Początek końca pięknego cypla

  Początek końca pięknego cypla

  Krzysztof Miśdzioł, Roman Kościelniak

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Wojskowa Agencja Mieszkaniowa zdecydowała się na sprzedaż swojej nieruchomości na helskim cyplu. Działka o powierzchni 2 tys. 142 metrów kwadratowych pójdzie pod młotek prawdopodobnie pod sam koniec roku. Cena wywoławcza to ok. 3,5 mln zł.
  To cios dla zawiązującego się społecznego ruchu obrony cypla. Nie chce on dopuścić do zabudowania jednego z nielicznych dziewiczych miejsc na Półwyspie. Jednym z twórców nieformalnego komitetu jest profesor Krzysztof Skóra, szef Stacji Morskiej Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego, twórca słynnego fokarium. Stara się on o zachowanie niezwykłego pod względem przyrodniczym i kulturowym miejsca, jakim jest właśnie "początek Polski". A grozi mu zabudowa.

  Hel przez kilkadziesiąt lat był tzw. rejonem umocnionym, a na cypel, gdzie stacjonowało wojsko, w ogóle nie można było wchodzić. Do dzisiaj pozostały tu zresztą wartownie, część ogrodzenia i szlabany, na szczęście już otwarte. A sam koniec Półwyspu Helskiego to nie tylko niezniszczona jeszcze przez człowieka przyroda i unikalne krajobrazy, ale i pamiątki militarne - polskie fortyfikacje z czasów drugiej wojny światowej.

  Siły zbrojne cypel opuściły, ale część terenów pozostała w zarządzie wojskowych agencji. Wojskowa Agencja Mieszkaniowa obwieściła właśnie, że jej nieruchomość przy ul. Kuracyjnej, przy samym wejściu na cypel, będzie sprzedana w drodze przetargu.

  - Żałuję, że wojsko nie rozumie swoich powinności społecznych szerzej, że nie czuje się zobowiązań wobec mojego miasta, które przez około 80 lat służyło swoim terenem na rzecz wojska i jego zadań - komentuje taką decyzję profesor Skóra. - Teraz, gdy teren ten stracił strategiczne znaczenie dla obrony kraju, przyszłość helskiego cypla powinna być kształtowana wizją lokalnej społeczności i jej proprzyrodniczych sojuszników. Reprezentantom wojska w rzeczonej sprawie zabrakło poczucia honoru - "sprzedają nieswoje".

  WAM rozważał budowanie na cyplu mieszkań dla żołnierzy albo sprzedanie go i przeznaczenie zarobionych pieniędzy na inwestycje budowlane w innym miejscu. Wybrano tę drugą możliwość. Nie pomogły protesty samorządowców i społeczników, w tym członków Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo