

ZOBACZ CAŁĄ AUTOSTRADĘ A1 - ODCINKI W BUDOWIE ORAZ TE, KTÓRE JUŻ ODDANO

Od piątku kierowcom aut osobowych, jadącym z maksymalną dopuszczalną prędkością na A1, czyli 140 km/godz., pokonanie drogi z Gdańska do Torunia zajmie zaledwie 65 minut! Muszą jednak zabrać ze sobą 17,60 zł. Tyle bowiem zapłacą za pokonanie odcinka Gdańsk - Grudziądz. Drugi fragment do Torunia - dzisiaj otwierany - przez 90 dni będzie bezpłatny.

- A ile zapłacimy po tym terminie? - pytają już teraz kierowcy. Użytkownicy aut osobowych za pokonanie całego pomorskiego odcinka A1 z Gdańska do Torunia zapłacą 29 zł.

Gdańsk-Toruń: Autostrada A1 za darmo przez 90 dni

- W moim przekonaniu autostrada powinna być jednak tańsza o połowę - mówi Jerzy Zarzeczny z Dalwina, gm. Tczew. - Gdyby obniżono stawki, na A1 wjechałoby więcej tirów, a co za tym idzie uchronilibyśmy drogi lokalne.
1 »
8

Komentarze

zwiń wszystkie wątki najnowsze najstarsze

Dodajesz jako: Gość

Ilość znaków do wpisania:

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

zaloguj się

Kraków Balice - Noclegi blisko lotniska .

+46 / -40

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

www.burowianka.pl (gość)  •

www.burowianka.pl - Kraków Balice Noclegi blisko lotniska.
Transfer z lub na lotnisko GRATIS.

odpowiedzi (0)

skomentuj

I co z tego!!!!

+47 / -35

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

XXX (gość)  •

I co z tego że powstały aż 4 węzły drogowe jak na chwilę obecną węzeł grudziądz będzie niedostępny z bardzo banalnego powodu - brak dojazdu na węzeł!!!!!!.

odpowiedzi (0)

skomentuj

sentencja

+34 / -30

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

gość (gość)  •

Jeżeli moja teoria względności okaże się słuszna, Niemcy powiedzą, że jestem Niemcem, a Francuzi, że obywatelem świata. Jeśliby miała się okazać błędna, Francja oświadczyłaby, że jestem Niemcem, a Niemcy, że jestem Żydem. Albert Einstein.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Arciszewska vel Żenada

+58 / -66

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Jacek (gość)  •

jej partia wstrzymała budowę i chaciała ją utracić a ona ją wspierała. Jak narazie ta Pani nic nie załatwiła dla Pomorza, niech ju z zacznie załatwiać nam OPAT.

odpowiedzi (0)

skomentuj

Irvina Arciszewska?

+56 / -48

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

wszdsadcdfr (gość)  •

co za jazda, autor sobie z nas kpi czy co? a z jakiej partyji jest ta pani tak wychwalana, a czy to nie jej organizacja jak rzundzila wstrzymala budowe na 2 lata tak ze koszty podrozaly wielokrotnie? czy ktos odpowie za to ile strat materialnych poniosl i budzet i uzytkownicy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

.. czyli od dziś paliwo ... na autostradzie po 10zł/litr

+67 / -65

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

zobrzydzony PO & PiS (gość)  •

.. dziekujmy tuskowi, ze tak tanio

odpowiedzi (0)

skomentuj

A gdzie Kurylczyk ?

+101 / -95

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Rex (gość)  •

Glownym ojcem sukcesu , ze autostrada powstała jest wojewoda Ryszard Kurylczyk . Ale redaktorek nawet o tym sie nie zajaknął , gdyz Kurylczyk jest z lewicy.

odpowiedzi (0)

skomentuj

PiS=Papryka i Salami

+89 / -63

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

AnnA (gość)  •

Przy tej okazji należy przypomnieć że Papryka i Salami zabrała koncesję na budowę autostrady firmie GTC i omało nie utrącili tej inwestycji. Dopiero sąd unieważnił ich zapędy.

odpowiedzi (0)

skomentuj