18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

WYBORY 2011: Poradnik, jak głosować? (WZÓR KART, LISTY KANDYDATÓW)

Daria Jankiewicz
Już w niedzielę, 9 października, wybierzemy parlament na innych zasadach niż cztery lata temu.

Zmiana zasad głosowania do Senatu

Wśród najistotniejszych zmian są nowe zasady głosowania do Senatu. Senatorów będziemy bowiem wybierać w jednomandatowych okręgach, a nie jak dotychczas w wielomandatowych. Nowe okręgi są znacznie mniejsze niż we wcześniejszych wyborach, kiedy takich okręgów było zaledwie 40, a z każdego z nich do Senatu wchodziło od 2 do 4 kandydatów, którzy zdobyli największą liczbę głosów. Mimo że dotychczas oddawaliśmy głos na kilku kandydatów (w zależności od liczby mandatów w okręgu), teraz będziemy mogli zagłosować tylko na jedno nazwisko, a do Izby Wyższej wejdą te osoby, które uzyskają najwięcej głosów w danym okręgu.

Aby oddać głos na swojego faworyta, wystarczy na karcie do głosowania z lewej strony jego nazwiska postawić znak "x".

Kandydaci do Sejmu z okręgu gdańskiego

Jeżeli osoba głosująca nie postawi znaku "x" przy żadnym nazwisku, karta do głosowania uznana zostanie za ważną, z głosem nieważnym. Tak samo będzie w przypadku, kiedy głosujący postawi "x" przy nazwiskach dwóch lub więcej osób lub przy nazwisku osoby, która została wykreślona z listy.

Głosowanie do Sejmu

Kodeks wyborczy nie zmienił głównych zasad wyborów na posłów. Nadal będziemy ich wybierać w 41 wielomandatowych okręgach wyborczych. Wielkość okręgów waha się od 7 do 19 mandatów. Do obsadzenia jest ich 460, a przydział będzie się odbywać według metody d'Hondta.

Podczas głosowania do Sejmu wyborca będzie głosował tylko na jedną listę kandydatów. Należy to zrobić w dokładnie taki sam sposób, jak podczas wyboru faworyta do Senatu, czyli stawiając na karcie głosowania znak "x" przy wybranym nazwisku. W ten sposób wskazujemy pierwszeństwo tej osoby do uzyskania mandatu.

Oddany przez nas głos zostanie uznany za nieważny, jeśli na karcie do głosowania znak "x" postawimy przy nazwiskach dwóch lub większej liczby kandydatów różnych list albo nie wybierzemy żadnego spośród kandydatów.

Kandydaci do Sejmu z okręgu gdyńskiego-słupskiego

Jeżeli na karcie do głosowania postawimy znak "x" obok kilku nazwisk kandydatów, ale znajdujących się na tej samej liście, głos uznany będzie za ważny. Oddany zostanie on wówczas ze wskazaniem pierwszeństwa do uzyskania mandatu kandydatowi na posła, którego nazwisko na tej liście zostało umieszczone w pierwszej kolejności. Oddany głos zostanie uznany za nieważny wtedy, kiedy znak "x" postawimy obok nazwiska kandydata znajdującego się na liście, której rejestracja została unieważniona. Jeśli wyborca zagłosuje zaś na osobę, która została skreślona z danej listy, jego głos i tak uznany zostanie jako ważny i oddany na tę właśnie listę.

Próg wyborczy wynosi 5 proc. dla pojedynczych komitetów wyborczych, a 8 proc. dla koalicji wyborczych.

Wszystko na temat wyborów 2011

Mniejsze karty do głosowania

W tym roku inaczej będą też wyglądały karty do głosowania. Zmieni się jednak wyłącznie ich wielkość. Zrezygnowano z wielkich płacht, na których umieszczano czasami kilka list wyborczych, i zastąpiono je kartami formatu A-4 i A-5. Zmiana ta spowodowana jest koniecznością przystosowania kart do nakładek w języku Braille'a. Niepełnosprawni mieli czas do 26 września, by zgłosić chęć głosowania za pomocą nakładek.

Kandydaci do Senatu - okręgi nr 62, 63, 64

Zmiana godzin otwarcia lokali wyborczych
Podczas niedzielnego głosowania lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do 21. Jest to istotna zmiana, ponieważ w poprzednich wyborach parlamentarnych można było głosować od godz. 6 do 20.

Głosuj poza miejscem zameldowania

Studiujesz lub pracujesz poza miejscem zameldowania? Cały czas możesz wziąć udział w wyborach.
Każda osoba, która wie, że w dniu wyborów będzie przebywać poza miejscem swojego zamieszkania, może oddać głos w innym miejscu. Musi jednak mieć przy sobie zaświadczenie o przysługującym jej prawie do głosowania. Są one wydawane przez właściwe dla miejsca zameldowania urzędy gminy i urzędy miejskie, ale już tylko do jutra, w godzinach urzędowania tych urzędów. Osoby studiujące lub pracujące poza miejscem zamieszkania mogły też dopisać się do spisu wyborców w urzędzie gminy, w której chcą głosować. Termin zapisów minął jednak już 4 października. Jeśli nadal masz pytania lub wątpliwości dotyczące zbliżających się wyborów parlamentarnych, zadzwoń na infolinię Państwowej Komisji Wyborczej - 801 08 15 55. Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji uruchomiło też darmową infolinię o udogodnieniach dla niepełnosprawnych - 800 33 03 30.

Wszystko na temat wyborów 2011

Codziennie rano najważniejsze informacje z "Dziennika Bałtyckiego" prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki