Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pracownicy stacji krwiodawstwa apelują o krew na Euro 2012

Patryk Szczerba
Osoby oddające krew pomagają potrzebującym. Oby tak było także podczas Euro
Osoby oddające krew pomagają potrzebującym. Oby tak było także podczas Euro Paweł Relikowski
Euro 2012 to impreza, która będzie wyzwaniem dotyczącym nie tylko ze stadionów i infrastruktury, ale przede wszystkim bezpieczeństwa kibiców, którzy przyjadą w czerwcu 2012 roku do Polski. To właśnie na tę sferę najbardziej wyczuleni są działacze europejskiej federacji. Doskonale też wiedzą o tym pracownicy stacji krwiodawstwa, którzy już teraz apelują, by zawczasu edukować społeczeństwo. W przyszłym roku przyda się każda kropla krwi.

Zwłaszcza w przypadku nieoczekiwanych zdarzeń, w których poszkodowanych zostanie wiele osób. W promowaniu krwiodawstwa w połączeniu z Euro 2012 przoduje Poznań, gdzie już wielokrotnie zachęcano do oddawania krwi. Ostatnio we wrześniu.

Wtedy to po raz dziewiąty w Poznaniu została przeprowadzona akcja "Krewni Euro", której celem jest popularyzacja krwiodawstwa, a także idei dawstwa i transplantacji tkanek oraz narządów. Akcja "Krewni Euro" jest jedną z prospołecznych inicjatyw Poznania, związaną z przygotowaniami miasta do piłkarskich mistrzostw Europy 2012.

Politechnika Gdańska będzie wynajmować kibicom pokoje

Po raz pierwszy "krewniacy" spotkali się dwa lata temu, a dotychczas w akcji uczestniczyło 1668 osób. W ośmiu zbiórkach zebrano blisko 740 litrów krwi, a 504 osoby zapisały się do rejestru dawców szpiku kostnego. Edycje "Krewni Euro" odbywały się m.in. w Urzędzie Miasta, pod Stadionem Miejskim, w Muzeum Narodowym czy na placu Wolności, gdzie w czerwcu przyszłego roku zostanie usytuowana Strefa Kibica. Pod tym względem trwa ścisła współpraca przede wszystkim ze służbami mundurowymi. Obok komisariatów policji i jednostek straży pożarnej bardzo często organizowane są zbiórki.

- Straż pożarna jest stałym partnerem "Krewnych Euro" od samego początku. Poza tym obok policji i pogotowia ratunkowego, straż pożarna jest najważniejszą instytucją przy okazji organizowania meczu czy strefy kibica - mówił podczas akcji pełnomocnik prezydenta Poznania ds. Euro Michał Prymas.

WSZYSTKO NA TEMAT EURO 2012

Wcześniej za oddaną krew można było otrzymać m.in. bilet na koncert Stinga oraz bilety na mecze Euro 2012. Były one losowane wśród krwiodawców. W Gdańsku zbiórki krwi organizowane są regularnie, jednak na razie bezpośredniego połączenia z Euro 2012 nie mają.

- W czasie naszych akcji próbujemy uświadamiać krwiodawcom to, że zbliża się impreza, która w Polsce nigdy nie była organizowana i prawdopodobnie nie będzie. Nie da się krwi zbierać na zapas, dlatego koncentracja naszych działań przypadnie na maj, kiedy zamierzamy już mocniej się zaangażować przed mistrzostwami Europy - deklaruje Lechosław Dzierżak z Krewniacy Club Trójmiasto.
Wtedy też pojawią się konkretne działania promocyjne, zachęcające do honorowego oddawania krwi. Jak przyznaje Lechosław Dzierżak, w trakcie spotkań piłkarskich trudno zachęcić kibiców do poświęceń, tym bardziej że by oddać krew, nie wystarczą tylko chęci.
- W trakcie zbiórek organizowanych podczas imprez trzeba zwykle także sporo cierpliwości i czasu. Kibice tymczasem z pewnością nie chcieliby przegapić ważnych akcji meczu. Dlatego raczej nie jesteśmy obecni podczas meczów piłkarskich, co nie oznacza, że nie łączymy krwiodawstwa ze sportem. Skupiamy się jednak raczej na niekomercyjnych imprezach - podkreśla Lechosław Dzierżak.

Rekrutacja do wolontariatu na Euro 2012 już od października

To, czy będzie potrzebna krew, wyjaśni się tuż przed mistrzostwami Europy. Jeśli będą braki, w sytuacjach kryzysowych będzie ona transportowana z innych województw. Zapotrzebowanie na krew można sprawdzać na stronie internetowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

- Aktualnie brakuje krwi 0 Rh minus i B Rh minus. To są najrzadsze grupy i podejrzewamy, że także przed Euro 2012 może ich brakować. Chcielibyśmy zachęcić i mamy nadzieję, że regularni krwiodawcy tak sobie zaplanują terminy wizyt, żeby się im udało pojawić w centrum krwiodawstwa lub w naszym autobusie właśnie w maju lub na początku czerwca. Przypominam, że krew można oddawać raz na dwa miesiące - podkreśla Lechosław Dzierżak.

Pomysł połączenia zbiórek krwi z organizacją Euro 2012 i promowanie w ten sposób krwiodawstwa na razie nie był rozważany w Gdańsku, ale jak przyznaje rzecznik gdańskiego projektu Euro 2012 - niewykluczone, że przed samą imprezą specjalne akcje organizowane będą również u nas.
- Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jak wiele zasobów krwi będą miały trójmiejskie szpitale na kilka tygodni przed Euro 2012. Jeśli będzie jej za mało, to na pewno postaramy się zorganizować specjalne zbiórki. Ścisłych wytycznych dotyczących tego, ile powinno być krwi w szpitalach, UEFA przed mistrzostwami jednak nie określa - mówi Michał Brandt.

WSZYSTKO NA TEMAT EURO 2012

Przypomnijmy, że krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat, która waży przynajmniej 50 kg. Po krótkim badaniu lekarskim od każdego pobierane jest 450 ml. Każdy dawca wyraża w kwestionariuszu pisemną zgodę na oddawanie krwi. Można ją oddawać co dwa miesiące.

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki