Czyje imię nosi rumska ulica - komunisty czy patrioty?

  Czyje imię nosi rumska ulica - komunisty czy patrioty?

  Rafał Korbut

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Piotr Zaradny, przewodniczący Komisji Finansowo-Budżetowej i jednocześnie rzecznik większościowej koalicji PO-PiS Rady Miejskiej Rumi chce, by zmienić nazwy ulic, których patronami są komunistyczni działacze.
  Ulice, o których mowa, to Hanki Sawickiej, Pawła Findera i Aleksandra Zawadzkiego. Co do tej ostatniej pojawiły się jednak spore wątpliwości. Nasz czytelnik znalazł bowiem mapy, na których ulica nosi miano Zawadzkiego, ale nie... Aleksandra.

  - Czy to na pewno ulica Aleksandra Zawadzkiego? - dopytuje się jeden z mieszkańców Rumi (nazwisko do wiadomości redakcji), który skontaktował się z naszą redakcją. - Z informacji i planu miasta, które posiadam, wynika, że to faktycznie ulica Zawadzkiego, ale... Józefa!

  Czyżby władze miasta nie wiedziały, jakie ulice są w mieście? - pyta nasz czytelnik. - A może kilka lat temu nazwa "po cichu" została zmieniona przez ówczesne władze? Takie przypadki przecież zdarzały się w Polsce.
  A różnica faktycznie jest spora.

  Aleksander Zawadzki był generałem dywizji Wojska Polskiego, a także aktywnym działaczem komunistycznym. Wspinał się szybko po szczeblach kariery partyjnej. W 1949 roku sprawował już funkcję wicepremiera, niewiele później przewodniczącego Centralnej Rady Związków Zawodowych, a następnie ponownie wicepremiera. Od 20 listopada 1952 roku aż do śmierci w 1964 roku Aleksander Zawadzki był przewodniczącym Rady Państwa.

  Życiorys Józefa Zawadzkiego kształtuje się zgoła odmiennie. Wybitny patriota był fizykochemikiem i technologiem, a także ojcem Tadeusza Zawadzkiego (tego, który pod pseudonimem "Zośka" brał udział w Powstaniu Warszawskim).

  Jak to więc jest z patronem rumskiej ulicy Zawadzkiego? - zapytaliśmy pomysłodawcę dekomunizacji.
  1 »

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  NASZE AKCJE

  Wideo