Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Czyje imię nosi rumska ulica - komunisty czy patrioty?

Rafał Korbut
Piotr Zaradny, przewodniczący Komisji Finansowo-Budżetowej i jednocześnie rzecznik większościowej koalicji PO-PiS Rady Miejskiej Rumi chce, by zmienić nazwy ulic, których patronami są komunistyczni działacze.

Ulice, o których mowa, to Hanki Sawickiej, Pawła Findera i Aleksandra Zawadzkiego. Co do tej ostatniej pojawiły się jednak spore wątpliwości. Nasz czytelnik znalazł bowiem mapy, na których ulica nosi miano Zawadzkiego, ale nie... Aleksandra.

- Czy to na pewno ulica Aleksandra Zawadzkiego? - dopytuje się jeden z mieszkańców Rumi (nazwisko do wiadomości redakcji), który skontaktował się z naszą redakcją. - Z informacji i planu miasta, które posiadam, wynika, że to faktycznie ulica Zawadzkiego, ale... Józefa!

Czyżby władze miasta nie wiedziały, jakie ulice są w mieście? - pyta nasz czytelnik. - A może kilka lat temu nazwa "po cichu" została zmieniona przez ówczesne władze? Takie przypadki przecież zdarzały się w Polsce.
A różnica faktycznie jest spora.

Aleksander Zawadzki był generałem dywizji Wojska Polskiego, a także aktywnym działaczem komunistycznym. Wspinał się szybko po szczeblach kariery partyjnej. W 1949 roku sprawował już funkcję wicepremiera, niewiele później przewodniczącego Centralnej Rady Związków Zawodowych, a następnie ponownie wicepremiera. Od 20 listopada 1952 roku aż do śmierci w 1964 roku Aleksander Zawadzki był przewodniczącym Rady Państwa.

Życiorys Józefa Zawadzkiego kształtuje się zgoła odmiennie. Wybitny patriota był fizykochemikiem i technologiem, a także ojcem Tadeusza Zawadzkiego (tego, który pod pseudonimem "Zośka" brał udział w Powstaniu Warszawskim).

Jak to więc jest z patronem rumskiej ulicy Zawadzkiego? - zapytaliśmy pomysłodawcę dekomunizacji.
- Z moich informacji wynika, że to jednak Aleksander - mówi Piotr Zaradny. - Sprawdziłem w Wydziale Geodezji, Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa Urzędu Miasta, do którego zadań należy w szczególności nadawanie numeracji porządkowej nieruchomościom oraz prowadzenie ewidencji nazw ulic i placów. Potwierdza to Paweł Dąbrowski, naczelnik wydziału. Zapewniam, że patronem ulicy Zawadzkiego w Rumi jest Aleksander Zawadzki. Nazwę ulicy nadano w 1964 roku uchwałą Miejskiej Rady Narodowej nr 64. Trudno mi komentować informację czytelnika "Gońca Rumskiego", jakoby patronem tej ulicy był Józef Zawadzki. Zapewniam, że nie jest - na planie miasta posiadanym przez mieszkańca najprawdopodobniej znajduje się po prostu błąd drukarski.

Teczka personalna

Aleksander Zawadzki
Brał udział w obronie Lwowa, walczył na froncie litewsko-białoruskim. Po powrocie z wojny wstąpił do Komunistycznego Związku Młodzieży Polskiej. Od 1923 roku był sekretarzem Komitetu Dzielnicowego KZMP w Dąbrowie Górniczej oraz członkiem Zarządu Okręgowego KZMP, w tym czasie wstąpił do KPP. W PZPR pełnił funkcje członka Biura Organizacyjnego KC,
członka KC i Biura Politycznego KC, a w końcu
sekretarza KC.

Józef Zawadzki
Był kierownikiem Katedry Technologii Chemicznej Politechniki Warszawskiej (od 1918 roku), w 1923 roku został mianowany profesorem. Później był dziekanem Wydziału Chemii i rektorem Politechniki Warszawskiej. Na uwagę zasługuje działalność konspiracyjna profesora w czasie okupacji. Współpracował z Delegaturą Rządu na Kraj jako członek Komisji Szkół Wyższych oraz z Komendą Główną AK. Był przewodniczącym Rady Wychowawczej Szarych Szeregów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki